Когато се замислим за хора с голяма заслуга за развитието на водолазните спускания в България, първите, за които се сещаме са Росен Желязков и Христина Димитрова.
Още когато преди години се запознават във Франция, Росен има в главата си план, с чиято помощ иска да популяризира гмуркането у нас. „Беше един списък, написан на стената“, спомня си Ина. Всичко в него впоследствие става факт. Но може би най-директният начин за привличане на повече фенове към този красив и спокоен спорт е обучението.
Ина и Росен започват с няколко водолазни центъра – в Балчик, Несебър и Созопол, в които инструктор е тя. Сега е останал само този в Созопол, но в него са обучени стотици водолази, между които и много популярни личности. Затова свидетелстват и кориците на създаденото от двамата списание Diving BG (с главен редактор отново Ина), от които се усмихват ученици като Владимир Карамазов и Деян Донков. Центърът предлага курсове за всички нива на любителското гмуркане, както и за дайвмастър – първото професионално ниво. С инструктори от чужбина се организират и курсове за техническо гмуркане.
Ина може да говори за гмуркането с часове, при това – много увлекателно. Винаги го е разглеждала като предизвикателство и е намирала нещо, в което да се доразвие, да надгради познанията и уменията си. Едно от най-приятните ѝ предизвикателства е да обучава хората и да ги кара да отидат отвъд страховете си, да приемат водата като една уникална среда, която да ги докосне и да ги върне отново към изконното, към природата. „На сушата много от тези първични закони вече ги няма, но под водата всичко е още девствено. Много е интересно, човек там вижда колко е малък всъщност. Във водата аз съм намерила своето призвание. Когато я приемеш, тя става част от тебе. Още като малка винаги съм си представяла, че ще живея до море, но тогава гмуркането за мен присъстваше само в романите на Жул Верн, толкова далечно ми се струваше.“
Сега Ина си е поставила за цел и да стане инструктор на водещaтa световнa организация в обучението по скуба дайвинг – Global Underwater Explorers.
А какво е необходимо, за да станеш добър гмуркач? Според Ина трябва да си в добра физическа форма и да си една идея по-отворен към екстремни занимания, но на първо място е желанието.
Още за гмуркането и Diving BG ще намерите в брой ЕСЕН 2015 на Списанието. Търсете го в спортните магазини, книжарници, големите търговски центрове, разпространителската мрежа в цялата страна и всички обекти на ОМV, Lukoil, Eco и Shell, както и по репове и супермаркети в България. А за по-сигурно – най-добре се абонирайте.