За поданиците на Великобритания през пролетта на 1953 г. предстоят да се случат две важни събития. Първото сигурно ще се случи и това са тържествата за първата годишнина от коронясването на новата британска кралица Елизабет ІІ. Второто е подчинено на първото, защото за ознаменуване на това важно събитие англичаните предприемат и поредната си 15-та експедиция за завладяването на първия връх на планетата Еверест (8848 м) и ако успехът на второто събитие съвпадне с първото, или го предхожда то това би бил най-добрият подарък за новата британска кралица.
В последните няколко дни на май, както в Англия, така и в далечните Хималаи напрежението нараства лавинообразно. На 26 май Том Бурдилън и Чарлз Еванз (чисти англичани) тръгват в решителна битка с върха на върховете. Пределът им е 8720 метра – силите окончателно са ги напуснали. За успеха на следващите обаче те оставят кислородните си бутилки на тази височина и поемат надолу. Въпреки своите 42 години ръководителят на експедицията Джон Хънт прави отчаян опит и с шерпа Да Намгиал изнасят до 8400 м нови кислородни бутилки, за да бъде успехът на следващата свръзка стопроцентов. Какво чувство на отговорност! На 29 май последен и решителен опит за атака прави нова свръзка. Какво от това, че тя вече не е от чисти англичани, а от новозеландеца Едмънд Хилари и шерпа Тензинг Норкей. Нали експедицията е дело на англичани и успехът независимо от кого е ще бъде английски. „Предпочитаният ми партньор бе сънародникът ми Джордж Лоу – ще разказва по-късно Хилари. С него от няколко години сме стабилна свръзка както върху сняг, така и върху лед. Обаче Хънт, който искаше да балансира добре силите на експедицията, ни раздели. Що се отнася до Тензинг той имаше безупречна физика – бърз, волеви и борбен, поради това избрах него за партньор.“
И така пред двамата се открива големият шанс. Сега или никога си казват те когато на 28 май остават сами в щурмовия лагер на 8480 м. Рано сутринта на 29 май бавно, но сигурно те напредват към целта на живота си. На 200 метра под върха пред тях се изправя опасна ледена стена, която изглежда непреодолима. Със сетни сили Хилари я преодолява, поради което и до днес тя носи неговото име – „Стъпалото на Хилари“.
В 11,30 часа местно време на 29 май 1953 г. двамата успяват, но светът няма да научи за случилото се, защото в Лондон, в редакцията на в. „Таймс“ е пристигнало шифровано съобщение: „Експедицията е прекратена поради влошаване на времето.“ На 30 май само един вестник в света – „Таймс“, който още преди началото на експедицията е откупил правото единствен да съобщи новината, поднася сензацията: „Еверест е изкачен!“ Това е и неговата честитка за кралица Елизабет II.
От този вълнуващ и неповторим ден са изминали 60 години. И двете събития – първата годишнина от коронясването на кралица Елизабет II и първото изкачване на Еверест, тази година ще бъдат почетени по най-подобаващ начин. Тържествата ще се преливат от Лондон в Хималаите и от Хималаите в Лондон. А какво се случи по склоновете на Еверест през изминалите вече 60 години ще се опитаме да ви разкажем в следващите редове.
ВИЖ ОЩЕ: Доцент Сандю Бешев – Хроникьорът на българския алпинизъм
Чудесна статия!…Бих искала да помоля да попитате „хроникьора на българския алпинизъм“ доц.Сандьо Бешев защо в никоя версия на историята на българския алпинизъм не е включена Деля Стоева (ТД”Руен”,Пловдив),която има своя скромен принос с изкачването на връх Елбрус на 28.08.1961год. Експедицията е включвала 11 алпинисти от цялата страна и двама оператори.На 28.08.1961 год на Елбрус се изкачват 5 човека,между които и Деля Стоева,явявайки се първата българка изкачила този връх.
Елбрус е най-високият планински масив и връх (5642 м) в Русия и респективно в планинската система Голям Кавказ. Съществува неофициален спор за това дали Елбрус е най-високият връх в Европа или тази чест се пада на Мон Блан (4810м) в Алпите.
Защото тази статия е за Еверест.
Може да погледнете другите статии на автора, които включват информация за Елбрус…