През януари 1931 г., Никола Миронски – Миронеца, заедно с Надя Божкова, Иван Милчев и Владислав Загоров правят едно от първите, ако не и първото, преминаване със ски по маршрута от хижа Скакавица, през връх Дамга и спускане по рида Баучър до Рилски Манастир, описано в книгата „Белите планини“ на Никола Миронски.
От тогава са изминали над 90 години. Спокойно можем да заключим, че движението със ски в планината вече има един век история у нас, защото първите излизания се случват още през 20-те.
Тогава планинарите са имали ограничен достъп до екипировка и знание! Както едното така и другото се е предавало от уста на уста и от ръце на ръце в контекста на клубно-приятелската атмосфера. Години на развитие, първопрохождения, опити и грешки…години, в които “ските са били дървени, а планинарите железни!”
100 години по-късно, темата продължава да се развива. Вече го наричаме ски туринг, пантене или ски преходи. Екипировката е достигнала невероятно висини, а натрупаното знание вече е огромно. Решихме да подготвим тази статия, за да ви помогнем да се ориентирате, откъде да започнете със ски туринг знанията и екипировката.
Въпреки развитието, в основата на ски туринга могат да се сложат 4 основни знания и умения, които са били необходими и на Миронеца преди 100 години, необходими са и на нас, за да пантим и караме по склоновете на голямата бяла планина!
Важно е да разглеждаме ски туринга, като различна дейност от фрирайда около курортите, защото при първото се движим както надолу, така и нагоре. Ще разгледаме тези 4 основни умения именно през тази призмата:
Ски/сноуборд техника
Ски преходите започват с изкачване, но рано или късно идва моментът за спускане! Ето защо, за да се захванеш със ски туринг, преди всичко, е необходимо да умееш да караш ски или сноуборд. Колко добре се справяш с тях, ще е твоята пътеводна светлина с какви маршрути и терени да се захванеш.
Ако не умееш да караш ски и планираш “лека полека” да се научиш докато пантиш, то определено си в началото на едно много трудно, бавно и мъчително начинание, което има голяма вероятно да завърши с травма. Започни със ски на писта, стабилизирай ски техниката и тогава погледни към голямата планина. Така ще навлезеш в пантенето по-сигурно и наслаждавайки се!
Приема се, че стабилен завой с успоредни ски на червена писта е необходимото ниво, което позволява да се спускаме безопасно по класическите терени за ски туринг у нас. Твърдение, което е доста субективно, тъй като в планината снегът се променя, а той е основен фактор, свързан с трудността. Фирнът е доста лесен за каране вид сняг, дълбокия сняг, перата и ледът изискват добро владеене на ските, за да нямате проблем, а “кората” може да бъде същински кошмар при първата среща с нея! Всички тези снегове, може да откриеш в един ден в рамките на едно спускане, например от връх Белмекен.
Популяризирането на пантенето през последните години върна много хора с “ръждясали” ски умения към ските. Ако караш ски, но отдавна си спрял и не искаш да се връщаш към курортите, а директно към ски туринга, то е много важно правилно да обмислиш първите си излизания. Най-препоръчителното, което можеш да направиш, е да се запишеш на Въвеждащ курс в ски туринга. В рамките на един ден ще чуеш много полезна информация, но най-важното е, че ще получиш адекватна оценка на ски техниката ти и дали си готов за преходи в зимната планина.
Ако все пак държиш да опиташ първо с приятели, то убеди някой от по-опитните ти приятели да направите едно кратко излизане, например по мусаленска пътека до хижа Ястребец. В този преход ще се движиш нагоре по отъпкан терен, а след това ще се спуснеш по една лека писта обратно до Боровец. Ще имаш възможност да усетиш как се чувстваш на ските, справяш ли се с ходенето и умееш ли да боравиш с ивентара. Особено важно е да разбереш раницата, която имаш, разполага ли с необходими “екстри” за туринг: място за каска, удобен достъп от поне 2 места, отделен джоб за лавинна лопата и сонда.
Зимно планинарство
Познанията по зимно планинарство са задължително условие, но те са на второ място в нашата класация. Това е така, защото ако умееш да караш ски, можеш през първия ти ски туринг сезон да изграждаш нужните знания от зимното планинарство в рамките на курсове за Въведение в ски туринга, по време на преходи с лицензиран ски водач или излизайки с достатъчно опитни приятели.
Зимната планина и движението със ски в нея, изисква специфичен начин на мислене, тъй като със ските не се движим по зимната маркировка от кол на кол, приемайки че те са една безопасна линия в зимната планината (на много места не са!).
