България е една от многобройните държави, в които има изградени ставащите все по-популярни маршрути виа ферата. Ако имате желание да пробвате нещо подобно и да тествате възможностите си, можете да го направите на някоя от седемте системи от съоръжения, изградени на територията на цялата страна.
Виа ферата Мальовица:
Маршрутът е изграден през 2010 г. и се състои от две части. Първата е със средна трудност, а втората за добре подготвени катерачи. Препоръчително е да се предприемат изкачвания в летните месеци, тъй като районът е лавиноопасен през зимата. Ако нямате необходимата екипировка, можете да я наемете от намиращата се в близост хижа Мальовица.
Виа ферата Харамийската пещера:
Маршрутът се намира близо до село Триград, област Девин. Любителите на приключенията имат възможност да се изкачат по 40 метра железни стъпала и парапет, които ще ги отведат до площадка, на която могат да наблюдават рядко срещани птици.
Виа ферата Голубовица 2:
Един от седемте маршрути виа ферата е изграден близо до пещера Голубовица 2, която се намира до село Кошница, община Смолян.
Виа ферата Екопътека Невястата:
Железният път е изграден на територията на екопътека „Невястата“, област Смолян. Почитателите на силните усещания освен, че могат да минат по двата маршрута виа ферата, имат възможност и да се катерят на изкуствената стена, която е също е изградена на територията на екопътеката.
Виа ферата Ракитово:
Виа ферата, въжена градина и екопарк са основните атракции, които привличат приключенци от цялата страна в Ракитово. Железен мост и желязна стълба са съоръженията, които са изградени, за да улеснят преминаването на маршрута. Ако ви предстои преминаване по маршрут виа ферата за първи път и не разполагате с необходимата екипировка, можете да я наемете на място.
Виа ферата Ледницата:
Маршрутът се намира в близост до село Брестница. Изградени са метални въжета, парапети, стълби и мостове, които позволяват достъпа до скали, които са били предизвикателство и за най-добрите в скалното катерене. Маршрутите са с три степени на трудност.
Виа ферата край Дряновския манастир:
Маршрутът, който започва от Дряновския манастир, е с първа степен на трудност. Каменна и желязна стълба ще ви отведат до руините на крепост. За да достигнете до там, ще минете покрай ЖП линията, местността „Синия вир“ и след това над ЖП линията. Трасето е добре маркирано.
Виа ферата Енинско ждрело:
Намира се в едноименния каньон в непосредствена близост до с. Енина, Казанлъшко.На мястото е открит отдавна съществуващ маркиран алпийски маршрут, ав периода 2011-2013 г. са екипирани нови маршрути, които се ползват активно за спортни цели.
Информацията за „Виа ферата Голубовица“, цитирам автора, е неточна. Голубовица е водна пещера, преминава се с лодка, гащеризон, ботуши. Виа фератата няма нищо общо с нея, освен че също е в района на Гарга дере, повече инфо на http://www.hodih.com/via.html
Сп. 360 да си проверява източниците
Има още една виа ферата, за която явно не знаете.
Виа ферата Енинско ждрело се намира в едноименния каньон в непосредствена близост до с. Енина, Казанлъшко. Тя е и една от най-дългите в България след виа ферата Мальовица.
Ето и клип от изграждането на съоражението:
https://youtu.be/-L1VUS8IcFQ
Благодарим ви, ще я добавим в материала :)