Както вероятно знаете, свободно гмуркане е това, при което трябва да задържите дъха си, защото не ползвате акваланг. Да, но на местата, за които разказваме, това не е никак лесно, защото те наистина ще ви оставят без дъх с уникалността и красотата си:
Най-нетипичната (и опасна) дестинация
Къде: Нефтени платформи в Мексиканския залив
Защо: Невероятен риболов с харпун
Степен на опасност: 10+
„Всяка конструкция в океана е магнит за живота“, казва Ди Джей Стрънц, щатен фотограф на производителя на харпуни Riffe International. „Открийте плаващо дърво и под него ще намерите огромен брой риби, търсещи подслон, както и такива, които ги ловят.“
Нефтените платформи в Мексиканския залив, с техния лабиринт от подпорни колони, са развъдници на живот… и на рискове за свободните гмуркачи. „Трябва да си от особена порода, за да се чувстваш комфортно в такава среда“, казва Стрънц, който се е изпрявал срещу тигрови акули. „Това не е място за средностатистическия човек.“
Най-достъпната гмуркаческа забележителност
Къде: Статуята „Христос от бездната“ до Портофино на Италианската ривиера
Защо: За да отдадеш почит на спорта и на морето, което го прави възможен
Степен на опасност: 1
Статуята е поставена там в памет на Дарио Гонцати – първият италианец загинал при гмуркане с акваланг (през 1947-а).
„Много е впечатляващо да застанеш пред статуята“, казва легендарният Гийом Нери (на снимката). „Вижда се от повърхността и е само на 10-15 метра дълбочина, така че всеки може да се гмурне до нея.“
ВИЖ ОЩЕ: Инфографика: какво се случва с тялото по време на свободно гмуркане?
Най-подходящите за любителите на топла вода останки от корабокрушение
Къде: Корабокрушението при Куда Гири, атол Южен Мале, Малдивите
Защо: Приятелите могат да ви правят компания, докато се гмуркате
Степен на опасност: 3
„Като малък призрачен град е“, казва Алекс Войе, инструктор по свободно гмуркане от 8 години, за Куда Гири – останки от потънал кораб на 31 метра дълбочина. „Харесвам го, защото си представям всички хора на борда му, когато все още е плавал.“
Мястото е идеално за свободни гмуркачи от средно ниво – средната температура на водата е 28 градуса, видимостта е 15 метра и има много за снимане. Често се срещат дългокрили акули, баракуди, костенурки и пасажи дребни рибки.
Най-добрият закрит басейн за свободно гмуркане
Къде: Nemo 33, Брюксел
Защо: Идеален за тренировки, вода с температура 33 градуса всеки ден
Степен на опасност: 2
Не, Nemo не е дълбок 33 метра, а цели 34,50. Има тренировъчни платформи, а на дълбочина 10 м – и няколко пещери.
Най-доброто място за дълбоко гмуркане
Къде: Синята дупка на Дийн, Лонг Айлънд, Бахамите
Защо: Най-дълбоката синя дупка в света
Степен на опасност: 3
Дъното е на 202 метра дълбочина. Тук великият Уилям Трубридж е поставил много световни рекорди, води курсове по свободно гмуркане и организира ежегодното състезание „Суунто Въртикал Блу“.
„Синята дупка на Дийн има репутацията на най-страхотното място за свободно гмуркане на планетата“, казва Трубридж. „Дълбоките ѝ, топли и спокойни води са буквално на крачка от плажа.“
Най-доброто място за среща с големи риби
Къде: Антарктида
Защо: Искате да срещате големи риби и не ви притеснява студът
Степен на опасност: 9
„Най-невероятното водно приключение в живота ми“, казва Алекс Войе за пътуването си до Антарктида. Капитанът на кораба, от който се гмурнал, го предупредил да не плува с хищници като леопардовия тюлен (на снимката), но кой ти слуша? Малко по-късно във водата с температура 0 градуса се появили гърбати китове. „Когато си с китовете, дори и след три часа студът не ти прави впечатление.“
Най-доброто място да се влюбиш в морето
Къде: Дахаб, Египет
Защо: Защото всеки свободен гмуркач говори за него
Степен на опасност: 7
„Прилича на светлината в края на тунела“, казва инструкторът по свободно гмуркане и фотограф Дан Верховен за лъчистата синя светлина, която видял, докато се гмуркал в Дахаб. Това е едно от местата, където наистина можеш да докажеш, че те бива в този спорт. „Исках да се откача от осигурителното въже и да заплувам към нея, но реалността ме дръпна обратно.“
Гмуркане в потънал самолет
Къде: Езеро на границата между Англия и Уелс
Защо: Защото е наистина яко
Степен на опасност: 8
„Трябва да преглътнеш животинския инстинкт, който казва, че е лудост да влезеш в затворено пространство на 27 метра дълбочина“, спомня си Верховен за потъналия самолет, в който проникнал близо до Чепстоу.
„Единственото нещо, което не бях планирал, се случи“, разказва Верховен, който бил подготвен за стърчащи железа и врати, недостатъчно широки за двама гмуркачи едновременно. Не подозирал обаче, че изходите на самолета ще са по-тесни от моноплавник. Така партньорът му Тим Моуни се заклещил, но не се паникьосал, а бавно завъртял плавника във вертикално положение.
„Там не е за хора със слаби сърца“, твърди Верховен.
ВИЖ ОЩЕ: Свободно гмуркане и свободна емоция