Идея за активен уикенд: разходка до язовир „Кричим“

Язовирът заема 4 километра от тясната долина на река Въча и е част от последното пето стъпало на Каскадата „Доспат-Въча“

0
 

Сподели

Shares
Язовир „Кричим“
снимка: Tina Takeva, Facebook

Един малко познат, но за сметка на това много красив, е язовир „Кричим“ в южна България, намиращ се на около 10 километра от град Кричим. Той е разположен на река Въча, в землищата на град Кричим и селата Равногор и Жребичко. Язовирът заема 4 километра от тясната долина на реката и е част от последното пето стъпало на Каскадата „Доспат-Въча“ (в каскадата влизат язовирите: Доспат, Тешел, Цанков камък, Въча и Кричим). Водоемът е собственост на Националната електрическа компания. Построен е през периода 1963 – 1972 година.

Характеристики

Язовирната стена на язовир „Кричим“ е бетонногравитачна, висока е 104,5 метра и е с дължина по короната 270 метра. Язовирното езеро е с площ 0,8 km² и общ завирен обем 20,3 милиона кубични метра.

Язовирът се захранва от водите на язовир „Въча“. След преработването им от ПАВЕЦ „Орфей“, те постъпват в него по коритото на река Въча, което частично е коригирано с обратен наклон, за да може ПАВЕЦ „Орфей“ да изпомпва част от водите на язовир „Кричим“. В язовира се влива и Събирателна деривация „Чуринска“, която прехвърля към него част от водите на Чуринска река.

Той е най-малкият по обем и площ от каскадата, но има най-големия приток на вода. Водите от язовира се подават по две отделни трасета – към ВЕЦ „Кричим“, които се използват и за напояване, и към ВЕЦ „Въча 2“, които се използват и за водоснабдяване.

Вижте още: 10 язовира, подходящи за бягство през уикенда и не само

Язовир „Кричим“
Язовир „Кричим“, гледка от Крашнел / снимка: Tina Takeva, Facebook

Риболов

През годините язовир „Кричим“ се превръща в любима дестинация на рибарите, защото в него кълве балканска и дъгова пъстърва, речен кефал, слънчева риба, шаран, червеноперка, щука, червена мряна, костур, сивен, скобар и черна мряна.

Районът не е леснодостъпен, околността е гъсто обрасла и брегът е основно от отвесни скали. Има обаче доста места, които са подходящи за риболов.

Легенди

Другото име на язовира е Таласъмски язовир и с него той е известен сред местните и в района. Според легендите, някога на мястото на язовира имало кладенец, около който всяка вечер се събирали джуджета и там правили сватбите си. Свирели, биели тъпани и накрая един подир друг скачали в кладенеца. Те били известни със злия си характер и местните ги наричали навяци – оттам и някои наричали язовира Навяците. Тези джуджета удушавали всеки, който не бил кръстен. Освен това ако някой ги заговорел, го повличали в кладена, но ако си мълчал, го подминавали.

Как да стигнем

Язовирът отстои на:

156 километра (на около 2 часа с автомобил) от София;
40 километра (на около 55 минути с автомобил) от Пловдив;
395 километра (на около 4 часа и 45 минути с автомобил) от Варна;
288 километра (на около 2 часа и 50 минути с автомобил) от Бургас.

  • ако идвате от София, докато сте на АМ Тракия, когато видите табела за град Пазарджик, завийте надясно. Следва двулентов път, но в сравнително добро състояние. На места има кръпки и дупки, но позволява да се разминават две коли и може да се развива нормално позволената скорост. Продължете до село Огняново, след това Исперихово и град Кричим. Когато излезете от град Кричим, в посока юг, не след дълго ще стигнете красивия язовир Кричим.
  • ако идвате от посока Пловдив, по околовръстното, подминете табелата за Златитрап и продължавате към Перущица, Устина и Кричим, и продължете по посока към язовир Доспат.

