Мъж разпръсква 100 милиона семена над Амазонската гора, за да я спаси от обезлесяване

Бразилският скайдайвър Луиджи Кани се подготвя 5 години за реализирането на проекта

0
 

Сподели

Shares
Луиджи Кани
снимка: Joe Jennings

През 80-те години изгарянето на тропическите гори в Бразилия привлече световното внимание към „белите дробове на планетата“. През последните 50 години около 17% от Амазонската гора са унищожени, а през 2022 г. проучванията показват най-високите регистрирани нива на обезлесяване в Бразилската Амазония, от 2016 г. насам.

Тогава известният бразилския скайдайвър Луиджи Кани решава да намери начин да помогне. След пет години подготовка през 2022 г. той успява да разпръсне 100 милиона семена, от 27 местни растителни вида, от височина 2000 метра над амазонската гора.

Кани, който има зад гърба си близо 14 000 скока и 11 световни рекорда, постигнати за над две десетилетия кариера, определи този скок като един от най-важните в живота си.

Вижте още: Мълчаливите корени на Амазония: Из дневниците на смелия изследовател Филип Лхамсурен

Луиджи Кани
снимка: Luigi Cani, Facebook

Този път не търсех приключение, а исках да направя нещо значимо за по-добро бъдеще. Сега съм на 51 години и нямам същия стремеж към опасности. Искам да направя нещо, което да помогне,

– споделя Кани.

Отнема му 5 години, за да осъществи идеята за стратегическо залесяване на 100 квадратни километра земя, разположена на 130 км от Ново Арипуана в северната част на Бразилия. Получаването на необходимите разрешения от бразилските власти (бяли са нужни 12 юридически разрешения) и създаването на биоразградима кутия за семената, която да ги разпределя правилно, се оказват сериозни предизвикателства.

Семената бяха избрани от близката гора, за да съответстват на над 60 000 растителни вида, които се срещат в Амазония. Изборът на подходящите семена е от решаващо значение, тъй като местните растения са естествено адаптирани към климата, почвените условия и дивата природа на района. Също така това би създало различни екологични ефекти, които подпомагат възстановяването на гората.

Около 3,7 тона материали и оборудване са транспортирани с кораб до Ново Арипуана, а останалата част от операцията е извършена с електрическо превозно средство по суша. Култивирането на семената отнема два месеца, а дни преди скока нещата още са неясни. В допълнение три тестови кутии се провалят дни преди скока през януари 2022 г. Почти в последния момент все пак успяват да фиксират кутията, но остава Кани да се увери, че ще може да държи кутията. След успеха на операцията той коментира:

Това беше единственият скок в живота ми, при който задържах дъха си през цялото време. Сърцето ми биеше много бързо. Чувствах, че ще получа сърдечен удар. Беше трудно да държа кутията. Почти си счупих китката и пръстите. Успях да се стабилизирам на около 1800 метра и семената бяха освободени точно там, където искахме. Беше пълен екстаз.

Изглежда всички усилия са си стрували, защото семената, подготвени с 95% шанс за покълване, дават големи шансове огромна част от обезлесената Амазония да се възстанови. Екипът на Кани постоянно следи ситуацията чрез сателит. Процесът на възстановяване на горите е дългосрочен и изисква време за наблюдение и оценка на ефективността на подобни инициативи.

Вижте още: Весо Овчаров и Иво Нинов скочиха от най-високия водопад на света

Сподели

Shares

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведи твоят коментар!
Моля, въведи твоето име тук.