След среща в Министерството на туризма на 11 октомври 2023 г. между представители на двайсет неправителствени организации и представители на министерството, бе подписан Меморандум за сътрудничество в областта на създаване, маркиране и поддръжка на туристически (пешеходни) маршрути и веломаршрути за планинско колоездене.
Чрез този меморандум се припознава единен стандарт за създаване, маркиране и поддръжка на пешеходните маршрути и маршрути за планинско колоездене в Република България. Целта е създаване на ред и ограничаване на безразборното и несинхронизирано маркиране в българските планини.
Съществена част от него е споразумението да бъде прилаган в техническата му част проектът за „Правилник за създаване, маркиране и поддръжка на пешеходни маршрути и маршрути за планинско колоездене в Република България“ до влизането в сила на законовото му регламентиране.
„Това е важна стъпка за подобряване на условията за маркиране на туристическите маршрути“, посочи след срещата Васил Тодев, географ, планински водач, един от основателите на сдружение „Байкария“ и народен представител от 49 НС, и член на Комисията по околна среда и водите. С неговата гледна точка ви запознахме преди време в материалите:
Васил Тодев: Работата по туристическите маршрути в България не е по силите само на една организация
Маркировката в планината – къде и как, и кой е отговорен?
БГ Туризъм: А сега накъде?
В свой коментар на mtb-bg.com Любомир Ботушаров пояснява защо е важно да има единни правила за маркирането на маршрутите и трасетата за планинско колоездене в България. „Очевидните ползи са, че туристите с планински велосипеди ще могат по-лесно да се ориентират на терен, когато карат по маркирани маршрути, включително и по отношение на техническата трудност.“
Създателят на БТБ-БГ пояснява още какво всъщност означава подписването на Меморандума, предвид, че създаването на един нормативен акт от страна на държавата не е кратък и лесен процес, и може да отнеме месеци или дори години. „Организациите, присъствали на срещата, се съгласяват, казано най-просто, да прилагат правилника в техническата му част още отсега, преди официалното му приемане. Разбира се, това не го прави задължителен за никого, но като се имат предвид авторитета на подписалите меморандума и мащабите на тяхната дейност, може да се предположи, че примерите с приложение на тези правила за маркиране ще стават все повече.“
Пълния текст на Меморандума може да прочете по-долу:
МЕМОРАНДУМ
Отчитайки необходимостта от обединяване на усилията на публичния и неправителствения сектор, вземайки предвид дълбокия смисъл и роля на партньорството между институциите и неправителствените организации за формиране на единни стандарти за създаване, маркиране и поддръжка на пешеходни маршрути и маршрутите за планинско колоездене в Република България, МИНИСТЕРСТВО НА ТУРИЗМА (МТ), с адрес: гр. София, ул. „Съборна” № 1, с БУЛСТАТ 176789478, представлявано от ЗАРИЦА ДИНКОВА – МИНИСТЪР НА ТУРИЗМА, наричано по-долу за краткост „МИНИСТЕРСТВОТО“ и Националните и регионални сдружения и организации, занимаващи се със създаване, маркиране и поддръжка на пешеходни маршрути или маршрути за планинско колоездене, от друга страна, наричани по-долу за краткост „Организациите“, се споразумяха да си сътрудничат в следните направления:
Чл. 1. Страните декларират ангажимента си да обединят своите усилия за осъществяване на сътрудничество в областта на създаване, маркиране и поддръжка на пешеходни маршрути и маршрутите за планинско колоездене в Република България, като се споразумяват да се прилага проекта на Правилника за създаване, маркиране и поддръжка на пешеходни маршрути и маршрути за планинско колоездене в Република България в техническата му част, до влизането в сила на законовото му регламентиране. При осъществяване на сътрудничеството, всяка от страните по настоящия Меморандум се задължава добросъвестно да пази доброто име на насрещните страни и с никакви свои действия или бездействия да не уронва престижа ѝ.
Чл. 2. Приоритетите, които споделят страните, са:
1. Успешно и устойчиво развитие на туристическата маркировка, видовете маркировка, редът и начинът за създаване, маркиране и поддръжка на пешеходни маршрути и маршрутите за планинско колоездене в Република България;
2. Сътрудничество във връзка с провеждане на съвместни информационни срещи, с цел предотвратяване на извършването на различна маркировка на пешеходни маршрути и маршрутите за планинско колоездене в Република България;
3. Предоставяне на експертна помощ по специфични за областта на съвместната дейност въпроси.
Чл. З. Страните договарят следните форми на сътрудничество:
1. Взаимна информираност по различни проблеми, свързани със създаване, маркиране и поддръжка на пешеходни маршрути и маршрутите за планинско колоездене в Република България;
2. Предприемане на съвместни действия във връзка с осигуряване на необходимите условия и организация на работа в структурите, ангажирани с осъществяване на дейностите в посочената област на сътрудничество;
3. Предприемане на съвместни инициативи във връзка с организиране и провеждане на съвместни информационни срещи за създаване, маркиране и поддръжка на пешеходни маршрути и маршрутите за планинско колоездене в Република България;
4. Предприемане на съвместни действия във връзка с провеждане на съвместни образователни и научни срещи, семинари, конференции и др. форуми;
5. Предприемане на съвместни действия във връзка със запознаване на обществеността за резултатите от съвместната си работа чрез средствата за масова информация;
6. При провеждане на всички съвместни събития „Организациите“ поемат ангажимент да осъществяват рекламни дейности, популяризиращи българския туристически продукт и да комуникират партньорството си с Министерство на туризма.
Чл. 4. Страните се споразумяват, че при всеки случай на необходимост от финансови операции, конкретният казус ще бъде обсъждан, фиксиран в отделен формален документ и реализиран, съобразно законодателството на Република България.
Чл. 5. Настоящият Меморандум се сключва за неопределен срок, считано от датата на подписването му.
Чл. 6. Меморандумът спира своето действие след изготвяне на регулаторна рамка за създаване, маркиране и поддръжка на пешеходни маршрути и маршрутите за планинско колоездене в Република България. Настоящият меморандум се състави в 2 (два) еднообразни екземпляра, от които един за МИНИСТЕРСТВОТО и един за „Организациите“.
Списък на участниците, подписали документа:
1. Министерство на туризма
2. Сдружение „Планини и хора“ – Асоциация на планинските водачи в България
3. Сдружение „Туристическо дружество „Насам-натам““
4. Сдружение „Български туристически съюз“
5. Сдружение „Български планинарски съюз“
6. Сдружение „Българска колоездачна лига“
7. Сдружение велоклуб „Крива спица“
8. Сдружение клуб по планинско колоездене „Ендуро уориърс“
9. Сдружение „Спортен клуб Райдърс юнайтед“
10. Сдружение „Байкария“
11. Сдружение „Алабак“
12. МТБ-БГ
13. Сдружение „Трънско туристическо дружество“
14. Сдружение „Университетски аварийно-спасителен отряд“
15. Сдружение „Софийски планински клуб“
16. Сдружение „Враца трейлс“
17. Сдружение „Туристическо дружество Понория“
18. Сдружение „Туристическо дружество Репей“
19. Сдружение „Туристическо дружество „Планинари машини““
20. Сдружение „Туристическо дружество „Природа““
21. Сдружение „Блу рок маунтин байк клуб“
22. ТД „Боерица“