Въпреки финансовата и социална бариера на страните от Третия свят, спортът е този, който ги приобщава наравно с развитите държави по света. Без изненада, най-популярен и в Третия свят е футболът. На второ място е бягането. Следват го по спортовете популярност крикет, борба, баскетбол, волейбол, ръгби и т.н.
Ето и какви спортове практикуват „не по света“, а само „у тях“ някои от най-неиндустриализираните народи:
Сенегал, Африка
Laamb
Спортът силно наподобява „традиционния“ кеч. Позволяват се ударите с ръце, екипировката е оскъдна. Преди всеки мач „Фалшив лъв“ (мъж, облечен като лъв) демонстрира церемониален танц.
Бурунди, Африка
Gusimba Ikibariko
Спортът е предназначен предимно за дами. Състои се от скок със топка и улавяне от въздуха на „летящи“ камъни.
Етиопия, Африка
Gena Chewata
Този спорт силно наподобява хокей на трева, но в доста по-агресивна форма, за това и се практикува само от мъже. Целта е довлачване на топката във вратата на противниковия отбор. Наградата на победителите е… хляб.
Мизорам, Индия
INSUKNAWR (Rod-Pushing Sport)
За този спорт са нужни прът и начертан кръг, който е граница на полето. Участват двама играчи, като целта им е да отблъснат противника извън очертанията. Няма ограничение във времето, играе се докато единият от двамата отпадне.
Хириана, Индия
Kho-kho
Отборите са два, всеки от по девет играча. Правилата са много прости: избегни докосване от противника. Целта съответно е да докоснеш възможно най-много играчи от противоположния отбор. Подредени в 2 редици, по 3-ма от всеки отбор започват гоненко-сграбчването.
Полинезия – Маохи
Полинезийско хвърляне на копие
За този традиционен вид на хвърлянето на копие е нужна мишена – кокосов орех, разделен хоризонтално на пет равни части, всяка с различен брой точки. Всеки разполага с 10 копия (клони от гъвкаво дърво) и 7 минути за изява.
Чианг Май, Тайланд
Tujlub
За практикуването на спорта се използват дървени пумпали намотани с канап за дървени пръчки. Докато един пумпал се върти, друг играч се опитва да го удари със своя. Ако пропусне отпада, ако уцели побеждава този, чийто пумпал се върти най-дълго.
Паданг, Индонезия
Pacu Jawi
Буквално означава Надбягване с крави/бикове. На всеки състезател се падат по две чифтокопитни. Теренът задължително е кален и хлъзгав. На „ездачите“ се позволява „турбо-режим“ активиращ се със здраво захапване на опашката на животното. Основната цел е демонстрация на силата на добитъка пред евентуални купувачи.