Сънят. Откровено с Елизабет Жечева-Янева

Заедно със специалистите в науката за съня Magnifleх проучваме навиците за сън на състезателката и инструктор по кайтсърф Елизабет Жечева-Янева

0
 

Сподели

Shares
Ежедневието на целеустремените хора е изпълнено с предизвикателства, преодоляването на които изисква много усилия и воля. Тези ресурси обаче имат своя лимит и затова са изключително важни възстановяването и сънят. Ето защо в рубриката ни с Magniflex, посветена на съня, се срещнахме с момичето, което винаги е на гребена на вълната, в буквалния и преносния смисъл, Елизабет Жечева-Янева.

Елизабет Жечева-ЯневаЕлизабет е приключенец в пълния смисъл на думата. Екстремните спортове са неизменна част от нейния живот, а тя неуморно продължава да сбъдва мечтите си. Бети е отдавнашна приятелка на медията и вече ни е разказвала за своите приключения, за излизането от зоната на комфорт, споделяла е полезни напътствия. Тя е и един от авторите в книгата ни с най-готините истории за приключения: „Извън отъпканите пътеки – Избрани истории за свобода и вдъхновение“.

Заедно със съпруга си Тодор Янев са инструктори по кайтсърф и успешни състезатели в атрактивната дисциплина. Лазурните плажове са техен дом, а в приключенията им все по-умело се включва и синът им Сава.

За да разберем как успешно се справя с ролите на майка, съпруга, инструктор и състезател, и как успява да започва с нови сили всеки свой ден, зададохме няколко въпроса на Бети. Ето какво ни разказа тя за своите навици за почивка и пълноценен сън.

Елизабет Жечева и нейният син Сава
снимка: личен архив

Отношението към съня

За мен сънят е почивка, възстановяване, щастие и магия, защото често сънувам и си спомням сънищата.

Така започваме разговора с Бети, а скоро разбираме, че минимумът, който й е необходим за възстановяване е 6 часа, но все пак спи по 8-9 часа.

Времето за лягане

Най-често Бети първо ляга около 21:30 с детето, но след процедурата по четене на книжки, става да довърши домакинска работа и истинското заспиване е около 23 ч.

Ако зависи от мен, 21 ч. ми е любимото време за зимно заспиване. Лятото рядко преди полунощ.

Елизабет Жечева
снимка: личен архив

Ставането от сън

Събуждането протича в комбинация с кафе и подготовка на детето за деня  – закуска, кутия за обяд, разказва ни момичето, отдадено на кайта. Споделя, че обича да става по-рано, за да може „поне ритуалът с кафето да е в тишина и спокойствие“. Често сутрин успява да намери време и за разтягане.

Ритуали преди сън

„Преди да заспя чета детски книжки“, споделя ни с широка усмивка Бети, а после добавя, че и се шегува, и не се шегува. А относно времето за себе си казва:

Създала съм си навик да благодаря за колкото се може повече неща, които са се случили през деня, в нещо като медитация, се опитвам да проектирам какво искам да се случи, опитвам се да заспя с идеята, че всичко това е в сегашно време и вече е част от живота ми.

Какво влияе на съня и как преминава той обичайно

Вечерята

„Вечерям обикновено преди 20 ч. през зимата и максимум 21 ч. през лятото. Хапвам само салата с някакъв протеин – риба, яйце, боб и т.н. Предпочитам да изпия просто чай с мед и да си легна гладна, ако не съм успяла да се организирам с храната преди тези часове. С годините се убедих, че една идея по-празно коремче работи за мен добре, особено вечер и се старая да слушам тялото си.“

Как минава сънят ти?

„Както всички в нашето семейство се шегуват, аз съм олимпийски шампион по спане, спя дълбоко, много добре, сънувам осъзнати сънища, почти винаги си ги спомням, а понякога мога да ги контролирам. Често се случва в съня си да взема решение, което ми е било трудно през деня и да се събудя с готов отговор. Най-често спя обърната на лявата страна. Не пия вода и никога не ставам вечер. Обикновено спирам да пия течности след залез, но през зимните вечери си пийвам чай.“

Елизабет Жечева
снимка: личен архив

Опитваш ли се да подобриш съня си, ако да – как?

„Опитвам се да подобря съня си с правилна температура в стаята, хубав матрак, памучни завивки, позитивни мисли точно преди заспиване. Често използвам комбинации от арома масла, обожавам арома лампата си, питайте я – тя обиколи света с мен.“

Как ти влияе недоспиването?

„Недоспиването ми влияе доста неблагоприятно. Освен настроението ми, веднага забелязвам понижение на енергията в залата, съответно и във водата. Ставам доста нервна и склонна да отлагам задачите си, също така ми става студено по-лесно и кожата на лицето ми веднага показва признаци.“

Най-неприятната ти черта, когато не си се наспала?

„Меко казано ставам кисела като лимон, направо не може да се говори с мен и някак започвам да виждам само негативни неща в това и онова, а това не е типично за мен. Ставам като малките деца и дори се шегуваме, че синът ни Сава е наследил най-лошата ми черта – семейство „фабрика за лимонада“.

