Изключителни резултати в бягането при жените на Обиколката на Витоша

Три жени финишираха 100-километровото трасе с време под 9 чáса

0

Мария Николова
Мария Николова (снимка: Витоша 100)

Мария Николова завърши Обиколката на Витоша със 7-а победа, поставяйки и рекорд на трасето. Тазгодишното ѝ постижение е с 20 минути по-добро от предишния рекорд, който също принадлежеше на нея. Сега тя записа резултат от 8:56.39 ч.

След изключително оспорвана надпревара между двете ѝ подгласнички, с времена също под 9 часа, второто място зае Моника Филипова (8:57.10), а трета остана Надежда Ангелова (8:57.35).

Моника Филипова
Моника Филипова (снимка: Витоша 100)

След 32-рия километър Мария водеше с 9 минути пред Моника Филипова и Надежда Ангелова, докато двете се движеха много близко на секунди разлика. По средата на дистанцията обаче двете бегачки бяха намалили преднината до 7 минути, докато на 75-ия километър тя вече беше едва 2,5 минути. До края Филипова и Ангелова продължиха с прогресивното бягане, за да се стигне до уникалния финал, в който първите три при дамите финишираха в рамките на 1 минута.

Христо Цветков
Христо Цветков (снимка: Христо Генадиев)

При мъже в бягането очаквано Христо Цветков отбеляза четвърта поредна и общо пета победа на Витоша 100. Той финишира за 7:52.01 ч., което е на 12 минути от рекорда му от миналата година. Втори се класира Димитър Шадура с време 8:04.52 ч., а трети стана Пламен Пенов с 8:05.55 ч.

В дуатлона при мъжете също бе поставен рекорд. Андриан Кърпаров финишира с общо време 13:44.24 ч. Досегашният рекорд принадлежеше на Самуил Вълчев – 14:15.13 ч., от миналата година. В тази дисциплина състезателите минават трасето два пъти – първо с велосипед (със старт в 6 ч. сутринта), а след това и с бягане (чийто старт е в полунощ). Кърпаров измина 100-те км с колело за 4:47:05 ч., а бягането му отне 8:57:19 ч.

Вижте: Обиколката на Витоша: 100 специални километра приключение

При колоездачите при мъжете първите двама си разделиха титлата на Обиколка на Витоша – Виктор Енев и Лъчезар Ангелов от колоездачен клуб „Витоша“ финишираха едновременно. Трети остана друг техен съотборник – Емил Стойнев, който финишира за 4:14.04 ч. Виктор Енев печели за втора поредна година Обиколката.

Йоана Вълканова
Йоана Вълканова (снимка: Витоша 100)

При дамите 16-годишната Йоана Вълканова спечели титлата за втори път. Тя финишира с време 5:04.28 ч. Така тя подобри предишното най-добро време на Христина Козарева от 5:13.03 ч. Втора се класира Ивета Костадинова с време 5:45:31 ч., а трета стана Спасиана Миленова – 5:54:31 ч.

Обиколката на Витоша се проведе това лято за 41-ви път. Участниците бяха общо над 3200 в двете дисциплини – бягане и колоездене, като от тях на старта близо 2500 бяха велосипедистите.