Нелепият инцидент на връх Мусала от 8 януари отне живота на младия парапланерист Тома Стоичков, който след удар в метеорологичната станция по-късно почина от раните си в болницата в Пловдив.
Тома или Томи, както го наричаха приятелите му, лети от 2018 г., като за това време преминава през всички нива на обучение, включително SIV курс за безопасно летене, и показва отлични умения. Участва в различни състезания и преди няколко месеца се класира първи в състезание по прелети с парапланер в Пирин. Освен това е запален сноубордист и отскоро лицензиран AFF парашутист.
Да, условията на върха по време на последния му полет са били предизвикателни, и да той е летял на границата на възможностите си, своите и тези на екипировката, но действията му в никакъв случай не могат да бъдат характеризирани като безразсъдни. Както винаги е следвал мечтите си. А какви хора сме, ако не правим това.
Томи беше светъл пример за млад и интелигентен човек, непрестанно преследващ хубавите моменти в живота. Скромен, отзивчив и винаги зареден с позитивна енергия. Остави ярка следа у всички, които го познаваха. Той бе отдаден на приключенията, а летенето беше голямата му страст. От радиоуправляемите авиомодели, през скоковете с парашут и полетите с парапланер, въздушните простори винаги го привличаха неудържимо. Остана сред тях завинаги на 35 години. Поднасяме искрените си съболезнования към неговото семейство – заедно с цялата парапланеристка общност скърбим за загубата му!
Въпреки мъката ще си позволим да обърнем внимание на нещо, което смятаме, че има отношение не само към случая, но и към цялата общественост. Въпреки бързите, за българската действителност, спасителни действия, и намесата на военен хеликоптер, инцидентът с Томи още веднъж показва изключителната нужда от HEMS система за въздушно спасяване!
Планинските спасители, както винаги реагират светкавично и се отзовават на сигнала за помощ в 13:00 ч., като предвиждат 10-часова спасителна акция по земя. Включилият се междувременно хеликоптер Cougar на ВВС – изказваме възхищението си от изключителния професионализъм на екипажа, в състав майор Марин Тасков, полковник Димитър Павлов, капитан Божидар Славчев и старши лейтенант Христо Бикяров – съкращава това време до 3,5 часа, като от полета в 15:15 ч., до приемането на пострадалия в болница в 16:25 ч., минава малко повече от час. Времето преди това е загубено в бюрократични спънки и техническа подготовка на машината за конкретната задача, тъй като това не е специализиран хеликоптер за спешна помощ. За сравнение при HEMS системата времето за реакция, от получаване на сигнала, до пристигането на пациента в болница, е в рамките на златния медицински час, а самият хеликоптер е в готовност да излети за 3 до 5 минути след получаване на сигнала…
Повече за системата HEMS и проблемите с въздушното спасяване в България може да прочетете тук
Не знаем дали при действаща HEMS система Томи щеше да оцелее, но със сигурност шансовете му щяха да бъдат в пъти по-големи. Както и на всички останали, които като него не дочакаха адекватна въздушна помощ…
Почивай в мир Томи!
Много ми е тъжно за момчето. Той наистина е устремителен и последователен в обученията и действията си. Ние губим един стойностен човек, който заслужава възхищение и признателност. Съболезнования! Величка
Почивай в мир, Томà… Запазвам споменът за винаги позитивният, жизнен и усмихнат поглед, отворен да комуникира и искрен към хората, без грам натрапчивост. Голям пич.
Нереално и невъзможно е да си представя и видя такъв качествен и млад човек …положен в ковчег… Прощавай. Дано летиш свободен сред ангелите на небето.
Мир на душата му! Поклон!