АКАДЕМИЯ ЗА БЕЗОПАСНОСТ е инициатива за безопасност на Асоциацията на планинските водачи в Германия (VDBS) и на ORTOVOX. Вече е време да се подготвим за зимната планина, затова в рубриката ще публикуваме откъси от книжката „ГИДОВНИК СНЯГ“ на АКАДЕМИЯ ЗА БЕЗОПАСНОСТ, посветена на безопасността в зимната планина. Преводът и адаптацията са осъществени с помощта на Момчил Панайотов от Българска асоциация по ски свободен и екстремен стил (БАССЕС) по идея на на магазини „Стената“.
В тази статия ще обърнем внимание на основите на познанието за лавини, а именно: какво предизвиква лавини, как се предизвикват снежни дъски и къде можем да се информираме за състоянието на снежната покривка.
Лавини и как се предизвикват
Поглед към снимката дава сведения на внимателния наблюдател за много фактори, които са предизвикали тази лавина:
ВРЕМЕ: Много нов сняг, комбиниран с вятър и ниски температури.
ТЕРЕН: Неотъпкан сняг и стръмен склон, вероятно 30° или повече.
СНЕЖНА ПОКРИВКА: Снежната дъска става нестабилна, когато в снежната покривка има слаб слой.
ЧОВЕШКИ ФАКТОР: Дори когато са много мотивирани, хората винаги трябва да реагират отговорно (и предимно с оглед на безопасността). В този случай (на снимката) основният риск не е отчетен.
Снежни дъски
Условия за лавини тип „Снежна дъска“:
✅ Уплътнен снежен слой (често навят сняг)
✅ Слаба връзка с долния слой сняг
✅ Наклон често >30°
✅ Хора (често са причина за потеглянето)
В случаите на плъзгане на лавини от тип „снежна дъска“, уплътнен слой сняг (снежна дъска) се пропуква и внезапно се подхлъзва по по-долен слой, с който има слаба връзка.
Как се предизвикват „Снежни дъски“?
Малко допълнително натоварване от един единствен човек е достатъчно да предизвика отцепването на снежна дъска. 95% ОТ ЖЕРТВИТЕ НА ЛАВИНИТЕ СА ПРЕДИЗВИКАЛИ САМИ ЛАВИНИТЕ, в които са попаднали.
ЗАПОМНЕТЕ: Тежестта на новонавалял сняг, дъжд, повишаване на температурите или интензивно слънчево греене може също да предизвикат падане на лавина.
Малко допълнително натоварване:
✅ Изкачване на отделни хора или група с голямо разстояние между отделните хора
✅ Обръщане със ските
Значително допълнително натоварване:
✅ Резки завои
✅ Подскоци
✅ Падане
✅ Движение на групи с малко разстояние между хората
Лавинни бюлетини
В много страни лавинните бюлетини се издават всеки ден за месеците с потенциална опасност и дават информация от лавинни наблюдатели, метеорологични станции и местни експерти. Погледът само към общата степен на лавинна опасност НЕ Е ДОСТАТЪЧЕН. Лавинният бюлетин съдържа най-важната информация за времето, снежната покривка и оценка на риска от потегляне (опасни зони, необходимо допълнително натоварване, вероятност от падане) и прогноза за вероятното развитие на опасността.
ВАЖНО: В страницата на SAFETY ACADEMY LAB SNOW можете да намерите ценна информация. За условията на България Ви съветваме да проверявате в сайта на Планинската спасителна служба и този на BEFSA.