Помислете за най-страшните източници на замърсяване на околната среда (и онези, които силно вредят на здравето на човека) и изброете наум онези, за които се сещате.
Моторни превозни средства, петролни станции, горене на отпадъци, промишлени предприятия… Какво ще кажете за аутдор екипировка?
Според изследване, направено от Грийнпийс, любимата ни водо- и ветроустойчива екипировка съдържа химикали, които застрашават чистотата на въздуха, водата и храната и могат да доведат до нарушения в имунната система и здравето на човека.
От организацията изследвали 40 продукта на известни (дори култови) марки, които произвеждат екипировка за приключения и които са се развили около идеята за опазване и респект към природата. Оказало се, че 36 от тях съдържат химикалите PFC, които „нараняват” директно природата ни, веднъж щом влезнат в досег с нея. А това става при производството на екипировката ни.
PFC са химикали, създадени от човека, които в производството на екипировка се използват, за да станат материите по-здрави и устойчиви на различни промени във времето. Естествено те не присъстват никъде в природата и единствената причина да ги има сме ние – хората. Те правят якетата, палатките ни, раниците, обувките ни водоустойчиви и с дълъг живот. „Унищожението” им е изключително трудно, което помага на екипировката ни да издържи здрава в продължение на години, но веднъж „изпуснати” в природата, могат да останат да „живеят” там стотици години.
Освен това, молекулите на химикала се разпространяват много лесно – освен, когато се правят, екипировките „изпускат” PFC и когато ги перем или ги изхвърлим. Изследователи на Грийнпийс взимат проби от различни отдалечени и диви места в природата и откриват следи от химикала в планински езера и водни обекти, в планински сняг и ледове. PFC химикали са откривани дори в черния дроб на бели мечки и човешката кръв.
Когато попаднат в човешкото тяло, опасните химикали отслабват имунната система, повлияват лошо на репродуктивните функции на организма, а някои от съединенията им са дори и канцерогенни. Можем да ги „приемем”, ако пием замърсена вода, храним се с храна, съдържаща PFC или живеем на място, където въздухът или фините прахови частици съдържат химикалите.
Тука вече зелени и еколози да си гледат работата, и да не бутат устойчивостта на екипировката или пък да и начисляват някакви екотакси. Въобще такива статии ги намирам за вредни. Много по вредни от каквито и да било синтетики в екипировката. Да дерем животни не е добре, да носим синтетики не е добре, какво ще кажат еколозите ако ходим голи.
Еeми, като цяло, текстилната индустрия е една от най-замърсяващите и най-вредните околната среда :) От там нататък, всичко е една голяма подробност.