Христо Цветков – за новоучредената Асоциация на ултрамаратонците в България

Таня Иванова с интервю с основателя на Асоциацията на ултрамаратонците в България

0
 

Сподели

Shares
Българският отбор начело на класирането на 24-часовия ултрамаратон в Кладно, 2019; снимка: АУБ

Представяме ви Таня Иванова – журналист от БНР, запален по екстремните спортове и високите върхове, неуморно следящ какво се случва по света и у нас. Всяка седмица Таня ще ни представя по една актуална тема, част от седмичния бюлетин на БНР “Екстремните спортове”, развита специално за нас.

След няколкогодишни усилия в България вече има Асоциация на ултрамаратонците. Целта е да се популяризира спортът сред масите и да бъде изградена структура, в която той да съществува извън границите на любителските преживявания. Това обясни за сп. 360 председателят на асоциацията Христо Цветков (известен в бегаческите среди като Ицо пак тича). Става дума за състезания в стандартизираните от Международната асоциация (IAU) дисциплини, а не за планински и трейл ултрамаратони с произволни параметри на трасето. Мисли се и за организиране на първия национален шампионат по ултрамаратон през следващия сезон.

Ето какво още обясни Христо Цветков пред Таня Иванова:

От колко време работите в тази насока, за създаването на подобна асоциация? Kакво наложи създаването й?

Новият Subaru Forester

Идеята се зароди преди близо две години. Вече се беше заформила малка общност от ултрамаратонци, които се състезаваха в официалните дистанции и искахме някой да ни представлява, за да можем да участваме на международни първенства. Проучихме как стоят нещата организационно в международната асоциация – организатор (International Association of Ultrarunners), откъдето ни отговориха, че могат да приемат за член само националната федерация по лека атлетика (БФЛА за България) или неин асоцииран представител. Срещнахме се с г-н Карамаринов, който ни обеща, че ако документално подготвим такъв орган и се нагърбим с работата по него, БФЛА ще ни делегира организационните права и задължения за българското ултра бягане. И двете страни се съгласихме, че това е добра идея, тъй като щяхме да можем необезпокоявани да работим в посока развитие и популяризиране на спорта. Благодарим на БФЛА за оказаното доверие!

Емил Генов (вдясно) се класира на трето място в националния шампионат на Италия на 24 часа; снимка: АУБ

Как бяхте избран за председател и защо точно Вас избраха? 

Асоциацията на ултрамаратонците в България е сдружение с нестопанска цел и председателят й беше избран като на всяко друго такова сдружение – на учредителното събрание. Бях избран, тъй като аз започнах тази инициатива преди време и съм най-запознат с различните страни, с които трябва да комуникираме, техните правила и процеси. Така или иначе, това е по-скоро представителна роля, няма по-голяма тежест в Управителния съвет. Управителният съвет се състои от петима души, всички с релевантен опит в една или друга форма.

Христо Цветков след победата си в националния шампионат на Израел по ултрамаратон (50 км за 3 часа и 24 минути). снимка: АУБ

А защо се нагърбвате с тази работа, няма ли да отнема много време, в което можете просто да бягате?

Когато започнах да се състезавам в този тип дисциплини, ми направи впечатление, че шосейните и пистовите ултри, които са стандарт за ултрамаратоните в много държави по света, в България бяха пренебрегвани, за сметка на планинските приключения. Поставих си за цел да опитам да популяризирам тези състезания, да намеря съмишленици и да развия колективния опит, който българското бегаческо общество има. Оттогава направихме няколко средно големи крачки в правилната посока, но смятам, че тази стъпка беше нужна, за да придобие спортът по-голяма тежест и да привлече още последователи. Това, естествено, ще ни коства време и усилия, но в голямата картинка обществената полза многократно ще компенсира спорадичните пропуснати тренировки.

Снимка: АУБ

Кой влиза и ще влиза в асоциацията? Какви са целите?

Всеки бегач в България, с афинитет към този тип бягания или просто с желание да помогне на движението, ще може да членува в АУБ. Целите ни, както вече споменах, са да популяризираме спорта сред масите и да изградим структура в която той да съществува извън границите на любителските преживявания. Вече започнахме да финализираме официална статистика – ранглисти, национални рекорди. Определихме нормативи за участие на континентални и световни първенства. Мислим в посока организиране на първия национален шампионат по ултрамаратон през следващия сезон. Но искам да отбележа, че всичко това е свързано само с ултрамаратоните в стандартизираните дисциплини от IAU, не се късае за планински и трейл ултрамаратони с произволни параметри на трасето.

Как ще финансирате дейността си?

В момента се финансираме „на мускули“. Искахме да вдигнем всичко със собствени сили и да постинем някакъв напредък, преди да се обърнем за финансиране към спонсори и помощници. В близко бъдеще се надяваме да публикуваме положителни новини и в тази посока.

Ради Милев подобрява световния рекорд на 48 часа за мъже над 70 години, Тимишоара 2018; снимка: АУБ

Статията развива седмичния бюлетин на БНР “Екстремните спортове”, като обръща по-сериозно внимание на една избрана тема.

Сподели

Shares

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведи твоят коментар!
Моля, въведи твоето име тук.