Андрей Гридин е име, което няма как да не сте срещали, ако се интересувате от планинско бягане, маратони и ултрамаратони. Няма как да не сте чували за него и ако следите ежегодната обиколка на Витоша. Сигурно ще ви бъде познат и ако се вълнувате от ски бягане. И в двата спорта той има дълъг списък от постижения, които включат рекорда му на Витоша 100 и участие на Олимпиадата в Сочи през 2014 г.. За всички тях, за това как, по колко и защо тича, ни разказа Андрей в интервю за 360°:
Професия: Безработен
Възраст: 27 г.
Местоживеене: София, Драгалевци
Достъп до мястото за тичане: От вкъщи
Ежедневни маршрути: Най-често Момина скала, Бай Кръстьо, Голи връх, Черни Връх, по хоризонталната обиколка на Витоша, Панчарево, Половрак
Средно на седмица: Не по малко от 150 км
Време на деня: Два пъти – сутрин и вечер
Сезони: Целогодишно. През зима повече ски
Терен: Бягам по най-различни терени. Планинските ми харесват повече
Най-дълго без спиране: 136 км за 16 часа на Персенк Ултра
Най-високо: 3000 метра в Австрийските Алпи
Състезания: Планинско бягане, ултрамаратони, ски бягане. Почти всички дистанции от 5 до 130 км
Постижения: Два пъти бронзов медалист на Junior World Ski Championships;
Шампион на Балканите по ски бягане 2013-2014;
Шампион на България по ски бягане 2013-2014;
Победител в 4 ултрамаратона в България през 2015:
Витоша 100 (100 км), Трявна Ултра (65 км), Чепеларски търкала (80 км), Персенк Ултра (136 км)
Андрей Гридин измина 136-те километра на Персенк Ултра за 16 часа, 21 минути и 42 секунди. За сравнение – миналата година, при много по-благоприятни условия, победителят финишира след 19:39 часа. Повече за постижението му от родопския ултрамаратон тук.
Лични проекти: Искам да участвам в легендарния ултрамаратон Ultra-Trail du Mont-Blanc през 2016 и най вероятно Ком – Емине 2016
Хранене: Обичам да готвя. Ям повече растителна храна, плодове, зеленчуци, елда, ориз, ечемик, овесени ядки. Опитвам се да не ям месо
Техника на тичане: Бягам повече на пръсти. По този начин стъпваш по-меко на земята и натоварваш по-малко ставите
Обувки: Mizuno
Други спортове: Фитнес, ски бягане, сноуборд
През 2015 г. Андрей постави рекорд на Витоша 100, изминавайки разстоянието за 8 часа, 6 минути и 8 секунди. Повече за това негово постижение тук.
До началото на 2015 г. бягането заемаше сигурно трето място в живота ми след ски бягането и киноманията. Аз съм голям киноман, гледах по няколко филма на ден. Всичко започна от Витоша 100. Бях чувал много за обиколка на Витоша. Тази година реших, че ще участвам и така почнах да бягам все повече. За да отидеш да бягаш не трябва много – обуваш маратонки, пускаш часовник и ляво – дясно, ляво – дясно… и така няколко часа.
Когато бях на 13-14 години баща ми (бивш ски бегач) ми каза: „Ако започнеш да се занимаваш със ски бягане сериозно, когато станеш на 25 ще можеш всичко“. Тогава обаче още бях малък и не го разбирах добре. Сега съм на 27 и го разбирам. Вече 15 години се занимавам със ски бягане професионално и завърших Обиколката на Витоша (100 км) и Персенк Ултра (130 км) без да правя специална подготовка. Знам, че това не е пределът ми. Продължавам да карам ски, продължавам да бягам повече. Сега мога да кажа уверено, че бягането заема първо място в живота ми. Събуждаш се, закусваш, обличаш се, проверяваш всичко ли си взел (вода, шоколад, плейър) и тръгваш. Гора, любимата ти музика… наслаждаваш се на чист въздух, просто получаваш удоволствие. Понякога даже не забелязваш, че вече си стигнал село Кладница.
Защо бягане? Ами като за начало, защото няма много други спортове, които да не ни костват почти нищо, да може да ги практикуваме навсякъде и да имат толкова много ползи. А и да кажем, че е може би най-естествената дейност за човека – с тази разлика, че не ни гони лъв, нали. Но пък ни гонят други, не по-малко страшни заплахи – като например заболяванията на сърдечно-съдовата система, по които държим първото място в Европа. А бягането, заедно с други аеробни дейности, е най-добрият начин да се предпазим. Ако никога досега не сте бягали, със сигурност няма да е толкова лесно да ви зарибим. Може да ви е интересно и полезно обаче да разберете как, защо и кога бягат няколко човека, с които ви запознахме в брой ПРОЛЕТ 2015 на Списанието и продължаваме да ви представяме тук. Ако изпитате потребност от вдъхновение и източници на ценен опит, за да потичате и вие, вижте профилите на бегачите на сайта на 360° тук. Сред тях са Божидар Антонов, Шабан Мустафа, Краси Георгиев, Моника Филипова, Боян Рашев и Еленко Еленков.