За бъдещето на Национален пещерен дом

Какви са плановете на новите наематели на култовия обект

0
 

Сподели

Shares

Националният пещерен дом е ключов обект за приключенския туризъм в България,
отскоро има нови наематели и се заинтересувахме повече какво се случва с обекта и каква е визията на новите собственици.

„Кацнал на една скала“: Национален пещерен дом – Карлуково

Разговаряме с Георги Керезов.

Георги Керезов
Георги Керезов

Визитка: Основното му занимание е свързано със заснемане на филми, клипове и реклами, но страстта му винаги е била в аутдор-а. Стартира със снимане на различни спортове на открито и до ден днешен често работи върху проекти, свързани с тези теми – сноуборд и ски, катерене, колоездене, парапланеризъм, състезания по триатлон и много други активности сред природата. За филмов проект е обиколил стотици тракийски светилища, а от известно време работи и върху филм за потенциала на туризма, в контекста на обезлюдяването на планинските райони. В годините натрупва ценни контакти, опит и наблюдения за добри практики на планински обекти, от различни места по света. Желанието му е да приложи тези добри модели и тук, на родна земя, защото вярва, че имаме всички природни дадености за това.

Как решихте да вземете за стопанисване хижата?

Миналата година следях с интерес кампанията “Хижа на годината” и ми попадна пост за изоставените хижи. Заинтересувах се от възможността да възстановим хижа или заслон, който има нужда от добри стопани. Свързахме се с БТС и те ни предложиха няколко обекта, за които се търсят наематели, сред които беше и Националният пещерен дом.

Ние познаваме добре мястото, защото сме снимали много пъти в района и знаем за потенциала му. Налагало ни се е да спим там, както и да търсим настаняване за екипите, с които работим и знаехме от първо лице, че Национален пещерен дом не е в добро състояние или поне не в това, което заслужава.

Така участвахме в конкурс с предложение, в което описахме идеите, възможностите си и спечелихме конкурса, обявен от БТС за стопани на сградата.

Каква е вашата визия за хижата?

На първо място искаме Националният пещерен дом да изпълнява функциите, за които е създаден и да защити гордото си име. Обектът е замислен и проектиран да бъде място за изследване, наука, обучения, спорт, преживявания и т.н. За нас това е вдъхновяващо и ние подхождаме с голямо уважение към мястото и историята му. Целта ни е да пазим идеята му и да го възродим.

Нашата визия за обекта е, че той има потенциал да бъде световноизвестен, модерен приключенски център, който е символ за активна почивка, привличащ в региона хиляди туристи от света и България.

Национален пещерен дом "Петър Трантеев" и скален манастир "Света Марина"Какво беше състоянието на базата, когато отидохте да я видите за пръв път?

Сградата не се разпадаше, което беше сред малкото добри новини.
Покривът имаше спешна нужда от ремонт, защото не можеше да започнем да оправяме нищо вътре в сградата, преди това.

Пространството около хижата беше тотално изоставено – имаше много боклуци, разхвърляни неща по зелените площи, обрасло в храсти, до такава степен, че беше скрита гледката към пещера Проходна, която е на по-малко от 500 метра.

Нито един детайл от ландшафта, парапети, панорамни площадки, градинки и алеи не бяха в състоянието, което ние си го представяме, че трябва да бъде.

Как новите наематели заварват Национален пещерен домФасадата на сградата и всички парапети по терасите не са поддържани с години, имаше частично рушащи се части, които са предпоставка за инцидент. На входа имаше пристроен цялостен, голям навес, който тотално скриваше архитектурата на сградата, а тя сама по себе си е уникална.

Матраците в стаите бяха стари, изключително износени и вмирисани, голяма част от леглата бяха изпочупени, а останалите, и всички вътрешни пространства имаха нужда от… меко казано освежаване…, много от нещата не бяха пипани от създаването на сградата през 1981 година до сега през 2024. Аспирацията беше запушена и миризмата навсякъде беше ужасна. Нямаше работеща система за вентилация и отопление… и още много неща, които започнаха да излизат едно по едно.

Национален пещерен домОказа се, че няма никакви строителни документи и трябва да откриваме всичко сами.
Това много ни забави. Открихме десетки проблеми, без да знаем откъде тръгват и кой е източникът им. Множество течове по ВиК системата, без да знаем къде минават тръбите, от които тече.

Цели неработещи кръгове в електрическата инсталация, които не знаем как изобщо са свързани. Открихме случайно вертикалните щрангове на сградата, скрити зад абсорбатора, два месеца след като започнахме да ги търсим. Трябваше да разгадаваме абсолютно излишни преправяния на инсталациите, да откриваме кое е оригинално и кое правено допълнително, след което да разгадаем сами смисъла му… и всякакви такива изненади с неизвестен край.

Работата, която описахме в началото, беше наистина огромна и много от хората, на които споделихме какво смятаме да правим, бяха или скептични или направо ни мислеха за луди… и все още май си е така. (усмихва се:) Оказа се обаче, че работата е много повече, от колкото сме планирали, защото все още откриваме нови скрити проблеми, но основните са вече решени и сградата функционира почти перфектно.

Какво успяхте да свършите по сградата до момента?

