Транго Тауър не е за всеки: Българите в световния елит (част втора)

Доц. Сандю Бешев разказва за първата българската експедиция по склоновете на отвесната кула

0
 

Сподели

Shares
транго тауър
Снимка: Ace Kvale

Обсадата

Едва на 16 юни започва истинската част на експедицията. Мечтата на нашите алпинисти е изкачването на Транго Тауър да се осъществи по един от най-трудните маршрути – този на германците Волфганг Гюлих и Курт Алберт, наречен с поетичното име „Вечния пламък“ или „Вечната любов“. Тъй като дни преди тях в базовия лагер са се настанили шестима испанци и дори са започнали обработката на този маршрут, нашите алпинисти възприемат пътя на словенците Франчек Кнез, Славко Цанкар и Боян Шрот от 1987 г., прокаран по югоизточната стена.

Първите трудности

по-скоро опасности идват по пътя от базовия лагер към подножието на стената – 5200 м, защото по кулоара, през който се преминава, непрекъснато падат ледени и скални отломки, а и наклонът му съвсем не е за подценяване, защото в повечето места той е от 40-45°. По този кулоар трябва да се преминава няколко пъти, тъй като в процеса на аклиматизацията до Лагер 1 – 5200 м, се изнася цялата материална база и голяма част от хранителните запаси.

Сотир Стойчев
Сотир Стойчев

Истинската част на изкачването започва от 5200 м, откъдето обработеният маршрут се фиксира с постоянен въжен парапет. В горната част на Рамото – 5600 м, на сравнително удобно място се устройва Лагер 2. В оставащите още няколко дни нашите алпинисти обработват може би най-трудната част от маршрута, където поставят въжени парапети от 400 м. И всичко това продължава до 1 юли.

Новият Subaru Forester

По описания дотук маршрут всеки работи съобразно възможностите си, като точно определени свръзки не са сформирани. Тактиката на изкачването позволява по всяко време да има работещи алпинисти по стената и почиващи в базовия лагер. Наред с подчертаните технически трудности, алпинистите непрекъснато са изненадвани от внезапното влошаване на времето, което забавя предварително начертания график.

Михаил Михайлов
Михаил Михайлов

Атаката

започва на 3 юли, като първата свръзка се оформя от Николай Петков, София Фотева и Милен Милчев. По обработения вече маршрут и фиксираните въжета тримата алпинисти бързо напредват по отвесните пасажи, нощуват първоначално в Лагер 2, а след това и в края на фиксираните въжета, където прекарват трудна нощ във висящия бивак, организиран в палатка „сдарска“. На 5 юли и тримата достигат връхната точка от 6257 м, след което започват безброй рапели, за да се завърнат в базовия лагер.

Ден след тях (на 6 юли) на върха се изкачва и втората свръзка, съставена от Сотир Стойчев, Михаил Михайлов и Димитър Колешев. С това българските алпинисти осъществяват едно изключително трудно изкачване на един от най-престижните върхове на света – Безименната кула (Неймлис Транго Тауър).

транго тауър
Снимка: Ace Kvale

Когато Сотир разказваше за току-що завършилото им изкачване, нито един път не си послужи с каквито и да било суперлативи, не спомена и изключителни трудности, защото добре знаеше цената на „Словенския маршрут“ от 1051 м денивелация, започващи от 5200 м и завършващи там, горе на 6257 м, където кислородът вече осезателно намалява и това още повече затруднява тези, които са дръзнали да мерят сили с фантастичните отвеси на Транго Тауър.

Д.Колешев
Димитър Колешев

И какво още?

Да, има още много да се разказва, но бих се ограничил с това да кажа, че по отвесите на Транго до момента са преминали само 66-ма алпинисти от най-висока класа. Сред тях са и две жени – французойката Катрин Дестивел и българката София Фотева. Към Транго случайни алпинисти не са тръгвали и никога няма да тръгнат. На Транго „върволици“, каквито вече се срещат дори и по осемхилядниците, никога няма да има.

Сподели

Shares

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведи твоят коментар!
Моля, въведи твоето име тук.