Терапия с ксенон ще позволява да се изкачи Еверест само за седмица

През май тази година, австрийският алпинист и водач Лукас Фуртенбах ще води експедиция от четирима британски клиенти до Еверест, която ще трае само седем дни, от врата до врата. Реакцията на алпийската общност не е единна.

0
 

Сподели

Shares
Изкачване на Еверест
Everest North Expedition 2024 – Furtenbach Adventures, Facebook

Ще отстъпи ли изкачването на Еверест с кислород пред изкачването с ксенон?

Вече сме „в бъдещето“ и новостите застигат и дейности като високопланинския трекинг. Да изкачите Еверест само за една седмица – е новата алтернатива. Нека видим как ще се случва това.

Еверест за една седмица

Желаещите да се възползват, ще имат нужда (само) от повечко налични пари – около 150 000 долара, но затова пък ще спестят време. Всичко ще им отнеме само една седмица – от телефонното позвъняване, през полета до Катманду и последващия (полет) с хеликоптер до Базовия лагер на Еверест (където шерпите ти слагат кислородна маска), през изкачването на ледопада Кхумбу и после към върха, щракването на победоносно селфи, слизането 3475 метра до Базовия лагер, обратно с хеликоптера до летището и после със самолета до вкъщи. След 7 дни си отново в офиса, където почти не са разбрали, че си отсъствал. А досега експедиция с изкачването на най-високия връх на планетата отнемаше между 6 и 8 седмици. Разликата е значителна.

През май тази година, австрийският алпинист и водач Лукас Фуртенбах ще води експедиция от четирима британски клиенти до Еверест, която ще трае само седем дни, от врата до врата.

Вижте още: Кои са „лекарите“ на ледопада на Еверест?

Технологията

Няколко седмици преди да пътуват до Непал, клиентите на Фуртенбах ще посетят болница в Германия, където ще вдишват ксенон. Според изследвания този газ, без мирис, може да защити жизненоважни органи от височинна болест и да стимулира производството на еритропоетин (EPO) – хормон, който увеличава броя на червените кръвни клетки. В комбинация с традиционните методи за домашна аклиматизация (хипоксични палатки), ксенонът може да направи човешкото тяло способно да издържи екстремните височини на Еверест, твърди Фуртенбах. По негови думи това се прави като превенция на височинната болест, а не за повишаване на спортната форма.

Кой е Лукас Фуртенбах?

Лукас Фуртенбах
Лукас Фуртенбах (снимка: furtenbachadventures.com)

Фуртенбах, на 47 години, основава своята компания Furtenbach Adventures през 2014 г., а първото си изкачване на Еверест прави две години по-късно. Днес компанията му организира експедиции до 12 от 14-те върха над 8000 метра, както и до Седемте върха – най-високите на всеки континент и сочи като своя гордост използването на технологични “иновации в полза на сигурността и успеха на клиентите”. По време на изкачванията те носят устройства за следене на пулс и сатурация. На голяма височина получават и високи дози кислород – до 8 литра в минута. През 2024 г. Фуртенбах е завел 40 клиенти до върха на Еверест.

През 2017 г. той представя експедицията „FLASH“ – триседмична програма, в която участниците тренират осем седмици вкъщи в хипоксични палатки. Те симулират среда с ниско съдържание на кислород и спането в тях подготвя организма за разредения въздух в Хималаите.

Вижте още: 30 изкачвания на Еверест: Ками Рита Шерпа с пореден рекорд

Идеята

Фуртенбах сам се превръща в опитно зайче за методите си – включително и за новия с ксенона. Тества газа още през 2019 г., когато германският лекар Михаел Фрис го кани да участва в експеримент, за да се види дали ксенонът влияе на изкачванията. Седмица след процедурата, Фуртенбах заминава за Аржентина, хеликоптер го отвежда в Базовия лагер на Аконкагуа (6 961 м), и на следващия ден изкачва върха. „Беше изненадващо колко добре подейства – чувствах се страхотно в планината. Нямах никакви проблеми с височината“, казва той.

През 2021 г. и 2022 г. той повтаря експеримента с ксенон. Втория път не е сам — оператор и друг планински водач също се подлагат на терапията. Тримата изкачват и Мера, и Еверест без затруднения. Времето от излизането му от дома в Инсбрук, до връщането обратно, е 16 дни. Именно тогава на Фуртенбах му хрумва идеята за едноседмична експедиция до Еверест.

„Пулсът и нивото на кислород в кръвта ми бяха като при водачи, които са се аклиматизирали с хипоксични палатки,“ казва той. „Знаех, че с точната логистика и подкрепа с допълнителен кислород, едноседмично изкачване е напълно възможно.“

През 2024 г. Фуртенбах отново “приема” ксенон и изкачва Еверест откъм Тибет.