Когато влязохме в базата, тя не беше в състояние да посреща гости, според нашите стандарти и разбирания, затова веднага започнахме основен ремонт. За начало планът беше да се захванем с най-наложителните детайли – да закърпим покрива, да оправим течовете и всичко, което можем по ВИК, електроинсталации, вентилации и системи на сградата. Направихме частичен ремонт на покрива, като получихме гаранция за 5 години, но пред нас остава сложната задача за цялостния ремонт, който е наложителен в рамките на периода, подсигурен от гаранцията.

С инсталациите се вкарахме в истинско приключение, поради липсата на строителни документи и работа, която планирахме за две до три седмици, не можем да свършим докрай и до днес.

Как новите наематели заварват Национален пещерен домТочка две беше да изчистим базата от всичко старо и непотребно, да направим основно почистване и боядисване навсякъде. След това да обновим изцяло легловата база в сградата с чисто нови подови настилки, легла и висококачествени италиански матраци Magniflex и интериор. Сменихме частично санитарията в тоалетните, аксесоарите в баните, кухнята на ресторанта, които бяха в много лошо състояние.

Направихме нова вентилационна система в кухнята и я оборудвахме с модерни уреди. Изградихме един от замислените при строежа на сградата обслужващи асансьори и закупихме нови енергоефективни и функционални уреди, с които да се работи при по-високи стандарти.

Благодарим на Kärcher, които ни консултираха с много ценни съвети за оптимална и ефективна поддръжка на ежедневната чистота в обекта. Освен това ни подкрепиха в мисията да дадем нов живот на обекта, с предоставяне на професионални уреди, препарати и обучение, за първоначалното основно почистване. Както винаги те подходиха много сериозно, дойдоха на оглед, след това дойдоха, за да тестват варианти и накрая заедно избрахме най-подходящото за нашите нужди – различни машини и технологии за почистване на камък, дърво, метал, стъкла, бани, кухня, всички видове подови, стенни, външни настилки и мазилки, включително алеите около обекта.

Детайл от обновения Национален пещерен домЗа да възобновим духа на мястото и да допринесем за вписването на обекта в района, поканихме местния творец на каменни къщи Андриан Йорданов – Ачо, който е създал в характерен стил десетки автентични обекти в района, радващи се на голям туристически интерес. Включително, той е авторът на изцяло преобразения център за пещерно спасяване, който се намира непосредствено до Националния пещерен дом. С негова помощ добавяме повече общ облик и характер на мястото. Той е автор на няколко творчески-пещерни решения по интериора на сградата, които гостите ще могат да видят. Освен това, с негова помощ, направихме изцяло новообособената външна точка за храна и напитки, която ще бъде голямо удобство за еднодневните посетители на пещерата и района. Оформихме градинките около сградата, като дори сътворихме нова, за която се наложи докарването на 10+ гондоли с пясък, тъй като районът там е каменно плато и няма много почва. Разчистихме много от храстите, които пречеха на туристите да разглеждат околността.

Цялостно растителността и визията в зоната не беше поддържана от много дълго време и е необходимо цялостно облагородяване, както на панорамната зона, така и на пътеките, които, макар проходими, имат нужда от обезопасяване, маркиране, почистване и доизграждане. Заедно с БТС вече започнахме този процес и разчистихме основната пътека, свързваща Пещерния дом и пещера Проходна. Направихме информационни табели и, във връзка с годишнината на пещерния дом, стартирахме турове с екскурзоводи на БТС.

Освежихме цялостно фасадата и се стараем да направим каквото можем за пространството около обекта. С помощта на Оргахим, заздравихме парапетите в голяма част от панорамната зона около Пещерния дом с “Protecta 3 в 1”.

Национален пещерен дом "Петър Трантеев" след ремонтаОсвен описаните по-горе ремонти, успяхме да създадем изцяло обновена бранд визия, базирана на оригиналните графични елементи. Използваме съвсем леко осъвременена версия на оригиналния шрифт и знака, създадени специално за Националния пещерен дом, през 1981 г.

Може би най-важното, което сме свършили, са изградените контакти в региона, които ни позволиха да съберем екип, да осигурим качествена местна храна за гостите на Пещерния дом.

Всеки ремонт и укрепителна дейност изисква средства. Как се справяте с финансирането?

До момента изцяло с лични средства, като благодарение на работата ни с наши приятели, партньори и хора, запалени от идеята за възстановяване на Пещерния дом, успяваме да осигурим добавена стойност. Ние сме наематели на обекта и всичко, което правим, трябва да бъде разчетено така, да може да има финансова логика да се възвърне за 10 години. Работим по възможности за финансиране чрез различни програми.

Кадър от обновения Национален пещерен домКакво предстои да бъде направено?

Постоянни подобрения в сградата и района. За нас всичко, като природни дадености наоколо, е не по-малко важно. Искаме да разработим приключенски програми, като никъде другаде, защото районът е като никъде другаде и има огромен потенциал за активен и приключенски туризъм.

Освен това сградата има две нива, с ремонта на които започваме тепърва. В сградата има изключително пространство, предвидено за бар, който ние си представяме като културно средище за тематични събития, прожекции на филми, срещи и задушевни разговори. Искаме да обособим и коуъркинг, за да може работещи хора, с приключенски дух и интереси, да могат да комбинират работата и удоволствието, прекарвайки по-дълго време сред природата и този уникален район.

Работим ежедневно стъпка по стъпка, за да превърнем мечтата си в реалност, затова ни следете!

Сподели

Shares

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведи твоят коментар!
Моля, въведи твоето име тук.