Всеки се оглежда накъде да поеме през уикендите със своя велосипед и семейството или приятелите. Решихме малко да ви улесним, като ви запознаем с местата в България, където може да намерите маркирани маршрути за планинско колоездене, и какво да очаквате от тях.
МАРКИРОВКАТА
Преди доста години сдружение „Байкария“ инициира поредица от срещи, в резултат на които бе разработен неофициален, но широко приет правилник/стандарт за маркиране на маршрути за планинско колоездене в България. Предвидената в него маркировка е с цветни триъгълници, указващи посоката на движение при всеки разклон, нанесени с боя върху дървета, камъни и други елементи или под формата на табели-стрелки. (Повече за този стандарт тук.) Наред с това се срещат и други видове – понякога производна на тази в цитирания правилник, друг път съвсем самостоятелна.
Много хора се справят чудесно и без маркировка, но ние решихме да открием сезона с преглед на тези маршрути, защото те са насочени и към най-масовия, най-слабо подготвен планински колоездач, т.е. подходящи са наистина за всеки. Това не е маловажно, тъй като не всеки умее или има възможност да борави с туристическа карта, GPS, Google Earth или просто да ползва вроден усет за ориентация и приключенски дух. Дори и за напреднали колоездачи маркираните в даден район маршрути могат да са чудесен начален ориентир, начин за бързо навлизане в планината и основа за по-нататъшни търсения.
БЕГЛИКА
Къде?
Родопите, между градовете Батак и Доспат. Може да се каже, че това е домът на сдружение „Байкария“, които са сред пионерите в маркирането на МТБ маршути на българска територия. Затова не е учудващо, че подобна дейност те са развили и в околностите на яз. Голям и Малъл Беглик.
Какво? За кого е подходящо?
Кръгови маршрути, два от които са маркирани със син цвят. Подходящи са за широк кръг почитатели на планинското колоездене, включително начинаещи, които желаят да се докоснат до едно от най-красивите кътчета на Родопите.
Физическа и техническа трудност
Кара се предимно по черни пътища. Средно или ниско ниво на техническа трудност. Дължината на маршрутите е 20-25 км, така че и физическото натоварване не е високо.
Идеално време за каране
Най-добрият сезон за посещение е лятото, но при подходящи метеорологични условия по маршрутите може да се кара от средата на април до средата на октомври.
Повече информация?
bikearea.org
БЕЛОГРАДЧИК
Къде?
Северозападна България, район със слаба населеност и добре съхранена природа, дом на една от най-интересните природни забележителности у нас – Белоградчишките скали.
Какво? За кого е подходящо?
През 2011-2013 г. местният велоклуб „Скала“ заедно с велоклуб „Герак“ (Враца), Агенцията за регионално развитие и бизнес център в гр. Видин и партньорски организации в Република Сърбия осъществиха трансграничен проект за маркиране на МТБ маршрути, в резултат на който бе създадена обширна мрежа с 375 км маркирани маршрути за планинско колоездене. Те ще ви отведат до почти всички природни, културно-исторически и етнографски забележителности в района. Използвана е предимно маркировка с метални триъгълни табели и табели-стрелки.
Физическа и техническа трудност
Можете да избирате между различни нива на техническа трудност, дължина и денивелация. До някои от забележителностите може да стигнете и по повече от един път. По-леките маршрути следват асфалт и черни пътища, като са възможни и дълги целодневни турове. За любителите на по-технични терени и пътеки също има интересни отсечки.
Идеално време за каране
Най-добрите сезони са пролетта и есента, тъй като е по-прохладно. Почвите в района изсъхват рано и не задържат много вода, така че още от началото на април, та чак до средата на ноември карането е чудесно, но през лятото може да ви стане малко горещо.
Повече информация
mountabike.eu
ВЕЛИНГРАД
Къде?
Западни Родопи
Какво? За кого е подходящо?
В околностите на Велинград сдружение „Байкария“ за пръв път разработи и маркира маршрути за планинско колоездене на територията на България. Това се случи преди доста години, но след това маркировката бе подновена. Повечето маршрути са кръгови, еднодневни, но има и един по-дълъг маршрут (Велокоридор „Баташка планина“), който обикновено се прави поне за два дни.
Физическа и техническа трудност
Маршрутите са основно със средно или високо ниво на техническа трудност. По отношение на физическото натоварване има както по-леки, полудневни маршрути с дължина 10-25 км, така и по-дълги маршрути с дължина до 90 км.
Идеално време за каране?
