Да се разходим до южния град Благоевград е много добра идея, особено за приятно прохладните сезони есен и пролет. Има какво да се види както в града, така и в близките и по-далечни околности. И не само да се види, но и да се раздвижи човек. Нека разгледаме някои от най-интересните възможности.
Квартал „Вароша“
Ако сте в Благоевград, може да започнете деня с разходка в една от най-привлекателните части на града – възрожденския квартал „Вароша“.
Името му означава „стар град“. Много от къщите са реставрирани и превърнати в музеи. Има магазини, занаятчийски дюкяни и работилници, които навяват спомени за отминали времена.
Мястото е удачно за разходка със семейството и определено ще се впечатлите от интересните улички, от които струи история.
Вижте още: С бодра крачка: 5 маршрута около Петрич
Рилски манастир
Дестинация, която не бихме пропуснали. Рилският манастир е сред най-значимите културни паметници у нас. Той е символ на страната, включен в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО. Основан е през Х век от св. Йоан Рилски Чудотворец, по горното течение на Рилска река. Намира се на територията на община Рила, област Кюстендил.
Днес ансамбълът на манастира обхваща територия от 8800 кв. м, от които 5500 кв. м застроена площ. Манастирските крила, изградени по различно време, на 4 и 5 етажа, заобикалят от всички страни единствения двор във форма на неправилен петоъгълник. Южно от манастира се намира църквата „Въведение Богородично“, която е гробищната църква на Рилския манастир.
Рилски манастир е отворен за посещения от 8 до 18 ч. Той е сред стоте национални туристически обекта на БТС (печатът се намира в музея на манастира). Може да разгледате сградата, сгушена сред широколистните гори, както и част от храмовото пространство и музейните сбирки на Светата обител. Правенето на снимки в църквата и музея е забранено. Снимането е разрешено само в двора на манастира.
В Рилския манастир може да се нощува. Обителта разполага със стаи за поклонници в три от крилата на манастира.
Може да стигнете с лек автомобил или с автобус, който може да вземете от градовете Дупница, Благоевград, Рила. Разстоянието от Благоевград е 40 км. Рилският манастир е на 118 км от София.
Вижте още: 15 часа преход от София до Рилския Манастир
Екопътека „Водопади Бохемия“
Началото на пътека „Водопади Бохемия“ се намира веднага след като се излезе от град Рила, в посока Рилския манастир. Пада ви се вдясно, преди един мост над река Рилска. На място има и табела. Маршрутът е къс, но на места опасен и хлъзгав. Особено трябва да се внимава в дъждовен период.
Пътеката ще ви предложи изкачване по скали, преминаване през скални дупки и катерене покрай водопадите. Важно е да кажем, че не е за хора със страх от височини.
Маршрутът е по протежението на една рекичка, изпъстрена с много каскади, които са невероятно красиви. Ще се ориентирате по табелите, тъй като официална туристическа маркировка липсва.
Вижте още: 10 от най-живописните екопътеки в България
Екопътека „Кръста“
Екопътеката е дълга около километър и половина и изминаването ѝ става за около час в посока. Тя е една приятна възможност за лека разходка в подножието на Рила планина.
Началото на екопътека „Кръста“ се намира непосредствено след град Рила, в посока Рилския манастир. Малко преди един мост над река Рилска са поставени информационни табели вляво.
Теренът е смесен, предимно каменист. Пътеката има плавен наклон и не е опасна, въпреки внушителния вид на крайната точка. По протежение има няколко пейки, поставени на панорамни места. Маршрутът е обозначен с червена маркировка.
Вижте още: 10 от най-живописните екопътеки в България (част 2)
Резерват „Парангалица“
В Рила се намира един от най-красивите резервати в България „Парангалица“. Името му означава „забранено/запазено място“. Неговата слава се носи от векове, когато на тази територия ловът бил позволен само след разрешение от султана.
В резервата са едни от най-благоприятните условия за развитието на смърч в Европа. Горите на „Парангалица“ са изключително красив декор, с надиплени като гирлянди нишки на брадатия лишей и приземното срастване на някои от дърветата.
В биосферен резерват “Парангалица” се намира и най-високото дърво в България –350-годишният смърч с височина 62 м, известен като Парангала.
Резерватът е приютил над 300 висши растения, 75 от които са включени в Червената книга на България. В „Парангалица“ може да видите изключително рядката „Рилска“ или „Божествена“ иглика, която цъфти в розово-цикламено, както и нежните Каменоломки, които са представени в Рила с 12 вида.
Вижте още: Защитени територии: Природните паркове на България
В резервата се срещат много представители на бозайниците – кафява мечка, благороден елен, вълк, дива котка, сърна, както и много дребни животински видове и влечуги. Голямо е разнообразието от птици, често се среща речната пъстърва.
Тук се извисяват върховете Езерник, Мерджика, , Узуница и Голям Мечи връх.
Резерват „Парангалица“ се намира в югозападната част на Рила, на около 30 км от Благоевград, в близост до курорта „Семково“. До него се стига по няколко различни туристически маршрута, с основни отправни точки гр. Благоевград, Рилски манастир и Семково. Част от пътеките, водещи до него, са маркирани и дават възможност за планински туризъм с различна степен на трудност.