История на ПСС (част 5): Планинската спасителна служба днес

ПСС извършва своята работа с над 530 действащи планински спасители, разпределени в 32 отряда във всички по-големи планински селища

0
 

Сподели

Shares
ПСС Дупница организира безплатни беседи за оказване на долекарска помощ
снимка: ПСС Дупница (Фейсбук)

ПСС извършва своята работа с над 530 действащи планински спасители, разпределени в 32 отряда във всички по-големи планински селища. Доброволният планински спасител е единствен по своя специфичен статут хуманитарен деятел и обществото му дължи голяма признателност. Той е подготвен да работи продължително време в тежки и сложни метеорологични и теренни условия, много често с риск за собствения си живот и здраве. За това са необходими както знания и умения за медицинска помощ, така и много технически и планинарски опит. В ПСС работят и 50 платени планински спасители. Тези хора се подбират от редиците на доброволните спасители и участват ежедневно в оперативната работа. В ПСС участват и над 40 лекари – доброволни планински спасители. Тяхната роля е изключително важна при оказване на специализирана лекарска помощ на пострадали високо в планината, на трудно достъпни места или по време на транспорта към болничното заведение. Те участват активно и в медицинската подготовка на спасителите.

ПСС - София: Боянският водопад е "горещата" ни точка
ПСС – отряд София с акция при инцидент на Боянски водопад (снимка: Планинска Спасителна Служба – Отряд София)

Учебният център към ПСС извършва подготовката, преквалификацията и атестацията на планинските спасители, които преминават двегодишен период на основно обучение и придобиват комплексни знания и умения за оказване на долекарска медицинска помощ, техника и тактика на планинското спасяване, ски и алпийска техника, топография и ориентиране, обща планинарска подготовка, съобщителна и транспортна техника и други специализирани знания. Планинските спасители преминават и през квалификационни курсове за работа в трудни планински терени, скално спасяване, лавинна безопасност, въздушно спасяване и обучение на спасителни кучета. На всеки 3 години – през летни и зимни атестационни занятия и чрез полагане на изпит заверяват правоспособността си. За проверка ежегодно се провеждат и републикански технически прегледи. Една година прегледът е зимен, на следващата – летен.

Вижте още: ПСС – София: Боянският водопад е „горещата“ ни точка

Демонстрациии на Планинска спасителна служба пред Еврокомисар Кристалина ГеоргиеваКак се става спасител

Кандидатите за стажант-планински спасители трябва да имат навършени 20 години, да са физически и психически здрави, да се занимават активно със спортно-туристическа и алпийска дейност. След като бъде одобрен, кандидатът трябва да завърши успешно курс за стажант-планински спасители. За да се стартира курсът, трябва да се издържат тестове по различни планинарски познания и умения, както и практически изпит по ски-техника ниво клас „С“. След курса се полагат изпити и при успешното им взимане се придобива званието СТАЖАНТ ПЛАНИНСКИ СПАСИТЕЛ.

Следва няколкомесечен стаж в отрядите на ПСС и след одобрение кандидатът се изпраща на курс за планински спасители – зимен профил. При успешно завършване на курса той добива право да участва в летния профил. След взимане на всички изпити и в летния профил кандидатът добива званието ПЛАНИНСКИ СПАСИТЕЛ.

Материалът е част от Книгата „Истории за началото на планинарството в България“

Предишна статия: История на ПСС (част 4): Модернизация на ПСС

Вижте всички публикации от серията Историята на ПСС

Сподели

Shares

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведи твоят коментар!
Моля, въведи твоето име тук.