Ако екскурзията до Антарктида все още стои в списъка ви с неизпълнени желания, вече можете да планирате пътуването си. Туристическият сезон на едно от най-студените, сухи и отдалечени места на Земята започва през ноември и приключва през март. Очаква се през вече отминаващите ваканционни месеци на континента да са стъпили над 37 000 туристи, около 10% повече от миналата година.
Те предприемат смели преходи в заснежените планини, занемяват пред тюлените около брега, пингвините на леда и гърбатите китове, размахващи опашки на фона на топящите се айсберги. Но, ако останат блокирани на круизен кораб на края на света, им остава само да се взират в небето и да чакат дни наред вдигането на гъстата мъгла, за да се приберат у дома.
„В Антарктида можеш да планираш всичко, което искаш, но не можеш да предвидиш нищо,“ предупреждава местна поговорка. Това обаче не спира природолюбители, авантюристи и изследователи, решени да сбъднат най-студената си мечта.
ВИЖ ОЩЕ: Да се заселиш на Антарктида
Докато някои туристи изкачват връх Винсън, най-високата точка на Антарктика на 4892 метра, други снимат огромните групи пингвини, отдават се на екстремни спортове, като гмуркане в ледените води, или участват в откривателски експедиции като от началото на XX век.
Повечето посетители пристигат на Антарктическия полуостров, достъпен от южна Аржентина и Чили със самолет или кораб. Следващата най-популярна дестинация е Море Рос, на отсрещната страна на континента, която туристите достигат след 10 дни по вода от Нова Зеландия или Австралия.
Суровите условия изискват водоустойчиви туристически обувки, няколко слоя зимни дрехи, мощен слънцезащитен крем и слънчеви очила с допълнителна защита. За оцеляването на Антарктида са нужни още голяма доза чувство за хумор, търпение, смирение и десетки хиляди долари.
Когато тръгнете…
Круизи и експедиции на Антарктида