Амбициозният проект Earth Speakr на датско-исландския артист Олафур Елиасон
е инициатива по случай германското председателство на Съвета на ЕС през 2020. Целта на проекта е чрез специално създадена интерактивна и забавна платформа децата на Европа да оставят своите послания за бъдещето на планетата. Избрани предложения ще бъдат представени пред лидерите на Европа и ще се предават в Европейския парламент и в други институции на ЕС.
Ако си възрастен, посети https://earthspeakr.art/bg/ и разбери какво имат да ни кажат децата за природата. Ако си дете, можеш да запишеш и качиш съобщението си в платформата и да поканиш приятелите си също да запишат идеите си. Приложението Earth Speakr е безплатно и може да бъде свалено от App Store или Google Play.
Ние, от 360°, заставаме плътно зад идеите на проекта, защото знаем колко уникални деца има около нас и искаме всички те да изразят мнението си. Децата трябва да знаят, че бъдещето им принадлежи, че гласът им има значение и възрастните искат да чуят идеите им за по-чиста и зелена околна среда.
Ще се радваме, ако ни помогнете повече деца да използват платформата, за да предадем най-чистите послания на лидерите на Европа чрез децата.
Посланик на кампанията е Ясен Савов. Говорим си за връзката с природата, пътищата, по които ѝ помагаме или съответно ѝ вредим, както и за осъзнатите избори, които определят действията ни. Ясен лети с парапланер от 15-годишен. Един от най-бързите пилоти в света, той е стъпвал на всички стълбички на Световната Купа и е единственият източноевропеец, ставал европейски шампион.
* Кампанията към проекта Earth Speakr се случва с приятелското съдействие на Гьоте-институт България.
Спомняш ли си какво отношение имаше към елемента Въздух като дете?
Като дете имах вземане-даване само с елемента Земя. Прекарвах много време, катерейки се по скали и карайки ски, но нямах възможност да пробвам нищо водно или въздушно, затова и елементът Въздух за мен беше незабележим и въобще не фигурираше в съзнанието и въображението ми. Мисля, че е така с преобладаващата част от хората на Земята. Но на 15-годишна възраст започнах да летя и тогава пространството над земята изведнъж рязко започна да се изпъстря – невидимият дотогава елемент стана осезаем, защото започнах да чувствам структурата и движенията му чрез крилото си. А тъй като парапланеристкото крило е изцяло мека конструкция, то позволява възможно най-органичната и чувствителна връзка с въздуха. И танцът започна.
Кога слушаш децата? Какво имат да ни кажат те?
За съжаление с възрастта у човека инстинктът за игра отслабва. В същото време с натрупването на охлузвания и шамари от страна на живота се ражда цинизмът. И така възрастният спира да играе, спира да вярва в идеали – включително екологични – и започва да оцелява.
Тези две качества у децата – наличието на игра и отсъствието на цинизъм – са достатъчни, за да ги ценя като събеседници.
Защо гласът на младите е важен?
Защото бъдещето принадлежи на тях. Но повече от гласа им според мен има значение съзнанието им. Защото съзнанието предхожда гласа, гласът е само отводник на съзнанието. Ако съзнанието на младите се задръства с повърхностни, първосигнални, консуматорски чувства и мисли – главно диктувани от екрани и екранчета – то и гласът им ще бъде също толкова незначителен и безсмислен.
Надявам се възможно най-много от тях да поддържат съзнанието си в хармония с природата и ближния, вместо с екраните и екранчетата и материалните вещи, заливащи пазара.
Как слушаш бъдещето и готов ли си да чуеш какво има да ти каже?
На тази тема няма как да бъда положително настроен…Откакто поузрях – да кажем от около 20 години – следя развитието на антропоцентричните (“антропос” – човек на гръцки; сиреч, причинени от човека, който е поставил себе си в центъра на света) екологични проблеми на Земята.
Слушам бъдещето, като чета и гледам авторитетни международни медии, където се дава глас на водещи световни учени и политици. И точно защото чета и се образовам, ми е трудно да говоря по тази тема. Прекалено депресиращо е колко малка важност придава човечеството на бъдещето на големия си Дом – Земята. Най-лошото е, че решенията (или нерешенията) на днешните поколения обричат бъдещето на следващите.
