Йеле Вейт и Седемте върха

За 12-годишното си пътешествие Йеле Вейт е изминал 57 000+ км с велосипед, 540 км пеша, изкачил е 31 063 метра, а по вода е прекосил над 15 000 км

0
 

Сподели

Shares

Белгийският авантюрист Йеле Вей издига катеренето на емблематичните Седем върха на изцяло ново ниво. „Седемте върха“ – най-високите върхове на всеки от седемте континента – не само изискват изключителни физически усилия за изкачване, но и представляват логистично предизвикателство просто за да стигнеш до тях.

Вейт се опитва да покори Седемте върха със собствените си сили от 2013 г., като използва гребане, ски, колоездене, ходене и катерене. Това не винаги е вървяло по план. През 2021 г. той прекъсва опита си да прекоси с гребна лодка разстоянието от Португалия до Маями поради хронична морска болест. Това го кара да избере плаването с платноходка вместо гребането за останалата част от проекта.

Новият Subaru Forester

След три години на неуспехи, той прекосява САЩ с велосипед – от континенталната част до Аляска – и през май 2024 г. година изкачва връх Денали. След няколко месеца с близките си, се отправя към Аконкагуа (6 961 м). Това би било шестият му връх, оставяйки му само Винсън в Антарктида да завършването на проекта.

#5 Денали (6190 м)

Едно от първите изкачвания на 6190-метровия Денали през 2024 г. беше завършено в наистина ексцентричен стил. Когато Йеле Вейт достига върха на 12 май, той завършва прехода, осъществен само с човешка сила, започнал 18 месеца по-рано. Вейт напуска дома си в Белгия през първата седмица на октомври 2022 г. и отива с велосипеда си до крайбрежието на Франция, където след това се качва на платноходка и прекосява Атлантика до източното крайбрежие на Съединените щати. След като стига до пристанището, Вейт отива с велосипед до Аляска, където заменя велосипеда си със ски и започва да се движи през замръзналата природа до най-високия връх на Северна Америка.

Ако смятате, че това е трудно, ще добавим, че Вейт се е изправил пред още по-големи препятствия в планината. Тъй като той и неговият партньор в катеренето, сънародникът му Жулиен Роелс, пристигат в началото на сезона, те трябва да пробият пътека по маршрута West Buttress.

Вижте още: Седемте върха на щастието

Денали е петият от Седемте върха, изкачен от 38-годишният Вейт. Преди това той е изкачил върховете: Елбрус, Еверест, Пунчак Джая в Индонезия, Килиманджаро и сега Денали.

Вейт не завършва експедицията наведнъж — той си прави почивки, за да работи ежедневната си работа като планински водач и да бъде със семейството си. Вместо това той завършва огромното пътуване в различни етапи, като пътуванията обратно до Белгия са планирани по време на всеки от тях.

#6 Аконкагуа (6 961 м)

Аконкагуа привлича алпинисти от цял свят, които искат да изкачат Седемте върха или да се подготвят за по-високи експедиции в Хималаите. Годишният катерачен сезон в южното полукълбо започва на 1 ноември и остава отворен до 30 април.

Разположена в планинската верига Анди в Аржентина, близо до границата с Чили, Аконкагуа е част от защитения природен парк „Аконкагуа“ – район, известен със своите зашеметяващи алпийски пейзажи.

Макар самото изкачване да е изключително предизвикателство, плановете за пътуването на Вейт изглеждат също толкова трудни:

„Ще премина с каяк от Панама до Колумбия. Много по-безопасно е да се използва този крайбрежен маршрут с каяк, отколкото да се прекоси джунглата. Тази част от пътешествието ще ми отнеме около две до три седмици. След това ще продължа с колело през Колумбия чак до Аржентина. Планът? Да изкача Аконкагуа до декември 2025 г.“, споделя Вейт.

Вижте още: От Намибия до Антарктида: велоекспедициите на Кейт, които вдъхновяват и помагат за социални каузи

Препятствия и предизвикателства

Вейт пристига в Панама в средата на октомври 2024 г. и започва да гребе с каяк. Изправя се пред бури, силно тропическо слънце и дълги участъци от брега без места за акостиране. Най-страшният момент обаче бил сблъсък с група наркотърговци само на 40 км преди края на гребния маршрут. Те го разпитвали три часа, преди да го пуснат.

Тъй като експедицията му продължава вече 12 години, Вейт започва да проявява известна гъвкавост по отношение на правилото да използва само собствената си сила. Например наскоро се качил на автобус, за да отнесе каяка си и да вземе велосипеда си. Въпреки това, огромната част от разстоянията е изминал сам.