Освен с автомобил, може да се стигне по още един начин. Проверете предварително в Туристическия информационен център на град Кричим – често се организират групи до язовир Въча, за които автобусът тръгва от град Кричим и минава покрай язовирната стена на язовир Кричим, докато продължи след това към язовир Въча.

Вижте още: 10 язовира, подходящи за бягство през уикенда и не само (част 2)

Язовир „Кричим“
Язовир „Кричим“, гледка от в. Кръшнел / снимка: Tina Takeva, Facebook

Близки забележителности

Исторически музей Перущица – намира се на 17 км от язовир Кричим, в град Перущица.

Червената църква – намира се в град Перущица. В миналото е била величава. Нарича се Света Богородица, но е известна като Червената църква, заради червените тухли и хоросан, с които е направена. Днес е не действаща базилика, но може да я посетите и разгледате.

Крепости в близост

Крепост Кричим – на 8 км над град Кричим. Позната и като Иванково кале. Това е същият Иванко, убиецът на Асеня, за когото Васил Друмев пише. Днес, за съжаление, могат да се видят само останки и части от високите в миналото крепостни стени.

Крепост Устина или Юстина – намира се до село Устина, на 14 км от язовир Кричим. Това е византийска крепост, построена по времето на император Юстиниан. Днес може да се видят части от крепостните ѝ стени и да се чуе славната й история.

Крепост Перистера – тя е малко по-отдалечена, на 25 км. Името ѝ означава гълъб. Перистера е една от най-величествените крепости, с три пояса крепостни стени и 6 отбранителни кули. Смята се, че дори на върха ѝ е имало древнотракийско светилище.

Дворецът в Кричим – той е царска ловна резиденция. Намира се в местност Ливадите и е единствен по рода си в тази част на Родопи. Отличава се с богата архитектура, пищно обзавеждане и голяма градина. Там, освен животните, които са обект на лов, има изградени красиви езера, обитавани от риби.

Пещери в близост до язовира

Непосредствено до язовир Кричим няма пещери, но ако имате възможност да се разходите на около 30 от него, може да видите пещерата Снежанка и пещера Ушатови дупки, която не е благоустроена.

Вижте още: 10 пещери в България: магията на подземния свят (част 1)

Наблизо е Устински водопад, който е до село Устина. Намира се на разстояние 14 км от язовир Кричим и на 5 км от град Кричим. Има пад на водата 15 метра, но това, което го отличава от останалите, е почти незабележимото му присъствие. Докато наближавате, само ще го чувате и едва в последния момент той ще се разкрие пред вас с цялата си прелест.

По-напредналите туристи могат да се насладят на зашеметяващи гледки към язовира, като изкачат връх Кръшнел (881 м). Началото на пътеката е от язовирната стена. Идвайки от град Кричим, след малко тунелче и после по стената на язовира, след около сто метра има голямо уширение на пътя отдясно (от страната на язовира. Там може да паркират десетина коли. Отсреща, през пътя, има бяла бетонна стена, а до нея – серия от метални стълби, по които се изкачвате. Стига се на място с откъслечна гледка, където отляво има имот (зелен портал) и скала с дърво на върха. Там е важно да се ориентирате, като не хващате черния път надолу. Вместо това обръщате внимание на другияя черен път, разположен по-високо, който е много стар и обрасъл път. Не тръгвате и по него обаче, а се оглеждате в самото му начало вдясно за неофициална маркировка с розов спрей. Тя ще ви отведе до върха и гледката. Напомняме, че изкачването е трудно и изисква добра екипировка и подготовка.

Виж още Предложения за пътуване из красивата ни родина! Разгледай и дестинациите от рубриката ни „С бодра крачка“!

А ако стихията на водата те привлича, научи още за българските: водопади, езера и каньони!

За още интересни маршрути и вълнуващи срещи, последвай 360° в Инстаграм и Фейсбук, и не изпускай нищо важно от света на приключенията, аутдор спортовете и природосъобразния начин на живот.

 

Сподели

Shares

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведи твоят коментар!
Моля, въведи твоето име тук.