Стотици планински чинки са загинали край Копривщица

Причината е новогодишна заря, смятат от Спасителния център за диви животни на „Зелени Балкани“

0
 

Сподели

Shares
снимка: Спасителния център за диви животни на „Зелени Балкани“

На 1 януари 2025 г. в Спасителния център за диви животни на „Зелени Балкани“ са приети общо 606 планински чинки, 591 от които – мъртви. Те са открити в покрайнините на град Копривщица. Специалистите от Спасителния център считат, че причината за смъртта им е празничната заря.

По всяка вероятност зарята в 00:00 ч. е предизвикала сериозен стрес у птиците, които са нощували на около 200 метра от града, казва д-р Руско Петров от центъра. За това говорят и данните от аутопсията на птиците и разговорите с хората, сигнализирали за случая. Налице в труповете на птиците са масивни кръвоизливи в областта на коремната кухина и по черепите им.

Стотици планински чинки са загинали край Копривщица
снимка: Спасителния център за диви животни на „Зелени Балкани“

Сигналът за масовата смърт на дребните пойни птици е получен в Спасителния център на 1 януари по обед, а екип от специалисти отива на място в Копривщица. „Никога не сме имали случай с толкова голяма смъртност“, казва д-р Руско Петров, цитиран от БТА. До късния следобед в Спасителния център са приети 606 планински чинки, 591 от които – загинали.

Планинската чинка е птица от семейство Чинкови и е защитена по силата на Закона за биологичното разнообразие на Република България. В световния Червен списък птицата е отбелязана, като „незастрашен вид“, но с намаляваща популация, поясняват от „Зелени Балкани“. Според специалистите от центъра, масовото използване на пиротехника по време на новогодишните празници причинява стрес и е животозастрашаваща както за домашните, така и за дивите животни, като наред с това причинява стрес и за хората.

От „Зелени Балкани“ допускат, че има още загинали птици. Сред причините за явлението са увеличената мощност на използваната пиротехника и засилената тенденция хората да избират по-гористи места за живеене и празнуване.

Според д-р Петров в градовете и селата най-потърпевши са горските ушати сови, забулените сови, кукумявките.

Стотици планински чинки са загинали край Копривщица
снимка: Спасителния център за диви животни на „Зелени Балкани“Изминалата

2024 г. за Спасителния център за диви животни е била натоварена, казва още Руско Петров. През периода от май до септември в центъра ежедневно са приемани между 20 и 40 пациенти. В последния ден на миналата година от „Зелени Балкани“ съобщиха и за загинал царски орел, лекуван и освободен в природата от екипа на Спасителния център, като причината вероятно е токов удар.

Всяка година природозащитни организации призовават да не се използва пиротехника по празниците. Преди Коледа и Нова година фондация „Четири лапи“ апелира за отговорно отношение, напомняйки, че домашни и бездомни животни изпадат в паника от оглушителните гърмежи.

Сподели

Shares

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведи твоят коментар!
Моля, въведи твоето име тук.