След пристигането в Колумбия, Вейт е продължил с велосипеда си, прекосявайки Еквадор и Перу. Преди да продължи към Аржентина обаче, заради коледните празници той си е взел почивка със семейството, която ще удължи, за да навакса и с работата си.

Вижте още: Кърсти Еннис или към върховете на света с протеза

Статистика от 12-годишното пътешествие на Йеле Вейт

4 169 дни по проекта
Пресичане на екватора три пъти (Индонезия, Габон, Еквадор)
55 000+ км с велосипед (3 различни колела)
2 400 км с ръчен велосипед (заедно с Франк ван Линден)
49 държави прекосени
5 континента завършени (в момента на 6-ия)
5 от 7 върха изкачени
-40°C най-ниска температура, +50°C най-висока
540 км пеша
31 063 м изкачени (от 5 върха)
5 700+ км гребане
10 000+ км плаване
350+ км с каяк
Най-ниска точка: 0 м, най-висока точка: 8 848 м (Еверест)

Предстои:
8 500 км с велосипед
2 400 км плаване
1 000 км със ски (Антарктида)
Изкачване на Аконкагуа
Изкачване на връх Винсън (Антарктида)

Идеята

Вейт споделя, че идеята произтича от страстта му към приключенията на открито и липсата на ресурси. В началото на двадесетте си години той е безпаричен авантюрист, търсещ да спести пари между експедициите си.

„Преди дванадесет години вече пътувах с велосипед до различни планини в Европа. Липсата ми на пари и желанието ми за приключения ме накараха да използвам транспорт, задвижван от хора, по този начин можех да направя по-дълго пътуване с по-малко бюджет.“ – казва той.

Вейт намира работа в Непал и решава да стигне с колелото си там от Белгия. По време на пътуването той прави отклонение, за да изкачи Елбрус, най-високият връх в Европа. По маршрута се ражда идеята за грандиозно приключение, свързващо всички върхове. „Срещнах човек, който е изкачил Седемте върха. Това ме накара да си помисля, че мога да ги изкача, но да отида там с колело.“ – казва авантюристът.

Вижте още: Йоран Кроп: „Лудият швед“, който измина с колелото си 13 000 км, изкачи Еверест и се върна обратно още 13 000 км

През последното десетилетие му се налага да се справи с множество препятствия и главоболия. Вейт се опитва да изкачи Еверест през 2014 г., но смъртоносната лавина в ледопада Кхумбу му попречва да изкачи върха; година по-късно той е в базовия лагер по време на трагичното земетресение, което убива 18 души. Най-накрая той изкачва Еверест през 2016 г.

Вейт има два оставащи върха от похода си: Аржентинския Аконкагуа и след това  масива Винсън в Антарктика. Тъй като вече е изминал известна част от маршрута, той ще лети до Панама – мястото на предишния етап от пътуването му – и ще започне колоездене до Южна Америка. След изкачване на Аконкагуа и колоездене до Ушуая, най-южният град в света, Вейт ще плава или ще гребе до Антарктика.

Вижте още: Ушуая: Поздрави от края на света!

Кой е Йеле Вейт

Белгийски авантюрист, физиотерапевт, мотивационен лектор, планински водач. Вейт е роден на 12.01.1986 г. Той е първият човек, който прекосява с гребна лодка разстоянието от остров Ява до Папуа и първият човек, който прекосява Транспапуанския маршрут с велосипед.

Като най-малък от четирима братя, Йеле се научава да кара колело на четири години. Разочарован, че трябва само да гледа по-големите си братя, започва да развива силите си, за да ги настигне. Оттогава го наричат талант в почти всичко, с което се захване – от лека атлетика до кунг-фу в детството, ролери в юношеството, BMX като тийнейджър, бокс в младежките си години и накрая планинско колоездене и капоейра.

На 17 години Йеле преминава през труден период в живота си – заплита се в сложна семейна ситуация и в продължение на три години живее на улицата (в изоставени сгради). За щастие, среща правилните хора, които му помагат да промени живота си. Решава да започне работа и в крайна сметка да се върне в училище. Не си позволява да се провали и завършва специалност „Физиотерапия“ в университета в Гент.

Днес използва своята психическа сила, за да вдъхновява другите в трудни моменти от живота им.

снимки: facebook/jelle.veyt

Вижте още: Лекси Алфорд: най-младата жена, превъртяла картата на света

Сподели

Shares

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведи твоят коментар!
Моля, въведи твоето име тук.