Баща и син, австралийци, са стартирали експериментално пътуване „Проект нула“. Както личи от името му, те искат да покажат, че приключенията са възможни, без да замърсяваме околната среда. Тяхната история разказва журналистът Илияна Димитрова в поредицата „Зелените пътешественици“ в „Тази събота и неделя“ по bTV.
По същество става дума за едно екстремно пътешествие, главните действащи лица, в което са полярният изследовател и един от най-известните авантюристи в Австралия д-р Джеф Уилсън и неговият син Китале (на 22 г.), режисьор с приключенски дух.
Амбициозното пътуване на двамата ще представлява околосветска експедиция, която обхваща общо седем етапа или отделни експедиции, отвеждайки ги до някои от най-изолираните и уязвими места в света, за да изследват ефектите от изменението на климата върху нашата планета. Каква е тяхната цел:
„Да направим това пътуване с възможно най-малко въглеродно замърсяваме и да компенсираме всяко замърсяване от всекидневието ни – от шофиране, от събирането на нашия екип, до пристигането ни обратно у дома, като засаждаме дървета в застрашени региони по света. Обиколихме осем различни страни. Това беше невероятно приключение. Осъществихме три експедиции в Южното полукълбо. Сега ни предстоят и три в Северното. Плавахме от Австралия до Южна Америка в рамките на 52 дни, в първата ни експедиция. Стигнахме до ледената шапка на Патагония. След това отплавахме за Антарктида и минахме през Антарктическия полуостров. Сега се подготвяме за следващите плавания. През октомври ще тръгнем с лодката от Бразилия. Ще стигнем до Ирландия, Шотландия и ще заобиколим Исландия в началото на зимата“, разказва д-р Уилсън.
Може да се каже, че двамата „зелени“ пътешественици са се подготвяли цял живот за това пътуване. Джеф е поставил шест световни рекорда за мисии в изтощителна среда – от най-дълбоките снегове, до най-изпепеляващите пясъци. Той е единственият човек в света, който е пресякъл Сахара само с помощта на вятъра и е преминал за рекордно време през Гренландия. Също така д-р Уилсън държи и рекорда за най-дълго самостоятелно полярно пътуване, без поддръжка, в човешката история.
Двамата Уилсън споделят, че са преминали успешно през седем много опасни бури, с 15-метрови вълни и ураганни ветрове, от които лодката им едва не се преобръща.
Да оцелееш в буря в океана, е като да оцелееш в която и да е житейска буря.
– казва д-р Джеф Уилсън и добавя, че ключът към оцеляването е осъзнаването, че и най-ужасната буря има своя край,
Пътешествието отвело бащата и сина и до едно от най-изолираните места на земята – Пуерто Едéн, което е достъпно само по море.
Джеф казва, че това е най-влажното село на земята и едно от най-отдалечените. Споделя, че капитан на лодка им е продал малко гориво, а местният магазин отворил за тях. Като да се върнеш във времето, разказва ученият – „176 жители, без пътища, без летища, нищо друго, освен чиста, величествена пустош“.
Пътуването на д-р Джеф Уилсън и Китале през Антарктида също им е донесло много предизвикателства, става ясно от техния разказ.
„Скоростта, с която ледниците се движат, е много, много висока. В Антарктика имаше повече лед в океана, отколкото очаквахме и лодката ни беше подложена на изпитание. Благодарение на предизвикателствата по пътя, осъзнахме колко нестабилен става светът, ако не спрем да правим нещата по начина, по който ги правим“, споделя Джеф Уилсън.
До момента Джеф, Китале и останалите двама души от екипа им са преплавали общо 20 891 километра. От ефира на „Тази събота и неделя“ по bTV д-р Уилсън посъветва зрителите в България да излязат от градовете, да заведат децата си на къмпинг, да влязат в дивото.