Ако се питате накъде да поемете пролетно с компанията френдове или пък със съпружеското тяло и челядта, ето ви едно неангажиращо, но много привлекателно предложение за кратък уикенд или по-дълга почивка, а защо не и за училищната ваканция. За удобство го избрахме почтиии… в самия център на България.
Разположен в сърцето на Средна гора, в град Панагюрище природата и историята се преплитат в хармония. Околните хълмове и гори предлагат живописни пейзажи и възможности за еко-туризъм.
Местността Оборище, разположена на около 10 км от града, е не само исторически значима, но и предоставя приятни маршрути сред природата.

В самия град, Пеещите фонтани в пaркa до спортна зала “Арена Асaрел” предлагат впечатляващо светлинно и музикално шоу през летните вечери. Историческият музей, заедно с възрожденските къщи, разказват истории от минaлото и представят богатото културно нaследство на региона.
Градът е разположен на 550 метра надморска височина. Той се намира на около 80 километра от София и на около 70 километра от Пловдив, което го прави много удобна дестинация, привличаща туристи, които желаят да се докоснат до епохата на Българското Възраждане. Отивайки там, за половин ден може да обходите маршрута „Възрожденските сгради на Панагюрище” и да разгледате родната къща на Райна Княгиня, също Тутевата, Лековата, Дудековата и Дриновата къщи, както и храмовете на града – „Св. Георги Победоносец” и „Св. Въведение Богородично”.
Но нека видим и интересните маршрути извън възрожденския град.
Представяме на вниманието ви 5 дестинации около град Панагюрище, които да посетите по време на вашата ваканция
1. Крепост Красен

През Късната античност и Средновековието, крепостите в околността били част от Средногорската укрепителна система. Крепостта Красен била най-значима сред защитните твърдини. Тя е разположена близо до панагюрското село Бъта.
До масивните останки на крепостта може да се стигне по пътека, тръгваща от Панагюрище, маркирана с жълта маркировка. Може да вървите и от село Бъта, по черни пътища, като в края маршрутът се движи по пътека нагоре по хълма.
Вижте още: С бодра крачка: 5 маршрута около Шумен
2. Панагюрски колонии

Курорт и вилно селище Панагюрски колонии ще откриете на около 15 километра северно от Панагюрище. Разположено е на надморска височина 1050 метра. На централно място се намира езеро с тръстика и водни лилии в различни цветове – бял, кремав и цикламен (по последна информация, вече няма лилии в езерото, но селцето е много китно). Наоколо се срещат разхождащи се хора, виждат се и рибари, хвърлили въдици в езерото.
В рамките на летовището е изворът на река Медетска. През Панагюрски колонии минава шосе 37 от републиканската пътна мрежа, което свързва Доспат, през Златишки проход, с автомагистрала Хемус (при село Джурово).
Вижте още: Скално-култов комплекс “Свети Мина”, с. Мечкул
3. Връх Братия

От Панагюрски колонии може да се отправите към връх Братия (1519 м), разположен на около 5 километра северозападно от селото. Маршрутът за изкачване започва от езерото в центъра на курорта. Имайте предвид, че по неговото протежение има доста стръмни участъци, които трябва да преодолеете.
На места липсва маркировка, но още в началото върхът се забелязва право напред и нагоре. Маршрутът върви направо, в просеката под жиците, но на определени места пътеката напуска просеката. Въпреки това ориентирането няма да ви затрудни.
Вижте още: Древните светилища в България (част 1)
4. Жаба могила

Жаба могила е наречена тракийска могила от V-IV век пр.н.е. край град Стрелча (на около 14 км от Панагюрище). Могилата е проучена от експедиция „ЕПОС“ с ръководител д-р Георги Китов. По всяка вероятност в нея е бил погребан тракийски цар от племето Одриси.
Районът на град Стрелча е бил известен в миналото с наличието на голям брой надгробни тракийски могили. Жаба могила е една от най-големите тракийски могили в страната. На височина е над 20 м и има диаметър около 80-90 м. Установено е, че на върха ѝ е съществувала неголяма сграда, вероятно светилище. За наличието ѝ се съди по откритите парчета от фигури на овни. Фрагментите от питоси и съдове за бита говорят, че сградата е служела и за жилище на жреците. В северозападния край на насипа е открита и каменна плоча с почти заличено изображение на лъв.
Името Жаба могила е дадено от местните хора, поради факта, че в близост до нея се намира блатиста локва, обитавана от жаби.
Могилата може да бъде разгледана, но в понеделник и вторник е затворена. От октомври до април тя се отваря само за групи с предварителна заявка на тел. 03532/3533 или на е-mail: museumstrel@abv.bg.
Вижте още: 7 екопътеки край Казанлък с невероятни гледки
5. Скумсале (светилищен комплекс)

Светилищният комплекс Скумсале представлява тракийски култов градеж. Той е един от най-големите по площ на територията на България. Намира се в района между Панагюрище и Стрелча. Смята се, че хора са обитавали района в периода 2 – 4 век след Христа. Научен интерес представлява северната част на комплекса, където се намира поляна, заобиколена от жертвеници, тронове и други изкуствено обработени скални обекти. Комплексът се простира върху площ с размери 2 км на дължина и около 800 м на ширина. Има изградени маси с пейки, тоалетни и беседки за туристите.
От главния път между Панагюрище и Стрелча има отбивка за Скумсале. Следва около 15 минути ходене по черен път и се стига до комплекса.