Така че – да, слушам бъдещето, но заради необразоваността, егоизма и цинизма на критичната маса на днешните поколения, бъдещето ми разказва страшни приказки.
По какъв начин всеки от нас може пряко или косвено да повлияе върху бъдещето на планетата?
На първо място, като е образован и осъзнат относно научната реалност – какво казва авторитетната наука относно положението в момента и какво бъдеще предвижда за човечеството, ако то запази сегашния си начин на живот.
И на второ място, като работи за политически решения на екологичните кризи. Знам, в България “политика” е мръсна дума, но това си е по наша вина. Всъщност в една демокрация “политика” означава самоорганизиране на обществото в полза на същото това общество – означава взимане на колективни решения за едно по-добро бъдеще.
Политика се гради на всякакви нива – от национално, през градско, до селско, махленско. С политика се взимат решения дори в семейството, сред приятели – на всякакво ниво. Екологичните проблеми на света са системни, огромни, глобални – затова няма как да бъдат решени от индивидите. Трябват пропорционално системни, огромни и глобални планове и решения. Които няма как да се случат, освен политически. С други думи – заедно.
За да имаме някакви шансове да решим глобалните екологични проблеми, всеки от нас трябва да отстъпи от ролята на консуматор и индивид и да се види като част от обществото, от цялото.
С кои твои действия смяташ, че лично ти си позитивен и съответно негативен в отношението си към планетата?
От положителната страна бих поставил пантеистичното (пантеизъм = отъждествяване на природата с Бог) ми възприятие и отношение към природата. За мен тя е свещена. С такава нагласа, най-естествено за мен е да се отнасям добре с нея. :)
От страната на греха, бих поставил честото ми ползване на самолетен превоз. Самолетният трафик отделя ужасно много въглероден двуокис в атмосферата.
Какви са най-големите предизвикателства и възможности, пред които е изправена планетата?
Най-страшни са необратимите екологични кризи. Особено ме притеснява положителната обратна връзка (когато причината усилва следствието, което на свой ред усилва същата първопричина и така се получава порочен кръг) при климатичните промени отвъд точката на необратимост. Например: с разтапянето на ледниците, с изпускането на метана от тундрите при разтапянето на пермафроста и т.н. – ще става все по-невъзможно да укротим климатичните промени.
Относно възможностите – естествено надеждите на човечеството са главно в новите и високи технологии. За общо съжаление обаче, след преминаването на гореспоменатите точки на необратимост и най-гениалните технологии няма да могат да върнат биосферата в предишната ѝ хармония. Затова трябва да се действа възможно най-твърдо сега.
Какви са най-наболелите проблеми и съответно възможности пред елемента Въздух?
За проблемите вече споменах – специално климатичната криза заплашва не само сегашните поколения, а и всички следващи. Не мисля, че е имало такъв момент в историята на човечеството. Следователно, политици като Доналд Тръмп, които отказват да поемат отговорност да се борят с климатичната криза, не само извършват престъпление към човечеството сега, а и към всички следващи поколения. Това също мисля е прецедент в човешката история.
Относно възможностите пред елемента Въздух, вече споменах политическата отговорност, която според мен трябва да поемем заедно. Но животът не се изчерпва с отговорности и черни мисли за бъдещето.
В този момент, в 2020-та година, имаме невероятния шанс да можем да се възползваме от и свързваме с елемента Въздух, както никои предишни поколения не са могли. Да летим и преживяваме Въздуха като птици! Благодарение на модерните технологии, имаме възможността да вземем една проста раница, пълна с меки, разгъващи се криле, които да можем да разпъваме, когато си поискаме и да политаме и летим стотици километри из небето. Като на магия!
Включи се и ти, като свалиш безплатното приложение Earth Speakr, за да се вслушаш в бъдещето или да дадеш своя глас за него. Свали приложението.
Последвай проекта в Instagram на @earthspeakr или на @studioolafureliasson
Earth Speakr се финансира от Министерството на външните работи на Германия по случай Председателството на Германия на Съвета на Европейския съюз през 2020 г. и се реализира в сътрудничество с Гьоте-институт.