Историята на хижа „Фенера“

Хижата е открита тържествено на 6 септември 1964 г. Доц. Сандю Бешев разказва историята на хижата

0
 

Сподели

Shares
Хижа "Фенера"
Хижа „Фенера“ (снимка: Борис Янин, Фейсбук)

През 1934 г. неколцина младежи от Хисаря, които учат в Карлово, участват в няколко туристически излети на карловските туристи. Те дори вземат участие и в строителството на карловската хижа „В. Левски”. Това им харесва и решават да основат и свое дружество под името „Богдан”, на името на най-високия връх на Средна гора /1604 м/. Още следващата 1935 г. дружеството е утвърдено, като за председател е избран свещеник Никола, а за секретар Желязко Колев. Само за една година членовете на дружеството от 20 учредители, стават 50. Това ги ентусиазира и, повлияни от карловските си приятели, решават да си построят и те своя хижа в местността „Коритата”.

По пътеката към Хижа "Фенера"
По пътеката към Хижа „Фенера“ (снимка: Светльо Христов, Фейсбук)

За тази патриотична идея хисарските туристи организират редица мероприятия за събиране на средства – вечеринки, певчески групи, томболи, коледуване и лазаруване. Така до 1941 г. туристите събират 300 000 лева. Председател на дружеството по това време е Ефтим Сотиров, а секретар Борис Бормалийски. Тъй като, според тогавашните закони, големи суми не могат да се държат в частни лица, те ги внасят в банката. След 1945 г. цялата сума, обаче е приватизирана. После уж предадена на Професионалните съюзи, а след това парите изчезват някъде по веригата. Това отчайва хисарските туристи – пропаднали са години на упорит труд и дейността им бавно замира. С това завършва първият етап на организирания туризъм в с. Хисаря. Замира големият ентусиазъм.

Вижте още: 27 август: Празник на туризма

 Хижа "Фенера"
Гледка от хижа „Фенера“ (снимка: Петко Гарвана, Фейсбук)

С възстановяването на БТС през 1957 г. обаче се създават по-оптимистични възможности и хисарските туристи не я пропускат. Още на 21 декември 1957 г. 30-ина туристи създават ново дружество, под името „Орел”, вече на името на едноименния връх, който е на територията на хисарска община, а не както преди върхът „Богдан”, който е на софийска територия. За кратко време броят на членовете нараства на 100 души, а на отчетно-изборното събрание през 1958 г. за председател е избран младият и многообещаващ учител по география Енчо Енчев. /Енчо Енчев оправдава надеждите, като остава на тази изборна длъжност цели 40 години/. Дружеството става редовен член на БТС със свое знаме и печат.

Една от първите задачи на новото дружество е да построи туристически заслон „Сакар”, който е почти на половина път от с. Хисаря, до плануваната тяхна хижа. Успешното му и бързо завършване ги насърчава и още следващата 1959 г. се взема решение за построяване и на хижа под името „Фенера”, която да бъде под едноименния връх. За целта дружеството възлага на арх. Духнев от София да изготви проект по тяхно задание.

Вижте още: 1889 г.: Пътуването на Алеко Константинов и Никола Тантилов, което „тури основата на организираната туристика“

Строители разглеждат плана на хижа "Фенера"
Строители разглеждат плана на хижа „Фенера“ (снимка: Архив на доц. Сандю Бешев)

Първо строителството започва на южния склон на вр. Фенера. Тъй като това е вододайна зона за селата Старосел и Мътеница, жителите на тези села организират протест, което налага да се измести строежът на източния склон, където в момента е сега хижата. Поради трудния район, строителството върви бавно и трудно, и продължава от края на 1960 до края на 1964 г. В строителството голяма помощ оказва Министерство на отбраната, което предоставя два хеликоптера, с които се изнася цялото вътрешно оборудване – легла, шкафове, столове, маси и редица други по-едри предмети, за което решаваща роля изиграва тогавашният министър Добри Джуров.

