Взирането в миналото е особено забавление, което в последните години стана значително по-достъпно. Вместо да се чудят как да запазят старите фотографии и дали да не ги подредят в поредната изложба, мнозина се захванаха да дигитализират фотоархивите, до които имат достъп. И така да ги обезсмъртят, буквално.
Един от тези хора е нашият отличен приятел Пейо Колев, който от години действа по родолюбивия проект Изгубената България, в рамките на който ще откриете хиляди и хиляди снимки, много от които – истниски попадения.
Да не забравяме, че тъкмо благодарение на него видяхме как първият попаднал тук слон на име Нал, предназначен за софийската зоологическа градина, оре стопанството в двореца Врана. Уникална фотография от началото на ХХ век!
В Изгубената България има още много, много интересни неща! Някои от тях – директно свързани с любимата ни тема за планината и планинарите.
Ето, тези неназовани симпатяги се забавляват пред хижа Джаферица (намирала се е на 1530 м надморска височина в Рило-Родопския масив, днес вече я няма) някъде през 30-те години на ХХ век.
Това пък е изоставената днес витошка хижа Бор в едни доста по-добри за нея времена – през 40-те.
Това пък са очарователните хора от туристическо дружество Пирин, клон Разлог, някъде край града през 1925.
Ето ги и ентусиастите от столицата! Тези младежи са се качили до Златните мостове, като през 30-те тая задача никак не е била лесна! Нито автомобилните пътища са били толкова много, нито обособените за туристическа дейност пътеки.
Изключителни снимки, с радост бих разгледал екипировката на българските планинари.
Прекрасна статия, гласувам за повече такива.
Поздрави!