Богинята на тюркоаза – така наричат местните шестия по височина връх в света Чо Ойю (8188 м). Той е разположен в Хималаите и е част от масива Еверест. Първото му изкачване е направено на 19 октомври 1954 година от експедицията на австрийците Херберт Тихи, Йозеф Йохлер и шерпа Пасанг Дава Лама. До върха те достигат по северозападната му страна, като това е петият изкачен осемхилядник в света.
Експедицията на групата алпинисти е впечатляваща в много отношения. Тя е първата, при която шерпите са равнопоставени с европейците, освен това се използват много малко количество провизии. Изкачването на Чо Ойю е и първото, за което се води същинска надпревара – две самостоятелни експедиции, по различни маршрути, се отправят към върха едновременно. Втората група е била съставена от френско-швейцарски алпинисти и достига само до 7600 метра надморска височина.
Първото успешно българско изкачване на Чо Ойю е през 1991 година, като са документирани:
Борислав Димитров (1991 г.), Йорданка Димитрова (1991 г.), Дойчин Василев (1999 г.), Петко Тотев (2007 г.), Петя Колчева (2007 г.), Камен Колчев (2007 г.), Жеко Вътев (2007 г.)
Днес върхът се смята за „най-лесния“ осемхилядник. Това е и причината той да е най-изкачваният, след Еверест, от всички 14 осемхилядници. Към момента по официални данни на Чо Ойю са стъпили 3138 души. Броят на документираните инциденти е 44, което го прави и върхът с най-малко смъртни случаи – 1,4% смъртност, при над 26% (около ¼ от експедициите) на К2.