Май-октомври, като най-подходящите месеци може би са юни и септември, макар че и през юли-август жегите са напълно поносими.
Повече информация?
bikearea.org
ВИТОША
Къде?
София – кварталите и населените места в подножието на Витоша, включително Чуйпетльово и Ярлово, които са към други общини.
Какво? За кого е подходящо?
В края на 2013 г. на територията на ПП Витоша бяха маркирани няколко маршрута за планинско колоездене с различно ниво на трудност, включително Обиколка на Витоша. Всички те са споделени за пешеходен и велотуризъм. Бяха почистени и маркирани и няколко трасета за спускане – повечето то тях са споделени, но има и такива, които са предназначени само за каране на велосипед. Общата дължина на маркираните маршрути е над 200 км.
Физическа и техническа трудност
Маркираните ХС маршрути обхващат всички нива на техническа сложност и физическо натоварване – от дълги, целодневни маршрути като Обиколката на Витоша, до кратки полудневни разходки около отделни населени места. Трасетата за спускане също са насочени към различни групи потребители според сложността си.
Идеално време за каране?
Почти целогодишно – от средата на март до края на ноември.
Повече информация?
mtb-bg.com
МАДЖАРОВО
Къде?
Източни Родопи
Какво? За кого е подходящо?
Още едно място, където сдружение Байкария навремето маркира няколко маршрута за планинско колоездене. Районът е много красив, могат да се наблюдават защитени птици и да се кара още от ранна пролет и до късна есен, защото надморската височина е по-малка, а температурите обикновено са по-високи от средните за страната. Три от маршрутите са кръгови, има и един, който свързва града с Перперикон.
Физическа и техническа трудност
Повечето маршрути са сравнително дълги, за целодневно каране, но денивелацията не е твърде голяма. Като терен преобладават черните пътища, има и асфалт. Нивото на техническа трудност в общия случай е ниско до средно.
Идеално време за каране?
Целогодишно – от средата на март до края на ноември. През лятото може да стане доста горещо.
Повече информация?
bikearea.org
МЕЗДРА
Къде?
Западна Стара планина, Искърски пролом
Какво? За кого е подходящо?
Няколко маршрута, маркирани от Адвентура. Не знаем какво е състоянието на маркировката в момента, тъй като маршрутите бяха направени преди няколко години, но в сайта на Адвентура ще намерите и GPS следи, така че не би трябвало да срещнете трудности в навигацията. Част от маршрутите са кръгови, друга част свързват отделни населени места, създавайки възможности за комбиниране на тези отсечки в различни по-дълги карания.
Физическа и техническа трудност
Разнообразна – от ниска до висока сложност, с различна дължина и денивелация. Подходящи са за широк кръг планински колоездачи, предимно ХС/АМ ориентирани.
Идеално време за каране?
Почти целогодишно – от началото на април до средата на ноември.
Повече информация?
adventura.bg
МОМЧИЛОВЦИ
Къде?
Западни Родопи, близо до гр. Смолян.
Какво? За кого е подходящо?
Преди много години това бе един от първите проекти за маркиране на МТБ маршрути, изпълнен от сдружение Байкария. За съжаление времето вече почти е заличило маркировката, но знаейки колко е красив районът, не можем да го пропуснем.
Физическа и техническа трудност
Степента на техническа трудност и физическо натоварване е разнообразна, предимно средна и висока.
Идеално време за каране?
Лятото, от месец май до средата на октомври.
Повече информация?
bikearea.org
РУДОПИЯ
Къде?
Западни и Източни Родопи
Какво? За кого е подходящо?
За времето си това бе най-мащабния многодневен маршрут в България с дължина около 480 км, пресичащ Родопите от Велинград до Мезек, маркиран с червен цвят и разделен на 9-12 етапа. Той бе реализиран от сдружение Байкария. Теренът е разнообразен, преобладват черни пътища и асфалт, тук-там има и пътеки.
Физическа и техническа трудност
Средно ниво, но трябва да се има предвид натрупващата се умора, ако се кара дни наред по целия маршрут.
Идеално време за каране?
Лятото, май-септември.
Повече информация?
bikearea.org
СТРАНДЖА
Къде?
Устието на р. Велека – с. Бродилово.
Какво? За кого е подходящо?
Кръгов веломаршрут, подходящ за начинаещи и напреднали велосипедисти. Маршрутът ще ви запознае с уникалния растителен свят на защитената местност „Устието на река Велека” и ПП Странджа. Ще се насладите на дивия чар на р. Велека, спокойствието на странджанското село Бродилово, и ще потънете в обширните поляни и дъбови гори над гр. Ахтопол в един приятен излет сред природата.
