Амбициозният проект Earth Speakr на датско-исландския артист Олафур Елиасон
е инициатива по случай германското председателство на Съвета на ЕС през 2020. Целта на проекта е чрез специално създадена интерактивна и забавна платформа децата на Европа да оставят своите послания за бъдещето на планетата. Избрани предложения ще бъдат представени пред лидерите на Европа и ще се предават в Европейския парламент и в други институции на ЕС.
Ако си възрастен, посети https://earthspeakr.art/bg/ и разбери какво имат да ни кажат децата за природата. Ако си дете, можеш да запишеш и качиш съобщението си в платформата и да поканиш приятелите си също да запишат идеите си. Приложението Earth Speakr е безплатно и може да бъде свалено от App Store или Google Play.
Ние, от 360°, заставаме плътно зад идеите на проекта, защото знаем колко уникални деца има около нас и искаме всички те да изразят мнението си. Децата трябва да знаят, че бъдещето им принадлежи, че гласът им има значение и възрастните искат да чуят идеите им за по-чиста и зелена околна среда.
Ще се радваме, ако ни помогнете повече деца да използват платформата, за да предадем най-чистите послания на лидерите на Европа чрез децата.
Посланик на кампанията е ултрамаратонецът Краси Георгиев. Говорим си за отношението към заобикалящата ни среда и начините, по които можем да ѝ помагаме или вредим. Краси от дете е запленен от могъществото на планетата ни и иска да я опознае открай докрай. Вероятно затова не спира да се предизвиква, участвайки в редица екстремни маратони и предприемайки бягания с продължителност от по 36 и 55 часа.
* Кампанията към проекта Earth Speakr се случва с приятелското съдействие на Гьоте-институт България.
Спомняш ли си какво отношение имаше към елемента Земя като дете?
Удивление, любопитство…Гледах всички предавания, които разказваха колко цветна и различна е Земята ни.
Кога слушаш децата? Какво имат да ни кажат те?
Децата нямат маските, които ние слагаме, колкото повече порастваме. Те са прями и директни – затова винаги слушам какво имат да кажат. Един от примерите ми: изнасях лекция на второкласници в училище в Лондон и разказвах как съм се състезавал зад Полярния кръг и как се оживява там на -50°C и едно момиченце вдигна ръка и пита: „А, добре – как пишка там?“.
Защо гласът на младите е важен?
Младите виждат света от различен ъгъл от нас и това е много важно.
Как слушаш бъдещето и готов ли си да чуеш какво има да ти каже?
Отношенията между хората са индикатор за това как ще се развием и затова е важно да комуникираме и да се разбираме.
По какъв начин всеки от нас може пряко или косвено да повлияе върху бъдещето на планетата?
Замърсяването е огромен проблем, така че, ако всеки чисти след себе си, където и да е и се опитва да на оставя следа, доколкото това е възможно, светът ще бъде по-чисто и здравословно място за живот.
С кои твои действия си позитивен или съответно негативен в отношението си към планетата?
Моята роля е да мотивирам и уча децата и хората как е правилно да се отнасят към един жив организъм, какъвто е планетата.
Какви са най-големите предизвикателства и възможности, пред които е изправена тя?
Неразбирането, че Земята е част от нас, а не отделно понятие, е един от най-големите ни проблеми.
А какви са останалите най-наболели проблеми и съответно възможности пред елемента Земя?
Планетата е преживяла 700 000 години с изригващи вулкани, киселинни дъждове и апокалипси, за които не можем дори и да си представим. След това тя дава живот на едни от най-успешните ѝ обитатели – динозаврите, така че нека лозунгът да гласи: „Нека чрез действията си да спасим човечеството“, защото Земята е преживяла всичко и ще продължи да съществува много след нас.
Включи се и ти, като свалиш безплатното приложение Earth Speakr, за да се вслушаш в бъдещето или да дадеш своя глас за него. Свали приложението.
Последвай проекта в Instagram на @earthspeakr или на @studioolafureliasson
Earth Speakr се финансира от Министерството на външните работи на Германия по случай Председателството на Германия на Съвета на Европейския съюз през 2020 г. и се реализира в сътрудничество с Гьоте-институт.