За да караш скейтборд не ти трябва нищо друго освен самият скейт и подходящо място, където да се развихриш. Скейтът си е от вас, но ние можем да ви помогнем с описание на готините места за спорта в цялата страна. Сред тях има специализирани паркове, както и паметници, рампи и други локации, пригодени за изпълнение на скейт трикове.
Повечето места са подготвени за каране от самите скейтъри на принципа „направи си сам“ – със собствени средства и усилия. Покрай очевидните трудности, това носи и своите предимства – най-вече че скейтърите най-добре знаят кое ще върши работа и кое – не.
В това скейт пътешествие из България безценна помощ ни оказва Велико Балабанов – скейтър с вече 10-годишен опит зад гърба си.
СОФИЯ
Skate Park Sofia
Студентски град, срещу УНСС
email: skateboard.federation@abv.bg
Работно време: 10:30-18 ч.
Цена: 3 лв. за половин ден и 5 лв. за цял (от 11 до 15 ч. – безплатно)
Паркът разполага с различни съоръжения, сред които голяма рампа и биг джъмп. Изградени са от материали, които им помагат да издържат на атмосферните влияния през всички сезони.
Разбира се, освен скейтъри, тук могат да карат и блейдъри и хиксъри.
Каската е задължителна, а на рампата и големия скок – и наколенките и налакътниците. BMX-овете трябва да са оборудвани с пластмасови стъпенки и педали.
Според Велико обаче тук малките скейтъри трудно могат да се научат да карат. Но все пак е похвално, че най-после София си има място, предназначено само за градските спортове.
Повече за парка вижте тук.
Паметникът на Съветската армия
Най-старото и известно място за каране в София. Тук буквално са израстнали поколения скейтъри и хиксъри. Покрай строежа на близката метростанция обаче мнозина вече са се отказали да карат наоколо, защото настилката няма нищо общо с предишната.
„Паркът беше като дом за нас. Преди знаехме буквално всяка плочка как е наредена, а сега във фугите между тях вече расте трева, премахнати бяха и идеални за каране алеи“, казва Велико.
За щастие поне рампата встрани от Паметника все още си стои. Останали са и някои от старите уреди, но постепенно ръждясват и се разрушават. Едва ли обаче скоро тук ще спре да се кара.
НДК
Ръбовете, виражът и всичко останало за каране е донесено и направено от самите скейтъри.
Музеят „Земята и хората“
Скейтърите вече ги гонят оттам и затова няма да видите групите, които преди караха по цял ден, но все още отвреме-навреме се ходи, за да се скачат стълбите до музея.
Бившият мавзолей
Че тук се кара си личи по ръбовете на стъпалата, които са намазани, за да позволяват пързаляне, и вече са черни.
Професионална гимназия по облекло
бул.„Черни връх“ 37
Отново „направи си сам“ уреди, достъпни за всеки.
Южен парк (в процес на строеж)
Телефон: 0877 666999
Всеки е добре дошъл да помага в изграждането на спота. Вече има два куотър пайпа, една „гъба“ и един бенк.
Отделно от това място в Южния парк има и мини рампа.
Рампата в „Зона Б-5“
Може да се ползва, когато около нея не е разположен циркът „Балкански“.
Grindhouse Skateclub
бул. „Цариградско шосе” 73
Работно време: 10-23 ч.
Единственото място за каране на закрито в София. Тук ще намерите портативна мини рампа. А като се уморите от нея, можете да поиграете билярд или просто да пиете по бира.
Повече за Grindhouse Skateclub прочетете тук.
ДОБРИЧ
Скейт парк
Градски парк
Според Велико това е най-доброто място за скейт в България. Локацията е идеална – в красивия и отлично поддържан градски парк. Скейт паркът е с площ от 2300 кв.м и настилка от шлайфан бетон, което гарантира, че ще се запази за години напред.
Трасето е изградено със стъпаловидно степенуване на сложността на елементите. В началото е зоната за начинаещи, после идва тази за напреднали и накрая е зоната за професионалисти. Паркът предлага три пула с различни дълбочини и степен на сложност, бенкове, ръбове, стълби, трансфери, виражи, пирамида, дъгообразен рейл, парапети с кръгло и право сечение, площадки. Много сериозни усилия в изграждането на парка е вложил Георги Георгиев-Джито от Скейт клуб „Варна“.
Хана
Паметникът на хан Аспарух
Преди построяването на скейт парка беше единственото гладко място с препятствия в града, където можеше да се кара.
СЛИВЕН
Skate Park Sliven
Ул. „Банско шосе“ 8
Телефон: 0886 121819
Вече от три години местни скейтъри, начело с Мартин Дечев, правят и управляват закрития скейт парк. На него се провежда и ежегодно състезание (през 2015-а е на 2-и май).
ВАРНА
Шаха
Морската градина, алеята зад Морското казино
Георги Георгиев-Джито и Скейт клуб „Варна“ години наред се грижат за уредите тук и въобще за скейт сцената в града.
Хале 3
Бул. „Христо Ботев“ 3
Както подсказва и името, става дума за каране на закрито. Има мини рампа.
В зависимост от атмосферните условия Скейт училище „Прогресия“ провежда тренировки на деца на Шаха или в Халето.
ПЛОВДИВ
Площад „Съединение“
Мястото се рестартира всяка година след 6-и септември. Покрай ежегодното честване на Съединението зоната около паметника се изчиства от всички временни съоръжения, но след това момчетата от Скейт клуб „Пловдив“ отново слагат уредите и строят нови.
КЪРДЖАЛИ
Гладкото
Бившия паметник на Георги Димитров, Централен градски парк
ДИМИТРОВГРАД
Парк „Пеньо Пенев“
Някогашни езера са превърнати в скейт пулове с извивки. Дори и чужденци твърдят, че мястото е брутално добро за каране, защото е разположено в гора.
РОМАН
Телефон: 0896 817841
Закрито място, в което 3-4 момчета изливат бетон и строят уреди.
РУСЕ
Скейт парк
Младежки парк
БУРГАС
Скейт парк
Комплекс „Изгрев“, близо до РУМ „Велека“
Паркът включва извивки с височина от 1,2 до 1,6 м, spine трансфер, няколко hip трансфера с различен ъгъл, bump, 7-метров извит рейл, 4-метров извит ръб с тръба, 4-метров прав рейл. Ще бъдат изградени още пирамида, висока 1,2 м, състояща се от А – frame трансфер и рейл, 2 трансфера с наклонени, прави ръбове + рейл, баланс, голям скок, bump трансфер, пирамида, висока 1,5 м, с извит ръб. Мечтаното от бургаските скейтъри съоръжение е допълнено с няколко сета стълби (2 бр., 3 бр., 5 бр.), euro gap и виражи. Паркът е така замислен, че да дава възможност за бързо развитие на начинаещите и достатъчно варианти на по-напредналите скейтъри и блейдъри.