Анапурна I е десетият от 14-те осемхилядници. Височината му е 8091 м и е част от планинския масив Анапурна, който е с дължина 55 км в главния Хималайски хребет, западната част на Непал. Това е първият осемхилядник, изкачен от човек.
Името Анапурна от санскрит означава буквално „пълна с храна“, но обикновено се превежда като „Богиня на реколтата“. Масивът Анапурна се състои от шест върха – Анапурна I (8091m), Анапурна II (7937м), Анапурна III (7555м), Анапурна IV (7525м), Гангапурна (7455м) и Южна Анапурна (7219м).
Забележителни изкачвания
За пръв път е изкачен от Морис Хероцог и Луи Лашенал през 1950г. Това първо изкачване е придружено с няколко драматични ситуации. На слизане Херцог губи своите ръкавици, което по-късно довежда до ампутация на пръсти. Малко след това Лашенал пада в цепнатина и повлича още трима от експедицията, за щастие не са били дълбоко и ги спасяват. Последният инцидент в това изкачване е лавина, която застига Херцог и той увисва от един ръб. За щастие го спасяват.
Двадесет години върхът не е изкачван. През 1970 г. британска експедиция, водена от Хенри Дей правят второто изкачване на Анапурна. Няколко дни по-късно още една експедиция водена от Крис Бонингтън изкачва върха, като алпинистите Дон Уилънс и Дуугъл Хестън са първите, които слизат от южната страна на Анапурна I. И двамата не използват кислород за това изкачване. Експериментите направени по време на тази експедиция имат важно значение за следващи изкачвания на осемхилядници.
През 1978 година на върха се качва първата американска, женска експедиция, ръководена от Арлийн Блум.
3 февруари 1987г двама полски алпинисти – Йежи Кукучка и Артур Хайзер – правят първото зимно изкачване на Анапурна.
Първото българско изкачване е на 28 октомври 1989 г. от Петър Панайотов, Огнян Стойков и Людмил Янакиев от северния базов лагер. За съжаление при слизане от пред върховите склонове загиват Милен Метков и Огнян Стойков.
Анапурна I е върхът с най-лоша слава. Има най-малко успешни изкачвания и най-много смъртни случаи.
Маршрути за трекинг около Анапурна
В района на Анапурна има три основни маршрута – Джомсън трек, маршрута до базов лагер Анапурна и обиколката на Анапурна. Всички маршрути започват от град Похара, където е необходимо да платите съответната такса и да получите разрешително за планината. Трекингите в тази област са много красиво преживяване, като в по-ниската част на планината можете да се докоснете до начина на живот на местните хора, тъй като пътеките минават през селата.
Кога е подходящо за трекинги и изкачване на върха ?
Обичайният трекинг сезон в Непал е от октомври до май. През останала година е сезонът на мусоните, когато не е подходящо нито за преходи, нито за експедиции.