В рубриката „Как се прави състезание“ ви разказваме за хората, без които любимите ни състезания нямаше да съществуват. Разговаряме с организатори на различни спортни събития, за да научим как се ражда едно състезание и как еволюира от идея, до успешна реализация.
Срещаме с Димитър Желязков – един от хората, които стоят зад състезанието по планинско бягане „Балканиада“. Той има заслуга в организирането на още редица спортни събития, както и за това „Балканиада“ да бъде домакин през 2025 г. на Световното първенство по скайрънинг за ветерани.
Каква е ролята на спорта в живота ти?
Вече близо 25 години спортът е неизменна част от живота ми. От ранна детска възраст започнах да се занимавам с ориентиране – спорт, който събуди у мен дълбока любов към планините и природата. Дълги години бях част от националния отбор на България и се опитвах да правя нещата колкото се може по-професионално. След 13 години, посветени на този удивителен спорт, почувствах необходимост от нещо ново и също толкова вълнуващо предизвикателство. Така открих състезанията по планинско и трейл бягане, както и скайрънинга. Запознах се с десетки вдъхновяващи хора, които споделят моята страст към природата, планините и активния начин на живот. Настоящем хобито ми се превърна в работа и в момента съм преподавател в Национална спортна академия „Васил Левски“, ръководя един от водещите клубове по лека атлетика и организираме редица състезания по планинско бягане.
Кои са състезанията, които си организирал и тези, които организираш към момента?
През 2020 година, в тренировъчна обстановка, се роди идеята за Балканиада. Няколко месеца по-късно, заедно с Кирил Николов и Ивелина Гичева – Николова реализирахме първото издание на състезанието. Благодарение на наши спонсори приятели, които се включиха с атрактивен паричен награден фонд, успяхме да привлечем интереса на част от елита на България по планинско бягане и лека атлетика. През същата година, заедно с Кирил Николов започнахме да менажираме вече съществуващи и да създаваме нови събития по планинско бягане и скайрънинг, организирани от XCo Club.
2022 беше първата „ударна година“ – предстоеше да организираме 5 състезания, вместени в периода от април до септември. Това бяха Пирин Скай Сноу, Парангалица Рън, Септември Скай Рън, Балканиада и черешката на тортата – Пирин Ултра. Всички събития събраха стотици любители на планината и аутдор спортовете, и оставиха положителни емоции у всеки един. Продължихме със същите темпове и през следващите две години. В края на 2024 създадохме Спортен клуб „Балканиада“, който пое цялостната организация на едноименното състезание, като именно то ще бъде и главният ни проект за 2025.
Разкажи ни за трасетата на Балканиада
През 2025 г. състезателните трасета на Балканиада ще са пет. Първенството започва на 03.10 (петък) със старт в атрактивната и изтощителна дисциплина – вертикален километър. Стартът ще бъде от долна лифтова станция в гр. Сопот, а финала – горна лифтова станция. Ден по-късно – на 04.11 (събота), любителите на планинските ултрамаратони ще могат да се предизвикат с трасе, което е с дължина 59 километра и с респектиращите 3300 м положителна денивелация. Най-високата точка която състезателите ще достигнат по маршрута, е първенецът на Стара планина – връх Ботев (2376 м н.в.). В последния ден от програмата на състезанието ще има цели три старта: 12-километрово трасе, което е подходящо за начинаещи авантюристи в планинското бягане; 27-километрово трасе, стигащо почти до централното било на планината, с простиращи се невероятни гледки към вр. Ботев; 33 километра – чисто ново трасе, което преминава през най-живописната и предизвикателна част на Балкана – алпийското било, включващо преминаване през вр. Амбарица, вр. Купена и вр. Голям Кръстец. Важно уточнение – всички трасета (с изкл. на вертикалния километър) започват и свършват на централния площад в гр. Карлово.
Колко участници е имало през годините? В кои дистанции са повече?
Всяко едно добре организирано състезание, оставило позитивни емоции в участниците, е предпоставка за увеличаване на броя състезатели през следващите издания. Погледнато статистически, този ръст го наблюдаваме и при Балканиада. През 2021 започнахме с близо 90 участника. На следващата година бройката нарасна до 230. 2023 – 362, а 2024 – близо 450. През всичките издания най-голям интерес и респективно най-голям брой участници е имало на най-дългото трасе.
Откога съществуват състезания по скайрънинг?
Скайрънингът като спорт е създаден през 1992 година от италианеца Марино Глакомети и негови сподвижници. През 90-те години на 20 век те поставят началото с първите състезания на Монблан и Монте Роса. Към момента се провеждат над 200 състезания в 65 страни с над 30 000 участници. Популярността на спорта продължава да расте, а с гордост може да отбележим, че включването на Пирин Ултра в Световните серии по скайрънинг, Парангалица VK в Световните серии по вертикален километър, Световното първенство за ветерани, което ще се организира от екипа на Балканиада и финалния кръг от Световните серии по вертикален километър, които ще се организират от екипа на Трънско туристическо дружество, става част от това развитие.
Кога се появяват отделно състезания за ветерани и конкретно откога има световни първенства?
Световното първенство по скайрънинг за ветерани е изключително младо и тепърва започва да трупа популярност и интерес. Първото издание се проведе през 2023 година в Италия, като надпреварата се проведе единствено в дисциплината SKY ULTRA. Година по-късно Португалия бе домакин на второто издание, като в програмата на състезанието, освен SKY ULTRA, се добави и още една дисциплина – SKY CLASSIC. Както вече стана ясно, третото издание ще бъде в България, като ние ще предложим три състезателни дни, т.е. прибавяме в състезателната програма и дисциплината Вертикален километър.