*В някои месеци може да имате проблеми с едни дребни мушици, населяващи Странджа, които се наричат очки.
Физическа и техническа трудност
Ниска.
Идеално време за каране?
Почти целогодишно, от средата на март до края на ноември.
Повече информация?
adventura.bg
ТРАНСРОДОПСКИ МАРШРУТ
Къде?
Източни Родопи
Какво? За кого е подходящо?
През 2012-2013 г., стъпвайки отчасти на маршрута Рудопия, но доразвивайки го изцяло в района на Източните Родопи, фондация “Новото тракийско злато” реализира проект със същото име, в рамките на който бе маркиран Трансродопският маршрут. Той е с дължина почти 500 км, разделен на 17 отсечки с дължина от 15 до 40 км. В началото и края на всяка такава отсечка има място за настаняване. Маршрутът ще ви отведе до множество интересни места и забележителности в Източните Родопи.
Физическа и техническа трудност
Като цяло техническата трудност на маршрута е средна, същото може да се каже и за физическото натоварване. Има обаче отделни отсечки, които са с по-ниска или по-висока трудност или са по-дълги. Затова е желателно при планиране на карането да се запознаете по-детайлно с отделните етапи.
Идеално време за каране?
Почти целогодишно, от април до октомври, като най-подходящи са пролетните и есенните месеци.
Повече информация?
mtb-bg.com
ПРОЕКТ „ЗЕЛЕНИ КОРИДОРИ“
Къде?
Трансграничната зона между Бургас, България и Къркларели, Турция, включваща Странджа и част от Черноморието.
Какво? За кого е подходящо?
Девет маршрута с различна дължина (от 2 ч. до 4 дни) и степен на трудност, които свързват всички значими природни, културни и исторически забележителности в региона.
Физическа и техническа трудност
Маршрутите са разработени с идеята да са подходящи за всеки, минават основно по асфалт и черни пътища. Имайте предвид обаче, че по-дългите от тях може да са натоварващи и да изискват повече издръжливост. В Странджа има дълги участъци в ненаселени места, където с часове и дори дни може да не срещнете никой, а обхвата на телефона често се губи.
Идеално време за каране?
Почти целогодишно – от март до ноември, но през силния туристически сезон (юни-август) участъците по главните пътни артерии са много натоварени.
Повече информация?
greencorridors.burgas.bg
РАЗЛОГ
Къде?
Районът на гр. Банско и Разлог
Какво? За кого е подходящо?
Седем перфектно разработени маршрута с обща дължина 160 км. За подробно описание вижте статията за Разлог на стр.
Физическа и техническа трудност
От средно трудни до екстремни.
Идеално време за каране?
От април до ноември.
Повече информация?
iskartour.com
ЧИПРОВЦИ
Къде?
Северозападна България, сравнително близо до Монтана и Белоградчик.
Какво? За кого е подходящо?
В периода 2009-2012 г. с подкрепата на общината Адвентура организираше ежегодно състезание и покрай това се появиха два маркирани маршрута. След това в района на Чипровци бе положена маркировка и по проекта „Качи се на колело“, т.е. може да се направи връзка между този град и Белоградчик по маркирани пътища и пътеки.
Физическа и техническа трудност
Разнообразни са, има и маршрути за начинаещи, и такива за по-напреднали колоездачи.
Идеално време за каране?
Най-добрите сезони са пролетта и есента, тъй като е по-прохладно – от средата на април до края на октомври карането е чудесно, но през лятото може да стане малко горещо.
Повече информация?
adventura.bg и mountabike.eu
ШУМЕНСКО ПЛАТО
Къде?
гр. Шумен
Какво? За кого е подходящо?
Четири кратки маршрута с различна трудност, разработени и маркирани от Адвентура в ПП Шуменско плато през 2009 г.
Физическа и техническа трудност
Ниско, средно или високо ниво на техническа трудност; ниско до средно ниво на техническо натоварване.
Идеално време за каране?
Целогодишно – от март до ноември.
Повече информация?
adventura.bg
Още полезна и интересна информация за колоездене ще намерите в брой ПРОЛЕТ 2016 на Списанието. Ако сте изпуснали предишен брой – оттук можете да се снабдите с него на преференциална цена. Или просто се абонирайте, толкова е лесно.
Ходи там карай гледай да не вали .Сложи една карта поне screenshot от google maps със някакви точки.