Първата копка на бъдещата хижа прави бригадата на Иван Върбов, /баща на известната ни естрадна певица Мими Иванова/, с бригадата си от квартал Момина баня, а самото строителство се извършва от бригадата на Тодор Нейчев, от с. Мътеница. Много активно помощ в работата по строителството оказват двамата кметове на Хисаря, първо Деньо Йовчев, а след това и новоизбраният Стефан Петков, председателите на ТКЗС, Наркооп Хисаря и редица още обществени организации.

Началото: персоналът на хижа "Фенера"
Началото: персоналът на хижа „Фенера“

Неоценима е и помощта на Райко Дамянов, зам.-председател на МС и обществен председател на БТС, както и секретарят на БТС Георги Божков, осигурили финансовите средства от БТС. Неотлъчно на строежа е инж. Рангел Витев, който е пряк негов ръководител. В работата на обекта ценна и безплатна помощ оказват много туристи не само от Хисаря, но и от околните селища – Старосел, Мътеница, Паничери и Момина баня.

Вижте: Начало на алпийската книжнина: годишник на Българския планински клуб

Тържественото откриване на хижата става на 6 септември 1964 г., а година по-късно започва и строителството на пътя от Хисаря, който вече е станал град, до – х. „Фенера”. Този път се поддържа в добро състояние чак до 1990 г., като е достъпен за всички превозни средства – от „Трабант”, до „Волга”, както и за камиони, но към настоящия момент по него могат да преминават само автомобили с висока степен на проходимост.

Ген. Джуров на хижа "Фенера"
Ген. Джуров на хижа „Фенера“ (снимка: Архив на доц. Сандю Бешев)

Към откритата вече хижа проявяват интерес много ръководни лица, като Станко Тодоров, който през 1967 г., като минисър-председател, посещава хижата с голяма част от министрите си. Пет-шест пъти, с целия Генерален щаб, на хижата празнува рождения си ден и ген. Добри Джуров. Чест гост тук е и патриарх Кирил, който има отношение не само към туризма, но дори и към алпинизма, който за известно време е бил и член на БАК.

Всичко това привлича много туристи, защото природата тук е прекрасна. Неслучайно върхът, който се намира само на 15 минути от хижата, носи името „Фенера”. Легенда разказва, че още от древни времена на най-високата точка на върха /1481 м./, при сигнал за опасност от нападение, е пален специален фенер, който е препредавал светлините през вр. Богдан до връх Ботев и т.н. И действително от върха съвсем ясно се виждат и двата върха, та чак до най-високите била на Рила, Пирин и Осогово.

Вижте още: Павел Делирадев: Възродителят на българския туризъм

Строежът на хижа "Фенера"
Строежът на хижа „Фенера“ (снимка: Архив на доц. Сандю Бешев)

Хижата се намира на 1450 м н.в. на източния склон на едноименния връх. Може да побере до 70 души в стаи по 2, 3 и повече туристи, като леглата са метални с пружини, а отоплението е централно. Хижата разполага с кухня за 50 души. Има вътрешно водоснабдяване, като тоалетните и баните са етажни. Електрифицирана е от собствен агрегат. По времето на социализма, освен за туристи, хижата бе включена и в графика на екскурзионното летуване на ЦС на БПС /професионалните съюзи/.
Изходните пунктове са от Хисаря – 22 км по камионен път /сега много разрушен/, а по пешеходните пътеки до 5 часа. Малко по-къс е пътят с превозно средство от с. Старосел – 17 км, а пеша за 4 часа.

Само на 15 минути от хижата се намира крепостта Кози грамади, която някои наричат българското „Мачу Пикчу”, а на около 30 минути е Тракийската владетелска резиденция.

Вижте още: Хижа „Фенера“ и (Пре)Разказите на хижаря от хижа „Фенера“

Хижата работи целогодишно с постоянен управител, който отдавна е забравил собственото си име, като се е нарекъл „Гарвана” /тел. за връзка – 0888/640-813 и 0893/838-644/. Винаги усмихнат и готов да помогне „Гарвана” е и отличен познавач на обектите, за които току-що споменах. А за боба, който там яде всеки турист, няма да говоря, защото той трябва да се опита на място.

Четете всички материали на доц. Сандю Бешев

Вижте рубриката ни: „Построяването на българските хижи“.

Сподели

Shares

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведи твоят коментар!
Моля, въведи твоето име тук.