Елизабет Жечева, Тодор Янев и техният син Сава
снимка: личен архив

Най-трудната задача, която ти се е налагало да свършиш, след недоспиване? 

„Най-трудната задача си остава да бъдеш майка на пълен работен ден. Детето си иска своето, не го интересува ти наспал ли си се. Освен ежедневните битови ангажименти, трябва и да си весел клоун, който да предоставя отговори на хиляди въпроси. Сигурна съм, че всеки родител ще се припознае. Може би това, в съчетание с работа и професионални ангажименти и уговорки, с хора, които не търсят оправдания, а присъствие и действия.

Как компенсираш съня си след недоспиване?

„А, ето това е въпрос. Наваксвам с милион часове сън, тотална спа процедура и глезене с каквито козметични продукти имам, преди заспиване, и най-любимото ми – събуждане без аларма.“

Елизабет Жечева
снимка: личен архив

Колко часа спиш, когато си преуморена?

„Когато съм супер преуморена, мога да спя по 12 часа, без да помръдна (ама де тоя късмет с 4-годишно хлапе в къщата). В годините, когато живеех с родителите си и тъкмо бях открила къмпингуването и обикалянето на планини с палатка и колело, така заспивах като се прибера у дома, че мама идваше да ме проверява дали съм жива. Аз нея пия, никога не съм била особен фен на алкохола, та родителите ми бяха напълно наясно с това и знаеха, че или сме се смазали от обикаляне, или съм болна.“

Случва ли се да спиш през деня?

„Рядко ми се случва да спя през деня, преди, като кърмех, си подремвах с бебето, но вече чакам с нетърпение той да заспи и да свърша някакви задачки на спокойствие.“

Следиш ли съня си с някакъв уред? 

„Не следя съня си с никакъв уред, нямам смарт часовник и честно казано не съм особено вдъхновена да имам. Ако имам енергия и се чувствам добре, значи всичко е супер.“

Кое е най-странното място, на което някога си спала?

„Като обикалящ света човек, мога да кажа, че съм спала на много различни места, но чак странни нямам, все пак съм момиче и гледам малко от малко да го измисля предварително. Както казваше класната едно време: “Айде и да не си лягате, преди да се приберете”. Любимо ми остава на палатка на островен плаж без светлини, под звездите.“

Елизабет Жечева
снимка: личен архив

На какъв матрак спиш у дома? 

„В България в къщата имаме висок клас матраци, средно твърди и абсолютен тотален лукс, в сравнение с 90% от матраците, на които спим по време на пътувания. Най-честата шега при нанасяне е: “ Кухнята е добре, банята е добре, матракът прави сколиоза 3-та степен”. Обичам, макар и за кратко като сме в България, да си полегна на нашето легло, в пух и пера се чувствам.“

 

Какво беше важно за теб, когато си избираше твоя матрак?

„Като избирахме матрак, беше важно гръбнакът да е максимално неутрален, да няма потъване, когато един от нас става, да не запарва, да може да се почиства, да е нито много твърд, нито прекалено мек. Спряхме се на такъв от по-висок клас, защото това са добре похарчени пари и бяхме единодушни по въпроса. Детето вече има нормален размер легло и той също получи супер качествен матрак.“

Елизабет Жечева
снимка: личен архив

Кой е най-интересният / запомнящият се сън, който си сънувала?

Бети споделя, че сънува много и често. Избира да ни сподели нещо доста интересно:

„Още като се учех да карам сноуборд на Витоша, сънувах един сън, че се спускам по супер специфичен склон, спомнях си гледката от върха, точното си яке, което нямах в този момент и най-вече усещането от спускането. След година отидох за сезон в Алпите, спускайки един от първите си истински фрирайд склонове, съвсем долу преди да достигна пистата, ме обзе такова дежа вю, спомних си този сън и направо не можех да повярвам.“

По времето, когато картината й се присънва, Бети дори не смее да мечтае, че толкова скоро ще бъде за цял сезон в Инсбрук. Тогава ходи на лекции в София и когато може да си позволи, се качва на Витоша. Тогава запомня добре съня и дори го разказва на приятелите си, които й се смеят доста, защото тогава не можела да завива и карала с дънки и екипировка от приятели – малки обувки, къса дъска, маска с пукната плака.

„Когато изживях съня си, не можех да повярвам, разплаках се, оглеждах якето си, свалих си маската, гледах я и не можех да разбера как е възможно, внушавам ли си, сякаш бе пътуване във времето.“

За кой активен човек искаш да видиш отговорите на същите въпроси?

„Би ми било интересно да имам отговорите на тези въпроси от моята супер фаворитка в кайта и настояща световна шампионка Bruna Kajia.“

Следете историите и на други целеустремени личности, които правят всичко възможно, за да поддържат ежедневно най-добрата си форма в рубриката ни за съня с Magniflex.

Сподели

Shares

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведи твоят коментар!
Моля, въведи твоето име тук.