„Това беше петото ми тестване и наблюдавахме увеличение на хематокрита с 10 процента,“ казва той, визирайки процента на червени кръвни клетки в кръвта. – „Това е приблизително същото, което човек получава след традиционните осем седмици на височина по време на експедиция до Еверест.“

Изкачване на Еверест
снимка: Furtenbach Adventures, Facebook

Може ли ксенонът да подобри представянето на тялото на голяма височина?

По време на ксенонова терапия Фуртенбах седи в медицинска зала, носейки маска. В началото устройството подава чист кислород, но в рамките на 30 минути постепенно добавя ксенон.

„Започваш да се чувстваш леко замаян, но не е неприятно и няма вкус или мирис. След около 25 минути го изключваш и се чувстваш съвсем нормално – сякаш нищо не се е случило.“ – казва Фуртенбах.

Но дали газът наистина помага на човешкото тяло при изкачвания на върхове като Еверест, все още е предмет на дебат. Изследванията върху ефекта от вдишвания ксенон върху хора са в начален етап.

Етичната страна на въпроса

През 2014 г. списание The Economist публикува сензационен материал за руската допинг програма по време на Зимните олимпийски игри в Сочи. В доклада се посочва, че руски спортисти са вдишвали ксенон, за да стимулират производството на ЕПО (еритропоетин) и така да подобрят способността на кръвта да пренася кислород. Още преди десетилетия професионалните колоездачи са инжектирали синтетичен ЕПО преди „Тур дьо Франс“. Същата година Световната антидопингова агенция (WADA) официално добавя ксенона в списъка със забранени вещества за олимпийски спортове.

Две отделни проучвания, през 2016 и 2019 г., се опитват да измерят до каква степен вдишваният ксенон увеличава способността на организма да пренася кислород. И двете показват, че газът наистина стимулира производството на ЕПО и плазма в рамките на няколко дни след третирането. Но нито едно от изследванията не заключава, че това води до подобрение на реалната спортна форма.

Проучването от 2019 г. заключава: „Вдишването на ксенон не повиши физическата форма или спортното представяне и, предвид страничните ефекти, резултатите ни не подкрепят използването на ксенон като средство за стимулиране на еритропоезата в спорта.“

Вижте още: Еверест 2024 в цифри: 861 изкачвания и 8 смъртни случая

Фуртенбах в защита на ксенона

Фуртенбах обаче посочва и други потенциални качества на газа – като това, че може да предотврати височинен белодробен и мозъчен оток (HAPE и HACE). Изследвания на д-р Фрис сочат, че ксенонът може да защити мозъка и белите дробове в среди с ниско съдържание на кислород. Но неговите опити са правени върху животни и критиците отбелязват, че резултатите са все още неубедителни.

Фуртенбах твърди, че собствените му тестове са го убедили, че ксенонът действа. Той разказва пред списание Outside, че ден след първото си вдишване на ксенон през 2019 г. изкачва обичайния си ски маршрут в Инсбрук “със 7 минути по-бързо, без да се напрягам”. Повишението на хематокрита пък, в рамките на 5 до 8 дни, било “драматично”.

Освен това, Фуртенбах изтъква, че ксеноновото лечение просто допълва добре утвърдената подготовка за аклиматизация, която участниците в програмата FLASH така или иначе преминават преди Еверест. Както при триседмичната FLASH експедиция, така и при едноседмичната, клиентите ще спят осем седмици в хипоксична палатка у дома. Ще преминат и серия от хипоксични тренировъчни сесии преди пътуването.

Изкачване на Еверест
снимка: Furtenbach Adventures, Facebook

Вълнение в алпийските среди: Критиките към използването на ксенона

Мненията на планинските водачи за разделени между “за” и “против”, има и такива, които поставят въпроса за безопасността. На 22 януари 2025 г. Международната федерация по катерене и алпинизъм (International Climbing and Mountaineering Federation) в изявление поставя под въпрос научната обоснованост на употребата на ксенон за аклиматизация, а също се посочва и етичният проблем с използването на вещество, забранено от Световната антидопингова агенция (WADA).

„Аклиматизацията към надморска височина е сложен процес, който засяга различни органи/системи – като мозъка, белите дробове, сърцето, бъбреците и кръвта – в различна степен и все още не е напълно проучен. Тъй като физиологичните промени изискват дни или седмици, за да окажат влияние върху организма, от физиологична гледна точка еднократен медикамент не може да бъде ключът към подобрена аклиматизация или повишена издръжливост.“ –  се казва в изявлението.

„Старата поговорка: Само защото можеш, не означава, че трябва – важи с пълна сила тук,“ казва алпинистът и дългогодишен хроникьор на Еверест Алън Арнет.

