Раул Родригез е един изключително интересен персонаж в средите на парапланеризма, а и не само. Наричан “бащата на акрото”, Раул е пионер и един от първите основатели на акробатичния парапланеризъм.
42-годишен днес, Раул започва да лети в далечната 1987 г., когато е едва на 12 години. Всъщност, цялото му семейство е от летящи хора – баща му Феликс Родригес посещава първото за тогава училище по парапланеризъм в Испания през 1986 г., и веднага след като се научава да лети, открива свое собствено училище. В него обучение преминава цялото семейство Родгригез – съпругата на Феликс, синовете му Раул, Феликс-младши и Алекс, както и техните братовчеди, един от които е и световния шампион Хорацио Лоренс. В началото семейство Родригез се състезава в крос-кънтри състезания в Европа и Южна Америка, и точно на едно от тези състезания – кръг от Световната купа, проведен в Шамони през 1993 г., Раул се докосва за първи път до акропарапланеризма – но повече за това ще ни разкаже самият той.
Раул е създател и на едни от най-основните фигури в акрото:
SAT (1999 г.) – основна спираловидна фигура, която се използва самостоятелно, както и за преход между други фигури (Transition), без да се нарушава динамиката и да се накъсва изпълнението;
Asymmetric SAT и Тumbling (2000 г.) , MC Twist (2001 г.), Misty Flip (2002 г.);
Rhythmic SAT (2003 г.) – фигура, която произлиза от грешка на пилот, опитвал се да излезе от SAT. Раул и Феликс-младши виждат това като потенциално нов трик, който довежда до революция в акробатиката.
Infinity Tumbling (2004 г.) – след дълги опити, един ден в Гранада Раул успява да направи първите 8 превъртания Infinity Tumbling, а малко по-късно същата година за първи път я представя на официално акро състезание в Аржентина. Тази фигура е революцията в акропарапланеризма, и е една от най-сложните маневри и до момента.
Вижте: Световен рекорд за Весо Овчаров в акробатичния парапланеризъм
„За 30 години, откакто летя, парапланерите се превърнаха от не много летателни до супер летателни, и дори започнаха да се произвеждат крила специално за акро. Баща ми беше един от първите, които летяха на мястото, където днес се провежда фестивала „Ел Йелмо“ (EL YELMO) в Андалусия, Южна Испания. Ходехме доста често там, защото се намира на 1 час от Албасете, родния ми град. С парапланерите, с които той летеше тогава (това е около 1987 г.), не пристигаше никога до мястото подходящо и чисто за кацане, винаги беше в дърветата (смее се). Просто тези крила не летяха по това време.“
„Преди да започна активно да се занимавам с акро, аз и брат ми Феликс ходехме постоянно на различни крос кънтри състезания в цяла Европа и Южна Америка. Спомням си първото ми излизане извън Испания, отидохме в Шамонии, Франция, през 1993 г., на кръг от световното първенство. Там се запознах с Ричард Галон, и оттогава до днес сме много близки приятели. Ричард и Анди Едигер бяха единствените двама, които правеха нещо като акро, въпреки че тогава това понятие не съществуваше, просто бяха “Crazy Guys”, луди хора, които опитват различни неща (смее се). Това беше моментът, в който за първи път видях някой да прави такива неща.“
„Органия, в североизточна Испания, е най-доброто място, на което можеш да тренираш акро, заради локалния климат и разположението на планината, която се намира точно в средата на долината и вятърът просто няма къде другаде да отиде, освен нагоре! Наричаме я магическата планина, уникално място, няма друго такова в света. В началото беше тайно място, аз и Феликс го открихме, преминавайки покрай него на едно от крос кънтри състезанията, след което заедно с целия “SAT Team” ходехме там да тренираме. Около 5 години бяхме само ние, много малко пилоти знаеха за това място. Впоследствие акро пилотите станаха много и много от тях започнаха да идват в Органия. Сега е едно от най-известните места, на което се събират най-добрите пилоти в света да тренират. Термалните течения са супер силни и позволяват бързо да набираме височина с малките крила, да стоим по цял ден във въздуха и да се забавляваме. Аз и цялото ми семейство прекарваме всяка година там по един месец.“
Пълното интервю с Раул Родригез ще намерите на страниците на брой ПРОЛЕТ 2017 на Списанието. Търсете го от 10 април в спортните магазини, книжарниците, големите търговски центрове, разпространителската мрежа в цялата страна и всички обекти на ОМV, Lukoil, Eco и Shell в България.