Това се казва да бъдеш във форма! Майка на две деца стана най-бързата жена, изкачила най-високата планина на всеки континент и достигнала двата полюса – всичко това за седем месеца и 19 дни.
Сега тя е една от само четиримата души в света, завършили някога тази експедиция в рамките на една година. Парадоксът е, че е била кръгла нула по физическо като ученичка.
42-годишната Маша Гордън от Лондон премина успешно предизвикателството Explorers Grand Slam.
Тя започва да се катери по време на майчинството си преди седем години. Сега няма достатъчно висока планина, която да я спре. Завършва предизвикателството с три месеца по-бързо от предишния рекордьор. И се сдобива със световен рекорд на Гинес за най-бързата жена, изкатерила върховете на всичките седем континента.
Непобедимата катерачка достига последния връх Денали в Аляска на 11 юни. Първо покорява Килиманджаро в Африка, следва Винсън в Антарктида, преминава Южния полюс, катери Аконкагуа в Южна Америка, Карстенц в Австралия, Елбрус в Европа, достига Северния полюс, Еверест в Азия и Денали в Северна Америка.
Всичко това изисква постоянно пътуване, над 150 нощувки в палатка, три седмици на ски и оцеляване при минус 40 градуса на полюсите.
Спомените от детството на Маша Гордън изобщо не предполагат, че тя някога ще е способна на подобни спортни подвизи.
„Физическото е единственият предмет, по който съм се проваляла в училище. Не можех да прескачам препятствия, не покривах норматива за тичане, нямах никаква координация“, спомня си Маша.
Тя преживява тотална метаморфоза след раждането на второто си дете. Приятелка я запалва по катеренето. „Направих го, за да вляза във форма по време на майчинството. Първата ми реакция обаче беше: катерене?!? аз?!“
Маша вижда резултатите много бърза и катеренето се превръща в нейната страст.
„През следващите седем години до днес, съм практикувала безброй пъти скално катерене и катерене по лед“, казва най-бързата катерачка.
Първата й експедиция е до Аконкагуа. Единствено тя от цялата група изкачва върха. След успешните си няколко изкачвания се озовала в забавна позиция.
„Осъзнах, че ако покоря няколко планини бих подобрила световния рекорд. И за мен, като жена, като едно момиче, провалило се по физическо, това звучеше невероятно, почувствах се замаяна. Помислих си: трябва ли, ще се осмеля ли? И го направих“, казва Гордън.
Убедена е, че способността й да завърши това предизвикателство се крие във всички работещи майки.
„Всичко, което е необходимо, е издръжливостта, която ние жените имаме в тонове, когато сме на 30-40 години, защото сме съчетали раждането и отглеждането на деца с кариерата.“
По думите й безкрайните нощи, прекарани в успокояване на плачещо бебе и последвалите натоварени работни дни опитомяват ума и развиват основните мускули.
Една от скритите ползи на експедицията за Маша е способността да преживяваш много време с малко багаж. „Превърнах се в експерт по използването на само един чифт резервни дрехи. Никога не нося три куфара, така или иначе, но осъзнах, че не е нужно да пера дрехите си всеки ден. Багажът ми трябваше да е изключително лек, защото носех всичко сама. Станах безмилостна към събирането му.“
Това изиграва и лоша шега по време на изкачването на връх Денали. Екипът й има храна за три дни, а лошото време удължава катеренето с още ден. Изкарват само с няколко енергийни блокчета.
Но чувството, че може да загуби живота си, я обхваща най-силно по време на изкачването на Еверест.
„Вървях нагоре в планината, а не бях спала предишната нощ. Стълбата ни се счупи и трябваше да останем на малък леден мост в продължение на четири часа между четири и осем сутринта.“
След завръщането си рекордьорката на Гинес даде старт на благотворителна програма, която да вдъхва увереност и издръжливост на тийнейджърките на възраст между 12 и 16 години.
А какво следва за самата нея? След заслужена семейна почивка в Коста Рика и Перу, Маша, която е родена в Русия, ще катери непокорен досега връх в Непал.