Георги Колевичин изкачи Еверест две седмици след Макалу

Той е стигнал върха с помощта на шерп и използвайки кислород над 7000 м н.в.

0
 

Сподели

Shares
Георги Колевичин на връх Еверест
снимка: Личен архив

Георги Колевичин от Разлог изкачи първенеца на планетата – връх Еверест (8849 м). Той е стигнал върха с помощта на шерп и използвайки кислород над 7000 м н.в. Постижението идва само две седмици след успешното му изкачване на Макалу (8485 м) – петия по височина връх в света и един от най-трудните осемхилядници в Хималаите.

Така Колевичин добавя още едно сериозно постижение към своята алпийска биография и затвърждава мястото си сред активните български височинни алпинисти.

През последните години той последователно трупа опит по най-високите върхове на планетата. През 2025 г. изкачи Манаслу (8163 м), а година по-рано беше отличен от Министерството на туризма с приза „Посланик на дестинация България“ след успешната експедиция до Абу Али ибн Сина, по-известен като връх Ленин (7134 м).

Вижте още: Георги Колевичин изкачи своя втори осемхилядник – Макалу

Колевичин, който е служител на Министерството на туризма, има амбициозната цел да изкачи всички 14 осемхилядника на планетата. Те се намират в планинските вериги Хималаи и Каракорум в Азия и са сред най-големите предизвикателства във височинния алпинизъм.

Любопитен факт е, че Георги Колевичин е подарил издание на списание „360“ на собственика на най-голямата агенция за височинен алпинизъм в Непал.

Георги Колевичин
Георги Колевичин подарява издание на списание „360“ на собственика на най-голямата агенция за височинен алпинизъм в Непал / снимка: личен архив

„Това е предизвикателство, което не се постига с една стъпка, а връх по връх, с дисциплина, подготовка и непоколебима воля. Всеки следващ връх представлява ново изпитание, нов урок и нова победа над собствените граници. А крайната цел остава непроменена – „Хималайската корона“ и да докажа, че това е само граница, която чака да бъде премината“, написа той в официалната си страница.

Сподели

Shares

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведи твоят коментар!
Моля, въведи твоето име тук.