Как се стигна до това България да е домакин на световното първенство по скайрънинг за ветерани?
Още през 2017 година, когато Пирин Ултра стана част от Световните серии по скайрънинг, се обърна внимание на това, че България е изключително подходяща дестинация за провеждане на състезания от висок ранг. Имаме високи планини, богати на условия за такъв тип бягания. След като натрупахме опит и успяхме да утвърдим Балканиада като едно от водещите състезания по планинско бягане у нас, бяхме готови да направим следващата крачка, а именно този „продукт“ да излезе извън пределите на България. През есента получихме запитване от ръководните органи на Международната федерация по скайрънинг дали имаме желанието да бъдем домакини на Европейското първенство по скайрънинг за мъже и жени през 2025. След като се запознахме с условията (финансовите най-вече) установихме, че в момента нямаме нужния ресурс, за да приемам домакинството на такъв шампионат. Алтернативният вариант бе организирането на Световно първенство за ветерани. Въпреки че сме напълно наясно с рисковете, които поемаме, ще работим усърдно за това да утвърдим България като водеща страна в организирането на международни състезания и да предложим един тридневен незабравим празник на планинското бягане.
Вижте още: Мария Николова спечели първото отличие за България от Международен форум по скайрънинг!
Как става кандидатстването?
Всяка една кандидатура, независимо дали е за Световно първенство, Европейско първенство или Световна серия/купа се подава от клуба/организацията кандидат, подкрепена от местната федерация. Така беше и при нас. Кандидатурата за Световното първенство бе подадена от Спортен клуб „Балканиада“, подкрепена от Българска федерация по скайрънинг. Важно е да отбележим, че Българска федерация по скайрънинг, поради ред причини все още няма лиценз на спортна федерация от Министерството на младежта и спорта. Какво ще рече това? Федерацията няма държавно финансиране за развитие на дейността си – т.е. финансира се частно. Въпреки това, благодарение на главния спонсор – фирма Екскоспортс България, през последните няколко години винаги сме имали представители на големите международни форуми по скайрънинг. Приоритет е участието на състезателите ни на Световното първенство за юноши и девойки, понеже сме напълно наясно с това, че участието им в такъв тип състезание ще повлияе изключително много на тяхната мотивация и желание за развитие. Тук е мястото да припомня, че през 2022 г. на Световното първенство за юноши и девойки в Андора, Мария Николова спечели бронзов медал при Девойки под 23 г. в дисциплината Вертикален километър, което е първото (и единствено засега) отличие за България от такъв тип състезание!
Какви са условията за това домакинство – логистични, финансови?
За да бъдеш домакин на проява от международния календар по скайрънинг, освен че трябва състезателните трасета да изпълняват определени изисквания, трябва също така и да покриеш необходимите финансови (и не само) параметри, които са по договор. Определен брой безплатни стартови такси, настаняване и храноден на национални състезатели и длъжностни лица, са част от големите пера, които трябва да покрием като организатори.
Вече сме писали за трите дисциплини и възрастовите групи. Кога ще станат ясни хората в българските отбори?
Всяка година, в началото на сезона Българска федерация по скайрънинг публикува в своите информационни канали критериите за попадане в националния отбор на България. Базирайки се на информацията от предните години, ще бъде избрано подходящо състезание, което ще играе ролята на „селекшън рейс“ и ще определи състава на представителния ни отбор, но за повече подробности следете каналите на Българска федерация по скайрънинг.
Вижте още: България ще бъде домакин на Световното първенство по скайрънинг за ветерани през 2025 г.
Имате ли информация откъде ще дойдат други отбори и в какви състави?
Предварителна бройка участници от различните страни става до 05 юли 2025 г. Всеки отбор има право да участва с максимум 18 състезатели, разпределени в четири възрастови категории. Със сигурност очакваме присъствие от водещите нации по скайрънинг – Италия, Испания, Франция, Португалия. Няма да се изненадаме, ако видим заявени състезатели от Бразилия и Япония. И в двете страни скайрънингът набира изключително голяма популярност. Aко мога с едно изречение да отговоря на този въпрос е, очакваме над 100 състезателя от 10-15 държави и от минимум 3 континента.
Какви трудности имахте при създаването на трасетата за Световното?
Районът около гр. Карлово предлага добра пътна мрежа с разнообразен характер. Не мога да кажа, че сме срещнали кой знае какви трудности при създаването на трасетата. Единствено трябваше да се съобразим с трасето за състезанието по вертикален километър, понеже е лесно да направиш едно такова трасе, което да е с дължина около 5 км и с 1000 м положителна денивелация, но не са много възможностите финалът да е достъпен с моторно превозно средство, за да можеш да осигуриш нуждите на организацията, както и да организираш слизането на състезателите обратно до старта. Съобразявайки се с всички тези нужди, се спряхме на единствения вариант в околността – трасе, стартиращо от долна станция на лифт Сопот и финиширащо на горна станция.
А кои са най-трудните участъци от тях?
Несъмнено, най-труден, предизвикателен и респектиращ е терена между вр. Амбарица и заслон Ботев. Изисква се повишено внимание при преминаването на въжения участък около вр. Купен. Винаги съветваме участниците да подходят с нужното внимание към този участък и да не предприемат рискови действия (става въпрос най-вече за изпреварване на друг/и участници точно на тези места). Предвид, че през 2025 ще има и ултрамаратонска дистанция, частта от х. Рай до вр. Ботев или преминаването през добре познатата „тарзанова пътека“ изисква също пълна концентрация, имайки предвид, че състезателите ще са изминали над 35 км от дистанцията и умората ще е надделяла.