Пирин Ултра 2024 – надпреварата сред величествената красота на Пирин планина

Над 1000 участника от 39 държави премериха сили сред могъщите върхове и мащабните долини на Пирин

0

Благосклонно време, предизвикателни върхове и взискателни терени – за осма година Пирин планина изпита физическата и психическа издръжливост на състезатели по планинско бягане от цял свят. В осмото издание на ултрамаратона Пирин Ултра взеха участие над 1000 участника от 39 страни. Събитието се проведе от 21 до 23 Септември, като тази година предложи 4 трасета на бегачите: Трасе А 160К, Трасе В 66К, най-късото, но най-технично и екстремно – Трасе С Pirin Extreme 38K и новата, най-къса дистанция Pirin Trail 25K.

Участниците по Pirin Trail 25K стартираха в 10:00 сутринта на 21.09.2024 от местност Бъндеришка поляна, а Финалът бе на централния площад в гр. Банско. Победител в тази дистанция бе Olivier Moreau от Канада. Той завърши с време 02:23:20. Втори финала пресече румънецът Cristian Vlad, който преодоля дистанцията за 02:39:26. На трето място се класира Evgeniy Tsvetov от Казахстан, 02:40:16. При дамите победителка стана Snezana Djuric от Сърбия, с време 03:05:51. Няколко минути след нея, на второ място се класира българката Ивелина Нумерова, която завърши за 03:13:46. Третото място също бе за България – Ванина Милушева пресече Финала с време 03:29:41.

Над 300 участника застанаха на старта на Pirin Extreme, който бе даден на 22.09.2024, точно в 08:00ч. Трасето е с дължина 38 км и 3300 м+, и преминава през едни от най-техничните участъци на планината, а именно Котешки чал, Кончето, изкачването от местността Премката до вр. Вихрен, северния ръб на вр. Тодорка. Победител по това трасе стана Marcin Rzeszotko от Полша. Той избяга дистанцията за 04:59:54. Три минути след него завърши представителя на Северна Македония Alexandar Stojkoski, който финишира с време 05:01:43. Третото място бе спечелено от българина Йордан Тодоров, с време 05:15:15.

В надпревата при жените победителка стана македонката Elena Rtoska, която избяга дистанцията за 06:27:31. Втора се нареди Eniko Bartok от Румъния, с време 07:08:58, а третото място и тук бе за представител на България – Сара Минкова премина финала за 07:23:32.

PIRIN EXTREME 2024 HIGHLIGHTS – PIRIN ULTRA

Два часа преди старта на Pirin Extreme, в 06:00 на 22.09.2024, в ясно и студено време, бе даден стартът и на средната дистанция  – Трасе В 66К. То отведе бегачите до връх Куклите, с височина 2868м. Най-бърз сред участниците бе българинът Тони Петков. Той преодоля дистанцията за 09:52:28. Второто място зае представителят на Гърция Akakis Javahadze, с време 10:00:37. Трети се класира отново представител на България – Славян Генчев. Той избяга трасето за 10:03:00.

При дамите първото място бе заето от българката Росица Стефанова, която  преодоля дистанцията за 12:52:43. Второто място отново бе за българска представителка – Миглена Петкова с време 14:05:37. Третото място спечели литвийката Inga Aukstuolyte, която премина Финала точно 14:15:10 след Старта.

Началото на класическата дистанция в Пирин Ултра – трасето с дължина 160 км, бе дадено на 21.09.2024, в 06:00 часа. Състезателите стартираха в облачно небе, но с напредване на деня условията се подобриха и дългото им приключение в сърцето на Пирин планина премина при тихо и спокойно време.

В тази дистанция тази година имаше нов рекорд в надпреварата при мъжете и абсолютна доминация от страна на България! Димитър Атанасов направи историческо бягане, като преодоля 160те километра за 27:21:52! Втори се класира Владимир Милушев, с време 30:17:29. Третото място зае Божидар Антонов, който премина Финала за 30:59:45. В надпреварата при жените първото място зае румънката Oana Marina, с време 36:38:07. Втора стана българката Поли Иванова избягвайки дистанцията за 49:27:52. На церемонията по награждаването присъства кметът на Община Банско – г-н Стойчо Баненски, който връчи и наградите на победителите в най-дългата дистанция на Пирин Ултра.

По време на състезанието, в планината бяха организирани 12 подкрепителни пункта, а екип от 70 души следеше за безопасността на състезателите, като 30 от тях бяха ангажирани с безопасността по трасе Pirin Extreme. За движението на екипите се погрижиха електрическите автомобили, осигурени от SPARK.

Призьорите в Пирин Ултра 2024 получиха парични и материални награди от генералния спонсор на събитието – верига магазини Basecamp. Предметни награди осигури и знаковия немски производител на батерии за глобалните автомобилни, индустриални и потребителски пазари VARTA. В наградния фонд се включиха още: BioLite – американска компания, произвеждаща иновативни къмпинг продукти за готвене, зареждане и осветяване сред природата; LENTIAMO.BG – чешка компания, производител на  контактни лещи, слънчеви и диоптрични очила, очила за компютър, аксесоари; TOTEM – българския бранд за цветни, красиви и висококачествени бандани; ETHEROPOLIS – български етерични сиропи и козметика. Призьорите ще получат и вкусни изненади от Три лъжици, Тръвна пчелен мед, барчета LEYAПиринско пък осигури студената глътка свежест с 0% алкохол за всички след Финала, а Olympus България предостави страхотния мурсалски студен чай.
Посредством GPS система за проследяване се следеше движението на състезателите по Трасе А 160К и Трасе В 66К. Официалните резултати от всички трасета може да видите тук.

На Старт/Финала бе обособена и Експо зона, където водещи български и чуждестранни компании в света на аутдор спортовете, представиха своите продукти и услуги!
Пирин Ултра 2024 се проведе с подкрепата на Министерство на младежта и спортаОбщина БанскоБългарската федерация по СкайрънингНационален парк „Пирин“, Ски курорт Банско. Генерален спонсор на тазгодишното издание на състезанието са магазини за планинска екипировка Basecamp. Спонсори на събитието са VARTA – знаковата немска компания, произвеждаща батерии за глобалните автомобилни, индустриални и потребителски пазари, Пиринско Пиво, верига магазини Kaufland, минерална вода Pirin Spring. Партньори на мероприятието са фирма SivenБългария, фирма за спортна екипировка Sign Sport, хотел „Бялата Лавина“, компания за автомобилен транспорт и логистика Eurospeed, енергийни и протеинови барчета Leya, специализирани кремове срещу протриване AssMagic. За свежестта и тонуса на участниците ще се погрижат GoldNutrition Bulgaria и Аптека INpharm, a за сигурността им – Пистова спасителна служба. Медийни партньори на събитието са runbg.netsee.bg360°. Онлайн проследяването се осигурява от Loggator.