Харамийската пещера е предпочитана, когато става дума за приключенски туризъм. Проходна е и предлага екстремно изживяване, налагащо преодоляване на редица страхове – от високо, тясно, тъмно… За влизане в Харамийска пещера са необходими алпийско и спелеоложко оборудване, както и предварително записване. Допускат се деца над 5 години, с придружител.
Харамийската пещера се намира в Западни Родопи, на 1,5 км от с. Триград, община Девин. Част е от Триградския пещерен район, който обхваща дебели протерозойски мрамори в горното течение на реките Въча, Триградска, Буйновска, Мугленска и Широколъшка. До входа ѝ се стига по тясна пътека, тръгваща от паркинга при пещера Дяволското гърло и минаваща след това през красива борова гора.
Харамийската пещера всъщност е съставена от две различни пещери, обединени от обширна пропаст. До входа ѝ се достига се след изкачване по 20-метрова отвесна стена, с необходимото осигуряване. После се преминава по наклонен възходящ участък, обезопасен с метално въже.
След като страх номер 1 – този от високо, е преодолян, идва ред за следващия – страхът от тесни пространства. Него ще срещнете на входа на пещерата, докато пълзите на четири крака между тесните стени.
Вижте още: Идея за активен уикенд: екопътека „Хайдушки водопади“
В пещерата има няколко малки зали. При извършените проучвания от 1981 до 1983 година са открити рисунки и останки от първобитни хора. При археологическите разкопки са открити керамични фрагменти, оръдия на труда, тъкачески инвентар от късната каменно-медна (IV хил. пр. н.е.) и бронзовата епоха. Част от находките са преместени в Историческия музей в Смолян.
Вижте още: 10 пещери в България: магията на подземния свят (част 1)
Макети на първобитни хора, разположени в естествено осветената част близо до входа, са една от атракциите в Харамийската пещера. Вътрешната част не е оборудвана със светлини, поради което е добре да сте оборудвани с челник.
И, докато си мислите за наследеното от прачовеците, идва ред за същинския адреналин: спускането към 43 метра дълбока пропаст, чието дъно е покрито с каменни блокове. Хубавото е, че тя е по-светла, защото там е и изходът – т.е втората пещера. Оттам по кратка пътечка ще се озовете точно пред „Дяволското гърло“.
Любопитни факти за Харамийска пещера:
- открита е през 1924 година;
- дълга е 510 метра;
- пещерата е пропастна;
- счита се, че вътре са живели първобитни хора;
- не е обитавана от животински и растителни видове.
Контакти
Влизането в Харамийска пещера става след предварително записване, в група между 4 и 25 души. Може да осъществите контакт с Пещерен клуб „Силивряк“ на тел.: 0889052208. Информация може да получите и от планинските водачи: Емил Бразгов – 0888 314 658 и Младен Хаджийски – 0899 982 511.
Забележителности в близост до Харамийска пещера
Пещера Дяволското гърло
Тя е едва на няколко метра от Харамийска пещера. В нея можете да плавате с лодка, да се провирате през тесни участъци и да видите полусифона и езерото, а отвъд тях – неразгаданата досега загадка…
Триградското ждрело
Един от най-красивите и живописни проломи, които река Триградска е образувала.
Ягодинска пещера
Тя е на 16 км на север, на десния бряг на другото красиво ждрело, а именно Буйновското. Пещерата е била дом на майстори-грънчари. По нейните етажи ще видите много сталактити, сталагмити и други образувания.
Вижте още: 10 пещери в България: магията на подземния свят (част 2)
Санчова дупка
Пещерата се намира в близост до Ягодинската. В нея има много интересни синтрови езера, в които има пещерни бисери. Достъпна е само с екипировка и водач.
Музеят на мечката в Триград
В него може да видите макети на кафяви мечки, да се чуе автентичния им рев на запис, или да научите различни факти за живота и поведението им.
Местността Вълчи камък
Тя е край село Гьоврен и е най-високата панорамна площадка на Балканския полуостров. Гледката е повече от величествена. Делят я 12 км от Харамийска пещера.
Вижте още: 10 от най-живописните екопътеки в България
Дяволската пътека и природна забележителност „Дяволския мост и водопада“
Екопътеката е едно райско кътче, където обаче не липсва и адреналин. Отстои на 19 км от Харамийска пещера. По нея се редуват пътеки, дървени мостове, ждрела, водопади и скални арки. Дяволският мост е вдъхващо респект скално образувание с дължина близо 10 м, ширина 3 м и височина на арката около 30 м. В близост до него се намира и водопадът, до който се стига по стръмни дървени стълби.
Буйновското ждрело
То е само на 16 км от Харамийска пещера. Образувано от действието на Буйновска река, чиито води са издълбали в мраморните пластове дупки, ниши, и красиви „рисунки“.
Пияната гора
Тя е в местността Чаирските езера, между селата Мугла и Триград. Няма забележителности, но останалите дървета са наклонени, почти паднали, те са сякаш символ на борбата за живот и оцеляване.
Вижте още: 10 от най-красивите езера в България (част 1)
Чаирските езера
Те се намират в местността Чаирите, на 13 км от пещера Харамийска. 7 на брой, образувани вследствие на свлачища и представляващи приказни гледки – в едно от тях има паднали дървета, друго, наречено Магическото езеро, е обвито в мъгла и загадъчност…