
С идването на пролетта, байкърите все повече се суетят, нетърпеливи за нови приключения. На пълни обороти върви подновяването на екипировката и проверката на велосипеда. Наред с това идва и въпросът: Къде да карам?
Ако сте от по-опитните, сигурно имате повече идеи, затова ние насочваме внимание към някои по-леки маршрути, подходящи за начинаещи и не особено напреднали планински колоездачи. Предлагаме на вниманието ви 5 леки веломаршрута около Сандански и Мелник, поместени в справочника на mtb-bg.com, поддържан от Любо Ботушаров.
1. Мелник – Рожен – Любовище – Златолист – Виногради

Това е един обзорен маршрут, който ще ви “разведе” из района, като същевременно ще останете близо до цивилизацията. Ще успеете да разгледате някои интересни села като Рожен и Любовище, и ще може да разгледате отблизо пясъчните скали. Маршрутът е лек и няма да ви изисква много усилия, така че карането ще бъде приятно – основно е по асфалт и черни пътища.
Дължина: 24.7 км
Изкачване: 640 м
Спускане: 640 м
Продължителност: 2-5 часа (в зависимост от темпото и почивките)
Всички подробности за маршрута четете тук.
2. Мелник – Кърланово – Сугарево – Горна Сушица
Тръгва се от Мелник по шосето към Кърланово, където се продължава нагоре по хубав черен път към с. Сугарево. След Сугарево се излиза на подсичащия черен път и по него, в западна посока, през с. Долени, се стигат рибарниците над Горна Сушица. Малко над тях започва спускането по занемарен черен път и пътека по рида, западно от с. Горна Сушица. Спускането приключва на асфалтовия път между с. Ласкарево и с. Горна Сушица – следва изкачване и отклоняване вдясно по път между лозови насаждения, който се спуска в долината на Горносушицка река. Оттам се излиза на шосето за Мелник и следва леко изкачване към града.
Дължина: 28.1 км
Изкачване: 930 м
Спускане: 930 м
Продължителност: 3-6 часа (в зависимост от темпото и почивките).
Всички подробности за маршрута четете тук.
Вижте още: Трасета за планинско колоездене през зимата
3. Сандански – Лиляново – Цалим
Това е един приятен и обзорен ХС маршрут над Сандански, много подходящ за ранна пролет и късна есен, когато там вече е топло и предимно сухо. Ако карате там в по-топлите месеци, изберете сутрешни или следобедни часове, защото по обед ще е доста напечено! Теренът включва предимно асфалт и черни пътища, като изкачването е плавно и постепенно. Може да започне навсякъде в Сандански, като се отправяте в посока с. Лиляново.
Дължина: 26.0 км
Изкачване: 1025 м
Спускане: 1025 м
Продължителност: 2-5 часа (в зависимост от темпото и почивките).
Всички подробности за маршрута четете тук.
4. Мелник – Кърланово – Сугарево – Горна Сушица

Ако стръмните и трънливи пътеки все още ви плашат, този вариант на маршрута е само по черни пътища и асфалт. (маршрутът има и труден вариант) Този вариант ви среща с някои от най-хубавите места около Мелник и с едно уникално село – Горна Сушица, разположено на невероятно място, но за жалост почти напълно обезлюдено.
От Мелник се тръгва по шосето към Кърланово и нагоре следва хубав черен път към с. Сугарево. След него се излиза на подсичащия черен път и в западна посока през с. Долени, се стигат рибарниците над Горна Сушица. От тях следва спускане по черен път до с. Горна Сушица и по асфалта от него надолу, до един завой, където има отклонение вляво по път между лозови насаждения. Стига се долината на Горносушицка река и се излиза на шосето за Мелник, и следва прибиране с леко изкачване към града.
Маршрутът може да се направи и в обратна посока, т.е. Мелник – Горна Сушица – Сугарево – Кърланово.
Дължина: 23.4 км
Изкачване: 750 м
Спускане: 750 м
Продължителност: 2-6 часа (в зависимост от темпото и почивките)
Всички подробности за маршрута четете тук.
Вижте още: Изтрещели локации: Любимите велосипедни маршрути на Любомир Ботушаров
5. Мелник – Виногради – Златолист – Мелнишките пирамиди

За финал – още един сравнително лек и много живописен маршрут, който е подходящ в еднаква степен за всяко ниво на каране. От Мелник по асфалт стигате до с. Виногради. Продължавате по черен път през няколко хълма и дерета, докато стигнете в с. Златолист. Следва изкачване в посока Мелнишките пирамиди и после спускане по по-лесната пътека през тях. При изкачването към пирамидите ще има и малко бутане.
Дължина: 13.7 км
Изкачване: 460 м
Спускане: 460 м
Продължителност: 1-3 часа (в зависимост от темпото и почивките)
Всички подробности за маршрута четете тук.