Това не е възможно поради 2 причини. Първо, линията ни на изкчване много често се различава от линията ни на спускане. Второ, след определен наклон движението нагоре със ските не се извършва фронтално, а на серпентини.
Тези две особености налагат да избираме самостостоятелно линия на изкачване и линия на спускане. За да успяваш да правиш този избор адекватно и безопасно, е нужно да познаваш в детайли релефа на терена, за да можеш да адаптираш посоката си на движение. Изборът на линията, както на изкачване, така и на спускане, освен с релефа, се съобразява с уменията на групата, качеството на снега, метеорологичните условия и не на последно място лавинната обстановка!
Лавини и безопасност
Детайлният анализ на лавинната обстановка е научен тип дейност, който се учи с години. В много държави, тя е делегерина на специализирани служби, които извършват подробен анализ. След което под формата на бюлетин, подават на туристите и скиорите лесно разбираеми данни, къде може да се очаква лавинна опасност и в какъв размер.
В България все още няма такава централизирана служба и се извършват постояни лавинни наблюдения за конкретни места, като например района на Банско. Но тъй като лавинна обстановка е с изразено локални изменения е много важно да разберем, че ако попаднем на информация, че в Пирин е много стабилно, то това не се прилага автоматично за Рила. Ако прочетем, че южните склонове са много стабилни, това не значи че съседни западни склонове също са безопасни.
Спецификата на темата изисква всеки един, занимаващ се със зимна планина, да премине като минимум Курс Първо Ниво за лавинна безопасност, който да ви запознае с основите на темата, а именно реакция при лавинен инцидент и с утвърдените протоколи за безопасност, които се прилагат. А скиорите би следвало да задълбочат познанията за лавинна безопаснот, като преминат последващи курсове, занимаващите се с лавинните терени и факторите за протичащите изменения в снега!
Избор и работа с инвентара
Основния инвентар за ски туринг се състои от ски, ски обувки за туринг, автомати за туринг, колани, щеки със широки перца, котки (ножове) за ски и личен лавинен комплект, състоящ се от лавинен уред, лавинна лопата и лавинна сонда. Изборът и правилната употреба и поддръжка са неделима част от приятното пребиваване в планината.
Екипировка в ски туринга, може да приемем, че се движи между две основни концепции. Едната е свръх леката, ориентирана към бързо изкачване. Тук залагаме на леки ски, с леки автомати и леки обувки с голям ход на движение. Другата концепция е тежката или тази, ориентирана към по-стабилното карането. При нея се ходи с по-тежка и широка ска със солиден автомат и по-тежка обувка.
Развитието на екипировката обособи през последните години една златна среда, която е доста подходяща за всеки навлизащ пантаджия, без ясно изградени предпочитания. И тя е следната:
- Ски: дължина от 0 до 10 см под собствения ви ръст; широчина в талията между 90 и 100 мм; тежест между 3000-3500 гр. за комплекта, без автомати; радиус между 15 и 19 градуса; rocker-camber профил.
- Обувки: ски туринг флекс около 100; тегло: 2400 – 3200 гр. за чифт, ход на движение в режим ходене: 45-60 градуса.
- Автомати: между 900 и 1300 гр. за комплект, със стопери.
- Колани: Ако сега започваш на пантиш, препоръчвам да заложиш на лепилните колани. Въпреки, че изискват повече поддръжка и внимание при навиване от силиконовите, шанса да допуснеш грешка и да останеш в планината със замръзнали и нефункциониращи колани е по-малък.
Ако сега започваш на пантиш, препоръчвам да заложиш на лепилните колани. Въпреки, че изискват повече поддръжка и внимание при навиване, от силиконовите, шансът да допуснеш грешка и да останеш в планината със замръзнали и нефункциониращи колани, е по-малък.
Силно препоръчително е преди да си купиш собствен комплект, да наемеш няколко различни ски комплекта: по-лек или по-тежък, по-широк или по-тесен. Така ще придобиеш лично усещане каква ска ти харесва повече и ще пробваш работата на различни видове автомати.
Зимната планина и ските са като млякото и кафето – чудесна комбинация. Ако отдавна се чудиш дали да навлезеш в голямата бяла планина със ски, може би моментът е дошъл. Ски турингът е активност, която позволява да започнеш с по-леки и достъпни неща като Черни връх, Мусаленска пътека, Чакър войвода, да надградиш към върхове от калибъра на Мечит, Белмекен, Безбог, а ако нещата се получават, нашите планини предлагат чудесни възможност за еднодневни и многодневни по-сериозни ски преходи.
Статията е изготвена със съдействието на със Спорт Депо.