Но не всички в света на алпинизма са толкова критични. В интервю за австрийския новинарски сайт Der Standard, легендата на височинния алпинизъм Райнхолд Меснер – първият човек, изкачил Еверест без допълнителен кислород – нарича метода „фантастичен“.

По същество това е страхотно. Смятам, че е гениално от страна на Фуртенбах да е разбрал какво може да постигне ксенонът във височинния алпинизъм. Пожелавам му успех.

– казва легендарният алпинист.

Запитан къде минава границата между автентичното алпийско преживяване и комерсиализацията на върховете, Меснер отговаря:

Всеки трябва сам да реши за себе си. Но е жалко, когато алпинизмът се свежда единствено до постижението – до това да стигнеш върха – без вътрешно преживяване или развитие. Аз съм безкрайно благодарен, че успях да преживея Еверест още като приключение – със страх, с несигурност, с откритост към неизвестното.

Новозеландският водач Гай Котър казва пред Outside, че гледа на изкачванията с ксенон като на „нищо повече от каскада“:

Моето мнение за това ново предложение – да използваш ксенон, за да се надрусаш за Еверест – е: „Защо това бързане? – Изкачването на връх Еверест, когато се направи както трябва, е едно от най-невероятните приключения на Земята.

Британският водач Кентън Куул казва пред Financial Times, че макар да уважава Фуртенбах, не би препоръчал метода на своите клиенти.

Може би това е отражение на съвременното общество, където искаме всичко още вчера и никой не иска да чака,

– казва той.

Американският водач Гарет Мадисън, който също предлага ускорени експедиции на други върхове, изразява мнение, че традиционният шестседмичен маршрут към Еверест предлага много повече на катерачите от едно просто стъпване на върха: „Класическото изкачване е духовно пътешествие.“ Според Мадисън едноседмичното изкачване е просто следващата стъпка в еволюцията на Еверест като дестинация за „отметка в списъка с мечти“.

Вижте още: Райнхолд Меснер: Вярвам, че аз съм строителят на собствената си съдба

Изкачване на Еверест
Everest North Flash™ expedition team in 2024 – Furtenbach Adventures, Facebook

Становището на Фуртенбах

Фуртенбах отхвърля етичните въпроси около използването на ксеноновия газ. „Правилата на WADA не се прилагат за алпинизма, а клиентите и гидовете така или иначе използват различни вещества за изкуствено подобряване на представянето си в планината – най-забележително от които е кислородът. Някои алпинисти също носят противовъзпалителния стероид дексаметазон (DEX) по експедиции, за да облекчат симптомите на височинна болест.“

Фуртенбах твърди, че ксенонът не е допинг, а предпазна мярка, сравнима с кислородните бутилки:

Ние сме наети, за да бъдем отговорни и да се грижим за живота на нашите клиенти“, каза той. „Трябва да направим всичко възможно, за да бъде изкачването възможно най-безопасно. А ако използването на кислород или други газове прави клиента по-защитен – тогава това ще направим.

Фуртенбах пише поредица имейли до Outside, защитавайки позицията си, че не всеки има 8 седмици, за да изкачи Еверест. Той подчертава, че неговата фирма също  предлага традиционни осемседмични експедиции до Еверест, както и три- и вече едноседмични турове. „Всеки трябва да бъде свободен да избере стил и продължителност на експедицията си, с толерантност към различните подходи, стига никой друг да не бъде застрашен или поставен в опасност“, добавя той.

Вижте още: Еверест: статистика за всички времена

Има ли риск?

Остават въпросите дали бързите експедиции до Еверест не увеличават риска. Гидовете, интервюирани от Outside, подчертават, че на Еверест търпението често е добродетел – особено в години с предизвикателни метеорологични условия.

Те също така отбелязват, че аклиматизационните преходи на самия Еверест развиват у клиента „усет за планината“, който може да е от решаващо значение при спешни ситуации.

Фуртенбах не е съгласен и твърди, че аклиматизацията у дома е също толкова добра, колкото тази на планината. Той добавя, че клиентите му ще бъдат свързани с кислород „в момента, в който това стане необходимо“. Предприемчивият водач също така отхвърля опасенията, че маршрутът към Еверест ще бъде задръстен от катерачи на бързи изкачвания. Тези скъпи експедиции – казва той, винаги ще бъдат насочени към ограничен брой катерачи.

Според Фуртенбах “ксенонът е само началото”. Той твърди, че все повече от клиентите му искат да се аклиматизират у дома, а в бъдеще очаква експедиции до осемхилядници, включително К2, да се провеждат в рамките на седмица. Както и има очаквания повече фирми да започнат да използват иновативни методи като ксенона.

Вижте още: Рекорд 14х8000: Кристин Харила и Тенджен Шeрпа изкачиха всички осемхилядници за 92 дни

Сподели

Shares

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведи твоят коментар!
Моля, въведи твоето име тук.