В зимната поредица „Лавинни инциденти“ споделяме актуални новини за нещастните случаи, породени от лавини. Снежната планина винаги крие рискове и злополуки неминуемо се случват. Нека, четейки за тях, се учим от допуснатите грешки и се стремим да не ги повтаряме.
Снимките, направени преди и след падането на лавината, която опустоши базовия лагер на Еверест, показват степента на разрушенията.
Лавината, предизвикана от земетресение с магнитуд 7,8 по Рихтер, затрупа лагера със сняг и разпиля принадлежности и багаж из целия район.
До момента е потвърдено, че загиналите в резултат на лавината са 18 плюс още един, подробностите за чиято смърт все още се уточняват. Ранените са 61.
Лавината е тръгнала от седемхилядника Кумори, разположен само на няколко километра от Еверест.
Трагедията се разигра в събота, а в неделя първите оцелели бяха евакуирани с хеликоптери. Те разказват смразяващи истории за това как са били блъскани от сняг, лед и камъни.
Бим Бахудар Катри, готвач на катерачен екип, каза пред „Дейли Мейл“:
„Готвех за екипа в палатката за хранене, когато земетресението удари. Всички изтичахме на открито и в следващия момент огромна снежна стена се изсипа върху мен. Успях да се изровя сам. Въртях се и копаех с ръце. Задушавах се, не можех да дишам. Накрая успях да се измъкна от снега и да си поема възхдух. Огледах се и видях разкъсани, смачкани палатки и много ранени хора. Бях оцелял, но загубих много от приятелите си.“
43-годишният шерпа Пемба добави:
„Почивах си в палатката, когато стана земетресението. Чух силен шум и в следващия миг снегът ме отнесе на поне 200 метра разстояние. Загубих съзнание. Когато дойдох на себе си, бях в палатка, заобиколен от чужденци. Не знаех какво се е случило и къде съм.“
Според него броят на загиналите ще се увеличи:
„Все още има много изчезнали. Няколко палатки са погребани под снега, няколко са отнесени.“
Авторът на филми от Ню Йорк Майкъл Чъртън е бил с четирима колеги в базовия лагер, когато удря земетресението и казва, че лавината е продължила около 45 секунди.
„Казах на групата да легнем на земята. Нямаше къде да избягаме.“
След като се свива в ембрионална позиция, той е запратен в скала, което му причинява наранявания по лицето и насинено око, но без по-сериозни контузии.
41-годишният планински инструктор Крис Харлинг от Кесуик, Великобритания разказва за ужасяващия момент, когато почувствал как земята „се превръща в желе“ под краката му. Опитният алпинист казва, че групата му потърсила укритие, след като около нея започнали да падат скали с размерите на кола.
„Първоначално усещахме треперенето на земята под палатката, но беше зловещо, защото нямаше шум, беше тихо. След това се почувствахме сякаш се клатим върху огромна чиния с желе. Мислехме, че планината ще се стовари върху нас. Часове по-късно все още усещаме вторични трусове. Никой от групата не беше наранен, но един катерач беше ударен от камък.“
Той казва, че основният им приоритет в момента е да измислят как да напуснат лагера и да се приберат вкъщи, защото пътят към Катманду е унищожен от земетресението.
Смята се, че то е причинило смъртта на поне 4352 човека в района. Непалските власти предполагат, че броят на загиналите може да достигне 10 000, защото все още не е ясно колко са те в планинските села, станали недостъпни след земетресението.