Нежната страна на българския алпинизъм

0
 

Сподели

Shares
Cho Oyu
Връх Чо Ойю

Вече ви разказахме за Ванда Руткевич – първата жена в света, изкачила опасния осемхилядник К2.

Пет години след знаменитото изкачване на полякинята, историята записва в архивите си и първото българско дамско покоряване. През 1991 година, Йорданка Димитрова стъпва на Чо Ойю (8201 м) и така става първата българка, стъпила на осемхилядник и дванайсетият български алпинист, изкачил един от 14-те най-високи световни върхове.

Йорданка Димитрова
Борислав Димитров и Йорданка Димитрова

Изкачването си тя прави с Борислав Димитров, с когото основават и Сдружение „Световни осемхилядници”, като двамата си поставят за цел да изкачат всички 14 върха, високи повече от 8000 метра.

Новият Subaru Forester

За съжаление тази мечта остава неизпълнена, защото една от най-добрите български алпинистки загива в експедиция до мистичния връх Кангченгдзьонга (8586 м) през 1994 година.

Кангчендзьонга
Връх Кангчендзьонга

Това е върхът, отнел живота и на Ванда Руткевич и онзи, за който се отнася поверието, че е дом на богиня, която не допуска до себе си представителки на нежния пол.

И до днес Йорданка Димитрова остава един от най-добрите родни алпинисти, като в списъка й с върхове присъстват три изкачвания на връх Авицена (Ленин, 7134 м) и връх Евгения Корженевская (7104 м), две изкачвания на връх Исмаил Самани (Комунизъм, 7495 м), изкачване на връх Победа (7439 м) и Хан Тенгри (6995 м), заради които е удостоена с наградата „Снежен барс”.

връх Исмаил Самани (Комунизъм, 7495)
връх Исмаил Самани (Комунизъм, 7495)

Освен това, Йорданка е стъпвала и на най-високите върхове на Южна Америка и Африка – Аконкагуа (6962 м) и Килиманджаро (5892 м).

Тя е родена на 2 ноември в село Вардун, Търговишко.

Сподели

Shares

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведи твоят коментар!
Моля, въведи твоето име тук.