Няколко полезни съвета, с чиято помощ да предотвратите запотяването на скиорските или бордистките си маски.
Избягвайте топлия въздух и потта
Замъгляването на маската се получава, когато топлият въздух от тялото ви докосне вътрешната част на плаката, охладена от отрицателната околна температура. Водата във въздуха кондензира в малки капчици, които се захващат за плаката и намаляват видимостта ви.
Един от най-лесните начини да избегнете това е като не позволявате на топлия, влажен въздух от дишането ви да влиза в контакт с вътрешната част на очилата, което често се случва, когато пъхнете маска за лице под долния им край. Това отвежда топлия въздух нагоре към плаката и ви заслепява за нула време.
Вместо това можете да покриете само брадичката и врата или да си вземете маска с дупка за устата.
Друга класическа причина за запотяването е че хората носят очилата, докато самите те се потят, дали от ходене или от търкаляне в пудрата в опит да се изправят. Когато не карате, най-добре не оставяйте очилата на челото си, защото това насочва топлината и потта от главата и шапката ви право в плаката. Вместо това сложете слънчеви очила и приберете другите (но не във влажния си джоб).
Дръжте ги вентилирани
Всички добри маски имат някаква вентилационна система, която позволява на въздуха да се движи вътре и да изтласква топлия, влажен въздух навън. Пазете вентилационните отвори чисти, затова ако паднете през глава и се изтърколите в снега, проверете ги набързо. Уверете се и че маската, каската или шапката не ги блокира.
Ако все пак отворите се задръстят, бъдете нежни! Най-вероятно снегът ще е замръзнал, затова не го дърпайте силно. Няколко потупвания ще са достатъчни, за да го махнете.
Ако въпреки всичко се запотят
Както казва „Пътеводителят на галактическия стопаджия“, БЕЗ ПАНИКА! Най-лошото нещо, което можете да направите на мокри, запотени очила е да опитате да ги забършете с влажния калъф, като по този начин замажете всеки сантиметър с лед и киша. В най-добрия случай само ще усложните проблема, а в най-лошия – ще увредите непоправимо покритието на скъпата плака.
Вместо това си носете резервна плака или се насочете към най-близкото кафене или ресторант и използвайте сешоарите им (но не приближавайте очилата толкова, че да ги стопите!). Изчакайте водата да се изпари и след това използвайте суха кърпа или калъф от микрофибър, за да махнете евентуалните остатъци. Ако няма сешоари, леко попийте със суха тоалетна хартия.
Каквото и да правите, при определено условия, ски маската ви ще се запоти без значение дали струва 30лв или 300лв. Става дума за ходене по баирите, където има много жега и потене, а не за ски спускания, където тялото не отделя толкова много топлина, а и вятърът минава през отворите.Ползвал съм евтина от неизвестен производител ски маска , а също така и скъпа на известна марка с фотохромна леща, тоест затъмнява и изсветлява в зависимост от светлината. Отворите за устата и носът на балаклавата(бандитската маска) трябва да са наистина големи, за да не се връща дъхът обратно и нагоре към маската. Обикновено балаклавата(бандитската маска) я изтеглям така, че устата и носът ми да са изцяло отвън и така нямам проблем, но при много ниски температури и вятър идва момент в който тези две части от човешкото тяло замръзват и ща не ща изтеглям балаклавата върху тях….и следва запотяване на маската. За какви сешоари говорите във високите части на планината не ми е ясно. :) Ток, обхват на телефони и сешоари там няма. :) Вариант който не съм ползвал е ски маска с миниатюрни вентилаторчета с още по-миниатюрни батерийки. Не съм я срещал на българския пазар, но съм виждал хора с такива.