Мраморна скулптура, която археолозите са започнали да разкриват през вчерашния ден в Cloaca Maxima (в Големия канал на античния град), се е оказала изключително запазена. За разлика от всички останали досега, които са откривани без главите. Новината бе съобщена на страницата на Archaeologia Bulgarica (Археология Булгарика) във Фейсбук.
Вижте още: Древните светилища в България (част 1)
Над два метра е и вероятно изобразява Хермес, едно от най-популярните божества в този район
– коментира ръководителят на разкопките проф. д-р Людмил Вагалински.
Статуята е правена от майстор, използвал цял мраморен блок, вероятно през II век сл. Хр. Археолозите коментират, че има паралели с други изображения на бог Хермес – от известен иконографски тип е, но са запазени твърде малко подобни статуи по света, а за България това е първата.
„Предстои ни още много работа и не искам да прибързвам със заключенията, но отсега мога да кажа, че тази антична статуя е не само най-добре запазената сред откритите тук, а и изобщо на територията на България. Предполагам, че някогашните жители на града са я положили в пръстта на това място след голямото земетресение през IV век – за да съхранят за по-добри времена едно от старите си божества в период, когато християнството вече е официалната религия.“ – допълва той.
Статуята ще бъде преместена внимателно в музея на град Петрич и след необходимата реставрация и консервация ще бъде изложена за посетители там.
Вижте още: С бодра крачка: 5 маршрута около Петрич