
Хижа „Мусала“ е най-високоразположената хижа в България. Тя се намира на 2389 метра надморска височина, няколко метра северно от шестото от Мусаленските езера.
В района на хижата има останки от няколко сгради, които са част от нейната история. Първата хижа „Мусала“ е построена през 1924-1925 година и е втората най-стара хижа след „Скакавица“. Тя е представлявала дървена едноетажна сграда с мансарда и е известна още като Клековата хижа.
Пет години по-късно на нейно място е построена двуетажна каменна сграда (впоследствие изгоряла в пожар през 1988 г.). До нея, през 1966 г., Българският туристически съюз построява хижа „Сталин“, която функционира и до днес – това е днешната хижа „Мусала“.
Вижте още: Хижа “Мусала”
История
През 1889 година княз Фердинанд инициира първото организирано изкачване на най-високия връх на Балканите – връх Мусала. В тази своеобразна експедиция са се включили 30-ина души. Повече четете в материала на доц. Сандю Бешев: Княз Фердинанд на връх Мусала
През 1924 г., по инициатива на директора на Самоковската гимназия Иван Велчев, с дарения и доброволен труд, е построена първата хижа „Мусала“. Един от участниците в строежа – Димитър Въжаров, разказва в спомените си:
… Спомням си как беше построена първата хижа „Мусала“ – дървената. С директора Велчев, с още няколко учители и с ръководството на Туристическия ученически клон, определихме мястото при един зимен поход в дълбокия сняг. Царят разреши тогава не само да се ползва негов имот – всичко в района беше царска собственост, но и нареди на управителя Михаил Кръшняк, да освободи взвод войници от охраната, в помощ за отсичането на клековите дървета. Ние, учениците, бяхме на бивак до Велчовото мосте всяка събота и неделя. Изнасяхме от дерето насечените клекови дървета на по-равно място, откъдето Васил Арнаутино ги изкарваше с конете до Мусаленското езеро.
Трябваха и средства, та група от ученици и учители обиколи собствениците на фабрика „Бъдащност“, „Мусала“, тютюневите складове, по-богатите търговци, бакали и занаятчии. Така събрахме 5 000 тогавашни лева, които не бяха малко. Майстор бе Андон Блажов – горски работник. Направени бяха и празни колони отвън, за закрепване на хижата, които ние, учениците, запълвахме с камъни – иначе вятърът щеше да я отнесе.
Строежът бе започнат през лятото на 1921 г. За две-три години хижата бе построена и там посрещнахме новата 1925 г. …

В строежа на хижа „Мусала” участва и синът на споменатия в горния цитат Михаил Кръшняк – Михаил Кръшняк (син) – фотографът на алпинистите.