Археологическият комплекс Перперикон в Източните Родопи съществува от 8000 години. Предполага се, че е възникнал като мегалитно светилище, по-късно прераснал в античен паметник и средновековна крепост, а днес в археологически и туристически обект.
Напоследък еволюцията, или ако трябва да бъдем точни, преобразяването на това място, продължава. От снимки на Травел ТВ можем да видим какво „благоустройство“ чрез бетониране на обекта се провежда напоследък. Пътеките, чрез които могат да се разгледат разкопките и руините, приличат на градски конструкции. Дали по този начин обаче се руши или запазва наследството от древността, дали така туристическите обекти стават по-достъпни и популярни, оставаме да решите сами.
Перперикон се намира на 15 км североизточно от Кърджали. Той е разположен в долина дълга 10 км и широка 3–4 км, през която тече златоносната Перперишка река. Перперикон се намира на десния бряг на реката, над село Горна крепост. Площта му е около 12 кв. км. Мегалитният комплекс, най-големият на Балканския полуостров, има площ от 5 км². Той е един от стоте национални туристически обекта в България.
Добре де, къде видяхте бетон? Може би не е съвсем правилно, но хората са направили леки метални конструкции. Как иначе баба ми може да иде до там примерно?
Иначе си оставаме на вариант „Ей там в пущиняка точно като изгазите през оня храсталак ей там точно има нещо великолепно, но жалко, че не е туристически обект“ …