![Зара Лахлан](https://www.360mag.bg/wp-content/uploads/2025/02/Zara-Lachlan-TeamForces.webp)
Зара Лахлан стана първата жена и най-младият човек, който сам, без чужда помощ и без спиране, прекоси с гребна лодка Атлантическия океан от континентална Европа до континентална Южна Америка, съобщава Еxplorersweb.
21-годишната Лахлан тръгва от Лагос, Португалия, на 27 октомври 2024 г. и изминава 6 670 км до Френска Гвиана за по-малко от три месеца — точно 97 дни, 9 часа и 20 минути.
По време на това изпитание Зара Лахлан чупи пръст, наранява ръката си, едва не се сблъсква с друг плавателен съд и се изправя срещу жестоки метеорологични условия, които чупят едно от греблата ѝ, преобръщат лодката ѝ и причиняват множество повреди в оборудването.
„Беше трудно“, споделя тя пред Women in Sport. „На моменти – наистина много трудно. Но точно в тези моменти разбираш от какво си направен. В много отношения нямам избор – просто трябва да стисна зъби и да греба.“
![](https://www.360mag.bg/wp-content/uploads/2025/02/Zara-Lachlan.webp)
Най-трудната част
Началото на пътешествието ѝ е най-тежката част. Оказва се далеч по-трудно от очакваното да се измъкне от брега и Канарските острови. Седмици наред времето се сменя между силни ветрове, които я принуждават да използва паракотва, и толкова спокойни води, че сякаш гребе през лепкава меласа.
Случва се да гребе по 21 часа на ден срещу насрещни ветрове, но почти не напредва – сякаш е на бягаща пътека. Веднъж се отклонява толкова далеч, че ѝ отнема девет часа гребане, за да навакса загубеното разстояние.
Тя описва този етап като „разбиващ душата“.
Всеки ден през първия месец исках да се прибера вкъщи и мислех, че това е глупава идея, защото беше толкова трудно,
– казва Лахлан пред BBC.
„Но ако някой беше дошъл с лодка и ми беше предложил да ме изтегли и да ме прибере със самолет, щях да му кажа да се маха. Исках да се откажа, но никога не исках да спра.“
Борба със страховете
Първоначално почистването на корпуса на лодката е особено стресиращо за нея, тъй като не плува добре.
„Да скоча във водата и да се гмурна под лодката, за да я почистя, беше нещо, което ужасно ме плашеше“,
– спомня си тя.
„Но в края на пътешествието вече го обожавах. Дори очаквах с нетърпение момента да се потопя в морето и всеки ден влизах във водата.“
Спиращи дъха гледки
Както при много океански гребци, срещата с представители на дивата фауна и природните гледки са едни от най-незабравимите моменти.
„От косатки и делфини, до зашеметяващите изгреви и кристално ясното нощно небе – имаше моменти, в които просто трябваше да се ощипя, за да повярвам, че всичко това е реално.“
Когато пристига във Френска Гвиана, Лахлан е посрещната от семейството си и местни жители, заинтригувани от нейния подвиг.
Беше невероятно да видя хора и да ги прегърна. Никога няма да забравя това чувство.
Сега Лахлан ще се присъедини към британската армия като технически офицер.
Генерал-майор Ламонт Къркланд, изпълнителен директор на Team Forces, коментира: „Беше изключително впечатляващо да видим как нейният фокус никога не се разклаща… И всичко това е още по-удивително, като си припомним, че тази 21-годишна млада жена не беше гребала в открито море през живота си – до тази година.“
Вижте още: „Неверест“: да гребеш 4444 мили в океана в сезона на бурите
* * *
През 2010 г. 16-годишната Джесика Уотсън обикаля света с лодка за 210 дни по море и над 22 000 изминати морски мили, прекосявайки Атлантика по друг маршрут. През 2021 г. пък 21-годишната Джасмин Харисън, също от Великобритания, прекосява Атлантическия океан от Канарските острови до Антигуасамо, сама, за 70 дни, 3 часа и 48 минути, преодолявайки 4800 км.