Уникалната карта показва най-интересните подводни обекти по Южното Черноморие

Водолази от сдружение „Приятели на морето – Бургас“ са създали подробна карта с 28 от най-атрактивните обекти за гмуркане, разположени в акваторията на Южното Черноморие

0
 

Сподели

Shares
Водолазна карта
снимка: seafriends-burgas.org

Ако обичате да се гмуркате и имате интерес към подводните обекти и тяхната история, вече може да разчитате на уникална по рода си карта. Водолази от сдружение „Приятели на морето – Бургас“ са създали подробна карта с 28 от най-атрактивните обекти за гмуркане, разположени в акваторията на Южното Черноморие – от Несебър до Резово.

В нея са включени различни обекти, от потънали кораби, до подводни параклиси и природни феномени. Целта е с помощта на тази карта да бъде подпомогнато опознаването на морското дъно, както от любителите на дайвинга, така и от всички почитатели на родната природа.

Обекти, включени в подводната карта на Южното Черноморие

    • Феноменът „Каменната гора“ край Созопол;
    • Подводните параклиси „Св. Анастасия“ и „Св. Никола“;
    • Статуи на светицата и русалка до остров Св. Анастасия;
    • Потънали кораби като „Мопанг“, „Пионер“, „Родина“, „Напористи“;
    • Останки от плавателни съдове: „Жак Фресине“, „Шефак“, „Св. Никола“, „Кампидолио“, „Сани“;
    • Рифове: „Рохи“, „Мармалята“, „Арапя“, „Попският плаж“, „Гаргите“;
    • Подводен музей и живописни заливи и скали като „Кастрич“, „Мириус“, „Крокодила“, „Малките Дарданели“, „Каменните кораби“, „Лафинските камъни“, „Перления плаж“.

Вижте още: 4 удивителна факта за свободното гмуркане

Водолазна карта
снимка: seafriends-burgas.org

Доброволците от сдружението са поставили 25 указателни табели, като някои от тях съдържат информация за повече от едно място. Всяко от местата е картографирано, подкрепено със снимков материал и описано с конкретна информация.

От сдружението изразяват надежда по този начин да насърчат интереса към водолазния спорт, да бъде подпомогнат устойчивият туризъм по Южното Черноморие, а подводните забележителности да станат достъпни и видими за всеки желаещ.

Проектът е реализиран с усилията на водолазите д-р Стефан Миринчев, Николай Желев, Йонко Димитров, Стоян Димитров и Павел Миринчев, и с подкрепата на фонда „Приятели на морето – Бургас“.

Къде може да се види картата?

Картата и цялата информация вече са достъпни онлайн на сайта на сдружение „Приятели на морето – Бургас“.

Вижте още: Научи повече за водолазното дело

Сподели

Shares

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведи твоят коментар!
Моля, въведи твоето име тук.