Едно пътуване из Африка с колелета и фотоапарати
1. Изгрев слънце на Пойнт Ленана (4985 м) – една от най-високите точки на Маунт Кения. На заден план е стената на вр. Нелион (5 188 м).
2. Босоноги деца в близост до Нгобит. През изминалата година сушата е преобладавала, в резултат на което мнозинството от хората, препитаващи се със земеделие, страдат от недостиг на храна. Официално населението на Кения е около 32 млн.д. Неофициално може би около 40…
3. Пукането и смяната на гуми неизменно ни съпътства из прашните и „бодливи“ африкански пътища. Добрата новина в случая е, че спуканата гума е предна и може да се поправи, без да се разтоварва „покъщнината“ от багажника.
4. Езерото Наиваша. То е едно от множеството езера, разположени по протежението на Голямата рифтова долина. Поради високата концентрация на особен вид планктон, соли и температура на водата, бреговете представляват привлекателна акватория за огромни популации от розово фламинго.
5. На път към Килиманджаро. На около 50 километра пред нас се издига най-високата част на планината – вр. Ухуру (5 895 м). По склоновете могат да бъдат наблюдавани всички климатични пояси – от пустиня и екваториална гора в ниските части, до субалпийски терени и ледници във висините.
6. Кратера Нгоронгоро. Зебри и антилопи Гну съжителстват в опита си да се предпазят от нападения на едри хищници. Зебрите имат по-добро обоняние и зрение и предусещат навреме наближаващата опасност, докато антилопите Гну осигуряват защита благодарение на рогата си.
7. Кратера Нгоронгоро – средноголям прайд, състоящ се от два мъжкаря, няколко женски и малки се излежава по време на следобедната си почивка. Активният период от деня е нощта. Колкото по-тъмна е нощта, толкова по-голямо е предимството на хищниците. Обикновенно ловуват на групи, като мъжките много рядко се включват в лова. Предпочитана плячка са антилопите Гну и по-рядко едри бозайници, като биволи и дори слонове. В кратера Нгоронгоро живеят общо около 25 000 животни, включително антилопи Гну, газели Томсън и Грант, хипопотами, носорози, слонове, биволи, зебри, лъвове, леопарди, гепарди и десетки видове птици. „Изгубеният рай“, както наричат Нгоронгоро представлява най-големият запазен кратер на Земята. Диаметърът на калдерата е около 25 км!
8. Биволите са едни от най-опасните животни, населяващи африканската савана. Теглото им достига до тон, а масивните им рога често се оказват смъртоносни за атакуващите ги лъвове. Ако бъдат изненадани от човек, биволите могат да бъдат изключително агресивни.
9. Африканският слон е най-големият от „големите пет“ на саваната. В тази класация влизат още носорога, лъва, бивола и леопарда. Слоновете обикновенно се движат на групи и отбягват срещата с хора. Много често причиняват щети на земеделската реколта, а понякога дори убиват хора…
10.. Кратера на вулкана Ол Донио Ленгай – за последно е бил активен през лятото на 2008 година. На езика на масаите означава „Планината на Боговете“. За тях вулканът е свещен и те рядко се осмеляват да се доближат до склоновете на планината.
11. В резултат от пороен нощен дъжд, тази река бе увеличила обема си с няколко пъти. Това забави отпътуването ни с няколко часа и превърна бреговата ивица на езерото Натрон в безкрайно кално поле.
12. Поглед към вулканите Ол Донио Ленгай и Китумбеейне от бреговете на Натрон.
13. „Класически“ африкански залез на бреговете на езерото Натрон. Водите на езерото са изключително богати на натриеви соли и съответно отровни за човека. Смята се, че името на химическия елемент натрий произхожда от името на това езеро. Във водите му живее най-голямата популация на розово фламинго в света.
14. Краят на нашето вело приключение. Новият собственик на велосипеда ми е модерен масай, говорещ английски език и разполагащ с мобилен телефон. Предишната вечер този човек и близките му ни оказаха животоспасяваща подкрепа, като ни осигуриха подслон, вода и чай.